SATA II - Anakart uyumu hakkında yardım

Kapalı Hesap (113439)
31-05-2009, 21:14   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
464 mesaj

Soru arkadaşlar 2005 yılında Epox marka bir anakart üzerinde sistem toplamıştım. Epoxu hiç duydunuz mu bilmiyorum ama bu marka anakart almak aklıma nerden girdiyse artık almışız. şimdilerde firmanın iflas ettiği falan söyleniyor ama bir internet sayfası mevcut. soruma gelince Epox 8KDA3I model anakartım SATA II desteği verir mi acaba. 1 tb hard disk almayı düşünüyorum şu aralar. bir uyumsuzluk sorunu yaşar mıyım acaba. anakart bios güncellemesi bile ancak disket vasıtasıyla olabiliyormuş :( link vermek doğru olur mu bilmiyorum ama özellikleri burada: http://www.epoxtr.com/anakart/ep-8kda3i.asp   
IDE / Serial ATA
2 x IDE portu, ATA 133 desteği
2 x S-ATA (150MBps) portu, RAID 0,1 desteği (nVidia nForce3 250GB)     böyle bir bilgi var. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.Soru

Kapalı Hesap (113439)
01-06-2009, 18:03   |  #2  
OP Kapalı Hesap
464 mesaj

35 okunma hiç yanıt yok mu arkadaşlar. dediğim karmaşık oldu anlaşılmadı heralde.
kısa yoldan şöyle diyeyim bu anakart SATA destekliyor . SATA destekleyen anakart SATA 2 yi de destekler mi bilgim yok. bunu öğrenmek istedim

SAİNT
01-06-2009, 18:07   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

evet destekler sadece sata 2'nin hızını vermez.

Fatih_ARMAĞAN
01-06-2009, 18:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

sataII olan bir diski sataI destekleye nanakarta rahatlıkla takabilirsiniz. hiç bir problem yaşamazsınız.
sadece anakart sataI oldugu için disk sataI performasında çalışacaktır. zaten sataII anakart ile sataII anakart kullanan bir çok kişi bile bunu kullanamıyor.
çünkü sataII nin düzgün çalışması için anakartdaki gerekli sata ayarlarının ve işletim sistemindeki sata sürücülerinin düzgünce yüklenmesi gerekmektedir.

bir çok kişi takıp çalıştırınca olucak sanıyor bunu bilinçsizce kullana çok kişi.

kısacası emin olun sataI ile sataII arasındaki hız farkını anlamanız zordur.
almak istediğiniz diski alın takın gönlünüzce kullanın.

disk almadıysanızda WD cavair black  1tb modelini öneririm.

saygılar..

Kapalı Hesap (113439)
01-06-2009, 23:58   |  #5  
OP Kapalı Hesap
464 mesaj

teşekkürler saint ve sakarboy. ayrıntılı açıklamanız için ayrıca sağolun sakarboy verdiğiniz bilgiler beni rahatlattı. henüz disk almadım oldukça kararsızım o konuda , sizin dediğiniz WD cavair black 1tb ı ben de düşünüyorum. bayağı olumlu yorumlar var hakkında. bakalım hayırlısı inşşalh