Savaş sonrası büyük ekran televizyonlar...

CHIP Online
13-04-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bundan 70 yıl önce dev ekran TV dendiğinde, bakın insanların aklına ne geliyormuş...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sav ... izyonlar_46124.html

Resimlerle: 11 "çok özel" televizyon!

Televizyon aslında 1923 yılında icat edildi ve ilk örneği, 1926 yılında ortaya çıktı. Ancak uzun zaman boyunca, piyasaya sürülecek seviyeye gelemedi. 1940'ların başlarında ise, bütün dünya savaş üzerine yoğunlaşırken, Amerika, parlak ve geleceğe dönük aletlerin ortaya çıkması için barış zamanını beklemesi gerektiğinin farkındaydı. Geleceğe dönük aletlerin başındaysa, büyük ekranlı televizyonlar geliyordu. Çünkü üretilen çok az sayıdaki televizyon, çok küçük olmaktan öteye gidememişti.


Resimde gözüken Emerson Radio and Phonograph Corporation'a ait televizyonlar da bahsettiğimiz "büyük ekranlı" cihazlardan biriydi. Gerçekten de bu televizyonlar, büyük ekran modeller olarak lanse edilmişti. Sadece bu bile, o zamanların televizyonlarının ne kadar küçük olduğunuz anlamak için yeterli olsa gerek.


Televizyon teknolojisi, aslında oldukça sorunlu bir başlangıç yaşadı. Televizyon üzerinde çalışmalar erken 1920'lerde başlamış olmasına rağmen, Büyük Buhran ile beraber, 1930'larda çok az kaynak televizyona aktarılabilmişti ve çalışmaların pek çoğu ilerlemekte oldukça zorlanmıştı. Tabii ki büyük radyo firmaları çalışmalarına yavaş da olsa devam etmişlerdi ve 1939'da piyasaya sürülecek ilk televizyonlar New York World's Fair'de kendilerini gösterdiler. Ancak bu kez de İkinci Dünya Savaşı yüzünden çalışmalar duraklamak zorunda kalmıştı.


Savaş sırasında, Amerikalılar daha önceki yıllara göre geleceğin "büyük ekranlı" televizyonları ile ilgili daha az haberle karşılaştılar. Ancak gördükleri haberler iki önemli nokta ile ilgiliydi: Ekran boyutu ve fiyat. Amerikalı üreticilerin pek çoğu gibi, televizyon firmaları da insanlara bekledikleri ve sabırlı oldukları taktirde güzel şeyler ile karşılaşacaklarını söylüyorlardı.


Emerson'un o sıralardaki başkanının söylediğine göre, 12 inç ekrana sahip bir ürünün fiyatı savaş öncesindeki 500 dolar ile 800 dolar arasından 150 dolara inecekti. Eğer bu indirim kulağınıza güzel gözüküyor ise hatırlatılması gereken bir nokta var. Bahsi geçen fiyat, bugünün parası ile 2.000 dolar civarına denk geliyor. Yani, özellikle 1944'deki programcılığın eksikliği düşünülür ise o kadar da iyi bir fiyat olduğunu söylemek doğru olmaz. İkinci Dünya Savaşı sırasında televizyon halen erken benimseyenlere ait bir ürün idi.


...Ve "dev ekranlı" televizyonlar ortaya çıkıyor! Haberimizin ikinci sayfasında...


Tüm Konu: Savaş sonrası büyük ekran televizyonlar...

Resimlerle: 11 "çok özel" televizyon!

Kaynak: www.chip.com.tr