SATA I SATA II ve NCQ

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ronahi
19-09-2005, 11:05   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

SATA I ve SATA II arasındaki farklar nedir?
NCQ teknolojisi nedir?
NCQ teknolojili bir Harddisk aldığımda anakartımında bunu ddesteklemesi gibi bir sorun ortaya çıkar mı?
Anakart : Gigabyte-i945P Express Chipset

sehrikalp
19-09-2005, 12:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

SATA1 1,5 gb/sn'lik bir bant genişliği, Sata2 3 gb/sn'lik bir bant genişliği sunar.
NCQ nedir?
NCQ, eskiden beri SCSI disklerde bulunan TCQ (Tagged Command Queuing) teknolojisine benziyor. Burada amaç, diske verilen okuma emirlerini en optimize şekilde sıraya sokarak, okuma kafasının hareketini, erişim ve arama için geçen süreleri azaltmak. Aslında Serial ATA'nin saniyede 300MB aktarabilecek ikinci sürümüyle gelmesi planlanan NCQ, şimdiden karşımıza çıkmış durumda.
Peki nedir bu NCQ? NCQ'yu anlamak için basit bir asansör senaryosu çizelim. Otelimizin lobisinde bekleyen asansöre 3 kişi bindi diyelim. İlk binen 9. katın düğmesine bastı, ikinci binen 3. kat düğmesine bastı, üçüncü kişiyse 5. kat düğmesine bastı. Bu durumda, eğer asansör önce direkt 9. kata çıkar, ilk kişiyi indirir, sonra direkt olarak 3. kata iner ve ikinci kişiyi indirir, sonra da 5. kata çıkıp son kişiyi indirirse, inanılmaz zaman ve enerji kaybı yaşanmış olur. İlginçtir ki günümüzün diskleri aynı bu asansörün mantığıyla çalışmaktalar. Oysa akıllı bir asansör sistemi, bu üç kişiyi de tek seferde inecekleri katlarda bırakabilir, zemin kattan yola çıkıp 3, 5 ve 9 katlarda durarak herkesi istediği katta indirebilir. İşte NCQ sisteminin de yaptığı bu, birbiri ardına verilen komutları inceleyip, en optimize şekilde işlenecek şekilde tekrar sıralamak. Mesela diskin kafası merkeze yakın durumdayken, önce en dış kenardaki A verisini, sonra orta bölümdeki B verisini okumak isterseniz, disk A'ya doğru ilerlerken kafanın zaten B'nin üzerinden geçeceğini farkediyor ve A'ya giderkern arada B'yi okuyuveriyor. Sonuç sadece artan disk performansı değil, aynı zamanda azalan kafa hareketi nedeniyle azalan gürültü, azalan ısınma ve artan dayanıklılık. Dolayısıyla NCQ, tamamiyle kazanç sağlayan bir teknoloji.
(Alıntı: Tom's Hardware Guide forumu. Nick: kontdracula)

Anakartın SATA2 ve dolayısıyla ncq destekliyor.

ronahi
20-09-2005, 20:18   |  #3  
OP Üye
63 mesaj

öncelikle ÇOK teşekkür ederim yardımın için
"Anakartın SATA2 ve dolayısıyla ncq destekliyor." diye yazmışsın. Emin misin acaba(Yanlış anlama lütfen)?
anakartım SATA2 destekliyor. yani şöyle diyebilir miyiz.
1-) sata2 destekli tüm anakartlar NCQ teknolojisini destekliyor.yoksa diyemez miyiz?
2-) SATA1 olupta NCQ desteği olan sabit disklerde yok mudur?
3-) SATA2 mi yoksa NCQ destekli SATA1 harddisk mi?
    Tavsiyeniz?

sehrikalp
20-09-2005, 22:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

Gerçek SATA2 HDD'ler henüz piyasaya çıkmadılar. Aslında NCQ, SATA2'lerle birlikte piyasaya çıkacaktı. En azından öyle planlanıyordu. Fakat henüz SATA2'ler çıkmadan Seagate SATA1'lere 7200.8 serisi adı altında NCQ desteği ekledi. Yani piyasaya çıktığında 3 GB/sn bant genişliğinde olacak olan SATA2'ler anakartın tarafından destekleniyor ve piyasaya çıktıklarında rahatça kullanabileceksin.

sehrikalp
20-09-2005, 23:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

1- SATA2 destekli anakartlar NCQ destekler.
2- SATA1 olupta NCQ destekleyen HDD'ler vardır. (Örneğin Benim kullandığın SEAGATE 250 GB SATA1 NCQ)
3- SATA2 diyeceğim ama zamanı gelmedi henüz.

ronahi
28-09-2005, 22:59   |  #6  
OP Üye
63 mesaj

çok teşekkür ederim gerçekten.
web sitelerinde incelediğim kadarıyla sadece samsung Sata2 ler var. sata2 yazıyor ancak sata2 olduklarına inanamıyorum. çünkü önbellek 8 mb yazıyor. sata 2 nin 16mb olması gerekmez mi?

cyclops
29-09-2005, 14:00   |  #7  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya bende bişey soracam bende bi tane asus k8n bi anakart var ve bu sata destekli sata 2 için sorun cıkarır mı cıkarmaz mı?

sehrikalp
29-09-2005, 16:27   |  #8  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

SATA II teknolojisi resmen ortaya çıkmış değil. Henüz geliştirme aşamasında. SATA II HDD sattığını iddia edenler sanırım NCQ desteğini SATA II diye yutturmaya çalışıyorlar. SATA II'lerde 16 MB önbellek olacak diye bir şey yok tabii. Öyle bir söylenti var ama çıkana kadar ne gibi özellikler taşıyacağı sanırım spekülasyondan ileri gidemeyecek.

