SATA-II modunu açmak !

Banned
21-03-2010, 14:49   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

Bu Anakart : Gıgabayte GA-MA785GMT-UD2H
Buda HDD  : SAMSUNG HD322HJ

Öğrendiğim kadarıyla hem anakart hemde HDD Sata-II mdounu destekliyor.
Biosda (Award) bu ayarlar için Native IDE,Raıd,ACHI seçenekleri var.seçili olan iste Native IDE. Şimdi sata-II modu açıkmı oluyor.açıksa nereden anlarım,kapalı ise nasıl açarım.
bu 1

bir ikinciside bios ayarlarını tam sıfırladım yanlışlıkla.(safe) cod4 oynarken performans düştü biraz. biosdanmı bilmiyorum.eğer biosdansa gerekli ayrlamalar nelerdir?
buda 2

Diğer parçalar içinize yarayabilir düşüncesyle yazıyorum
AMD Phenom II x4 3.0 GHZ
2 GB KINGSON RAM DDR3(1333)
HD 4200 o/b Ekran kartı 256mb

Yardımlarını izçin şimdiden teşekkürler. saygılar

erdata
22-03-2010, 00:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
106 mesaj

Öncelikle Ahci veya Raid modunu kullanırsan HDD ve haliyle bilgisayarın daha performanslı çalışır ancak sistem kurulumu IDE olarak yapılmışsa biostan Ahci moduna aldığında açılmayabilir, mavi ekrana düşebilir. Önce biostan Ahci olarak ayarlayıp gerekli sürücüleri de temin ederek kurulum yaparsan (win7 ve vista istemeyebilir, xp muhakkak ister) kullanabilirsin.

bosluk
22-03-2010, 01:12   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Biosda (Award) bu ayarlar için Native IDE,Raıd,ACHI seçenekleri var.seçili olan iste Native IDE. Şimdi sata-II modu açıkmı oluyor.açıksa nereden anlarım,kapalı ise nasıl açarım.

Native IDE olarak seçiliyse sabit sürücünüz sata olarak görülmez ve herhangi bir sistem kurulumunda ek sata sürücülerini vs.. istemez. Raid ise anlatmaya çok gerek yok uzun uzun, bir google araması ile onlarca bilgiyi görebilirsiniz hakkındaki. Sata kipini açmak istiyorsanız ACHI'yi seçmelisiniz.

Bundan sonrasını bir üstte @erdata belirtmiş.