SATA ve SATA2

HPQ-User
26-01-2009, 15:58   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sine sormuş:
Merhaba,
Benim harddisk sorunum var.
Muhtemelen ani voltaj degisikligi yuzunden, windows  tam yukleme ekranina geldiginde reset atiyor. safe mod veya diger seceneklercalismiyor surekli reset atiyor ayni yukleme yerinde.
harddiskimin hasar gordugunu dusunuyorum. widows repair i de denedim. sonuc ayni
sorum su: harddisk alacagim ama anakartimin sata2 harddiski desteklememe gibi bir durum sozkunusu olabilir mi? su an kullanmakta oldugum harddisk sata. sata2 almamin sakincasi var midir?
yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
P4 3.2 ghz
3 gb ram
ati 3850 agp
xp pro

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

Fatih_ARMAĞAN
26-01-2009, 16:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

sata2 diski anakartının desteklemese bile sata2 disk takmanız kesinlikle bir problem yaratmayacaktır.

diski anakartınıza taktığınızda anakart hangi modu destekliyorsa disk o modda çalışacaktır.

yalnız sata2 disklerde sata girişinin hemen bitişiğinde bir adet humper bulunmaktadir. diskin üzerindeki ufak ibarelere dikkat ederseniz jumper ın hangi sokette sata1 (1.5gb/sn) hangi sokette sata2(3.0gb/sn)  olarak konumlandıracağı yazar.  size uygun olanını seçip sata2 diski güvenle kullanabilirsiniz.

yükleme ile ilgili hatanıza gelince sorun illede diskten kaynaklanmaya bilir Ram anakart yada farklı bir donanımdanda kaynaklanabilir.

emin olmak için geçici disk temin edip denedikten sonra yeni disk almanızı öneririm.

Banned
26-01-2009, 16:31   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Öncelikle sorun bence hardiskten değil ram kaynaklıdır. Hardsisk almadan önce ram değiştirerek format atmayı deneyin muhtemelen kurulum sorunsuz olacaktır. Eğer ramda hata varsa veya ramler anakart ile uyumlu değilse bu tür tam sistem açılırken reset atma proplemleri ortaya çıkar. Sata olayına gelince merak etmeyin tüm sata2 diskler sata1 destekli anakartlarda sorunsuz çalışmaktadır. Anakartınızın sata2 desteği varsa 300 mbit/sn ye yoksa 150 mbit/sn ye  hızında çalışacaktır. dilediğinizi alabilirsiniz.