SAYIYI RAKAMA ÇEVİRME

byorions
26-07-2006, 08:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

merhaba arkadaslar
excel2003 kullnaıyorum
sayfa toplamında ki rakamı sayfanın herhangi başka biryerine YAZI yazdırmanın formülü nedir ?
örnek
100 ytl > yalnız: yüz ytl dir.

delikanli53
26-07-2006, 11:59   |  #2  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

=BAHTTEXT(hücra numarası) - enter bu sayıyı metne dönüştürecektir. (bazı office sürümlerinde farklı karakter çıkartabiliyor, bu sorunu çözemedim)

hücreye doluysa ytl yazdırma; hücre üzerinde sağ buton hücre biçimlendir genel bölümünde isteğe göre uyarlanmış kısmında- tür kısmındaki yere (yazan ne ise dokunmadan kenarına) " (üst iki tırnak) işaretini kullanarak "YTL" veya herhangi bir yazı yazın. hücre boş olduğu sürece bu yazıyı görmeyeceksiniz. Hücreye formuş eşliğinde veya el ile bir veri girildiğinde bu yazdığımız yazı ortaya çıkacaktır.

delikanli53
26-07-2006, 12:00   |  #3  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

ve anladığım kadarıyla ön muhasebe tutuyorsun bence basit bir muhasebe programıyla bu işi yapabilirsin. Ben sana yardımcı olayım delikanli53@rizede.com msn adresim

buket
26-07-2006, 12:08   |  #4  
Taze Üye
4 mesaj

Merhaba!

Excel'in içerisinde sayıyı yazıya çeviren bir formül mevcut değil. Google'dan konu ile ilgili arama yaparak. Daha önceden yazılmış bir dosyayı indirip eklentilere ekleyerek kullanabilirsiniz.
Kolay Gelsin.

delikanli53
26-07-2006, 12:15   |  #5  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

yukarıda konuyla ilgili açıklama yaptım ben. öyle bir formül var.

delikanli53
26-07-2006, 12:24   |  #6  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

BAHTTEXT   

Bir sayıyı Tay Dili'nde metne dönüştürür ve sayının ardına "Baht" sözcüğünü yerleştirir.

Windows için Microsoft Excel'de, Denetim Masası'ndaki Bölgesel Ayarlar'ı veya Bölgesel Seçenekler'i kullanarak Baht biçimini farklı bir stile dönüştürebilirsiniz.

Macintosh için Excel'de, Sayılar için Denetim Masası'nı kullanarak Baht biçimini farklı bir stile dönüştürebilirsiniz.

Sözdizimi

BAHTTEXT(sayı)

Sayı   metne dönüştürmek istediğiniz bir sayıdır, sayı içeren hücreye bir başvurudur veya sayıyı hesaplayan formüldür.

Örnek

Örneği boş çalışma sayfasına kopyalarsanız anlamanız daha kolay olabilir.

Nasıl Yapılır?

Boş bir çalışma kitabı veya çalışma sayfası oluşturun.
Yardım konusundaki örneği seçin. Satır veya sütun başlıklarını seçmeyin.  

Yardım'dan bir örnek seçme

CTRL+C tuşlarına basın.
Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuşlarına basın.
Sonuçları görüntüleme ve sonuçları döndüren formülleri görüntüleme arasında geçiş yapmak için, CTRL+` (kesme işareti) tuşlarına basın veya Araçlar menüsünde Formül Denetleme'nin üzerine gelin ve Formül Denetimi Modu'nu tıklatın.

1
2
A
Veri
1234
Formül Açıklama (Sonuç)
=BAHTTEXT(A2) Sayıyı metin olarak görüntüler. (Tay Dili'ndeki metinde bin iki yüz otuz dört Baht)

bu office yardımcısından kopya alınmıştır.

byorions
26-07-2006, 14:43   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

arkadaslar düsündügünüz ve yardımcı olmaya calistiginiz icin tesekkur ederim ben sorumun cevabını buldum sizlede paylasayım ....

delikanli53
26-07-2006, 19:57   |  #8  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

evet bu verdiğin linkteki bilgileri inceliyorum şimdi daha uygulamadım ama eğer sorunun cevabı buysa ben seni yanlış anlamışım.

byorions
27-07-2006, 09:07   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj

delikanlı53 yanlış anlaşılacak bir şey yok ortada araştırıyordum tşk ederim çünkü sizlerde yardımcı olmaya calıstınız ama sorumun cevabını buldum test ettim çalıştı ve sizlerle paylaştım bundan bir adım ileri yada bir adım geri art niyet yok iyi çalışmalar

byorions
27-07-2006, 09:13   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj

delikanlı53 mailini yeni okudum o yuzden de sana özel olarak teşekkür ediyorum programını paylaşma düşüncenden ötürü ama ben muhasebe için lks2 kullanıyoum sorunum mustahsil faturasında lks2 mustahsil makbuz bölümünde eksikler var o yuzden kullanamıyorum sadece mustahsil ft sı kesmek için excel de bir format hazırladım fatura koçanıma göre yoksa deedigin gibi ön muhasebe için excel yetmez :) teşekkür ederim

delikanli53
27-07-2006, 17:32   |  #11  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

anladım sen gene bu programı dene. Bende iki tane kooperatif ön muhasebesini tutuyorum basit ama güzel detaylı bir program istiyorsan (genel muhasebe gibi) o da var maili bekliyorum

delikanli53
27-07-2006, 17:34   |  #12  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

ayrıca başka muhasebe programı isteyen olursa bedava paylaşırım. Demo değil tam sürüm. Virüslerle işim olmadığı için korkmayın trojan falan yok zaten yapanlara gıcığım.