Son Düzenleme: sehrikalp ~ 29 Eylül 2005 16:30
jaina
05-10-2005, 15:45   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Hayır sehrikalp, Sata 2 teknolojisi var, ve çıktı hatta öyle yakın bir zamandada değil.
Ancak neden o kadar tanıtılmıyor?

Bunun nedeni çok basit;
Şu anda eski Ide u133, sata1, sata 2 arasındaki performans farkı neredeyse YOK. Yani aralarında aslında faklar olmasına rağmen performansda istenilen TEORİK artış pratiğe yansımıyor. Ancak sata2 nin getirdiği 300Mb/s olan bant genişliğini yakalayabilmek için raid0 yapmak gerekiyor. O zaman sata2-1, IDE harddiskler arasındaki KAPASİTE ve performans farkını görebiliyorsunuz.

Kolay Gelsin
( Samsung sata2 ler çıktı, samsungun kendi adresindende bakabilirsiniz.)

sehrikalp
05-10-2005, 16:17   |  #10  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

Düzeltmen için teşekkür ederim jaina. Haberim yoktu gerçekten. Fark olmayacaksa nedir bu çaba? Yok şöyle arayüz, yok böyle arayüz. Olmuyo hiçbir şey. Hepsini kullandım. Yok öyle hız farkı falan. Bu HDD denilen teknoloji kökten değişmeden ya da ortadan kalkmadan sistemler rahatlayamayacak.

cyclops
05-10-2005, 21:46   |  #11  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya bende sata değil ata savunuculugu yapmış bi adamım performansda bi artış yapmıyo die.Ama şimdi satalar bide 400 gb gibi geniş hafızalarla çıkınca bende bi tane alsam mı diyorum.Çünkü arşivi cd lerde değil hard disklerde toplama kararı aldım.

jaina
05-10-2005, 23:50   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Satanın asıla vantajı dediğim gibi raid0 da ortaya çıkıyor.

Ayrıca Sataya geçişin bir diğer nedenide kablo karmaşasından kurtulmak. Çünkü büyük IDE kabloları yerine çok daha az yer kaplayan kablosu var.
BEnce bu durum PCI Express deki duruma benziyor. Şu an içinde Agp ile PCİE arasında pratik olarak bir fark yok. Ancak PCİE'nin potansiyeli var, yani yeni şeyler eklenebilir. Ancak Agp teknolojisinin sonuna gelindi.

Aynısı harddiskler içinde geçerli, artık IDE hızının son raddesine gelindi, raid0 daki performans artışıda fazla olmuyordu, ancak sata ile artık belli bir "gücünüz" var, bunu şimdi kullanamasanız bile.

Arşiv için bir harddisk almak çok mantıklı bencede. Yeni bir sistem toplarken en azından 200gb bir hd yi, müzik, resim, film, özel programlar, belgeler, bookmarks gibi şeyler için çok önemli. Hem anında ulaşabiliyorsunuz, hem daha az yer kaplıyor, ayrıca bence daha ucuz. Nedenide çok basit, eğer sadece backup için dvd harcıyorsanız bu bir süre sonra pahalı olmaya başlar, ancak bir 200gb harddisk her zaman daha avantajlı olacaktır bu konuda.

Kolay Gelsin

kots
18-10-2005, 11:56   |  #13  
Taze Üye
14 mesaj

Konuyu okuduktan sonra (biraz once) baktim, vatan computerin sitesinde fiyati 354 dolar olan "400GB 7200RPM 16MB CACHE SATA II HDD" yi gordum su an stoklarinda var gozukuyor. bu sanirim her seyi aciklar.

sehrikalp
18-10-2005, 12:42   |  #14  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

Var tabii ki, maxtor, samsung ve Western Digital in SATA II'leri çıkmış. Açıkçacı ben bu kadar şişirilen SATA II den daha fazla şey beklerdim. HDD aynı HDD milim milim ilerliyo bu teknoloji. Ne de olsa temeli mekaniğe dayalı.

new_and_old
19-10-2005, 20:49   |  #15  
Taze Üye
6 mesaj

slm herkese, artık formunuzda bende varım :) Pcnetten transferde dıyebılırz. Sata ile yazılan cızınlenlerı bı okudum açıkcası benı oek sarmadı. gelır gelmez polımık olsun dıye demıyorum ama sata ıle pata arasında gercekten uygulama dosyaları arasında bı dunya fark var. Hele bırde ncq destegınız varsa... Benım gıbı meraklı arkadaşlar denemıslerdır, aynı makınada ard arda o kurulu wındowsları sata ve patada açmayı. Sonuc gercekten farklı.Asıl farkı hl2 gıbı hdd  üzerınden yüklemeye ayırlık veren load larda ortaya cıkıyor pata dıskle karsısında fıtıl olurken satanın farkı ortaya cıkıyor. Ncq destegıne gelınce bu konuda seagate ve samsungun ustunluklerı tabıkı tartısılmaz, özellıkle seagateler bence şuanda piyasadakı en hızlı dıskler.. Malesef en sessız dıyemeyecegım ama bu konudakı en basarılı urunleri samsung cıkartıyor. Bı arkadasımız ncq teknolojısını cok guzel acıklamisasansor benzetmesınde oldugu gıbı. Zaten seagateın oficial sıtesındede tam olarak vıdeo anımasyonlu olarak bunu anlatıyor.