seagate hard disk tıkırtı sorunu

okfbgnc
27-11-2008, 16:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj

arkadaşlar merhaba benim 160 gb lik bir harddiskim var ve bir durum çok canımı sıkıyor.disktrn arasıra tık tık diye bir ses geliyor sanki biyere takılıyormuş gibi fındık kırma sesine benziyor biraz bu ses bazen dahada yoğunlaşıyor özellikle çok işlem yaparken ve hatta bazen bip diye bir ses geliyor bu yoğunlaşma esnasında ama benim bildiğim biostan harddiskle ilgili ses gelmez.birde şöyle bir durum var mesela hdtune programıyla bad sector taraması falan yaptırıyorum hiç sorun gözükmüyor hard disk çok sağlıklı ve ben bu taramayı yaparken yaklaşık 1 saat sürüyor ve bu 1 saat boyunca o sinir ses hiç çıkmıyor.sesi duymamak için sürekli programı açıp tarama yapıyorum da bu çözüm değil işte.donanımsal bir sorun olsa neden tarama yaparken hdd normale dönsün.vistadan kaynaklı bir sorun olabilir mi?

Banned
27-11-2008, 16:30   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Otomatik disk birleştirme aktif olabilir, kontrol edin.Ayrıca dizin oluşturma işlemini disk için değil yanızca kullanıcı klasörleriniz için ayarlayın. Her ihtimale karşı önemli bilgilarinizin yedeğini alın, HDD göçmek üzere olabilir.

okfbgnc
27-11-2008, 17:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
259 mesaj

khramn bey çok sağolsun anlamadığım birşey var ama daha yepyeni bilgisayar bu bir hafta olmamıştır alalı yani hdd de yeni.seagate hdd ler iyi biliyordum ben bu kadar çabuk göçmez ki.yanlış üretim mi diye düşünüyorum hdd de testler sonucu sorun yok.

recep34
27-11-2008, 17:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

öncelik ile geçmiş olsun.Hdd gitmiş,anladığım kadarı ile bu harddiskin kafa atması (head crash) diye tabir edilen bir sorun.Bu şekilde yıllarca da kullanabilirsiniz bir kaç ayda bir kaç günde.Harddisk kafa atma sorunu çok spesifiktir.Okuma veya yazma sırasında okuma yazma kafası alttaki plağa dokunuyor.her seferinde bu kafa biraz daha yörüngesinden sapacak veya plağı çizecek ve hdd kullanaılamz hale gelecektir.o yüzden önemli verilerinizi bu harddiskte saklamayın.

Garantisi varsa hiç durmadan hemen yollayın servise.

Son Düzenleme: recep34 ~ 27 Kasım 2008 17:05
okfbgnc
27-11-2008, 17:14   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
259 mesaj

hadi yaa.daha 1 haftalık harddisk adamlara bak resmen bozuk mal üretiyorlar seagateyi mi suçlamak gerek casperi mi anlamadım.bilgisayar sorunsuz canavar gibi çalışıyor ama demekki hdd güme gidiyor.servise gitsin bakalım ozaman.teşekkür ederim yardımlarınız için

Banned
27-11-2008, 18:21   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
okfbgnc
khramn bey çok sağolsun anlamadığım birşey var ama daha yepyeni bilgisayar bu bir hafta olmamıştır alalı yani hdd de yeni.seagate hdd ler iyi biliyordum ben bu kadar çabuk göçmez ki.yanlış üretim mi diye düşünüyorum hdd de testler sonucu sorun yok.
Yanıtıma dikkat ettiyseniz sorunun sebebi olarak özellikle yeni kurulan sistemlerde gözüken disk birleştirici ve dizin oluşturma hizmetinin bu gibi durumlar ortaya koyacağına değindim ki bu tür hizmetler sistemm belli bir yükün altından kullanmdaysa devreye girer sistem aktif halde çalışıyorken durur. Zaten sizde program çalıştırırken sorun olmadığını yazmışsınız. Bilgilerin yedeği her zaman gereklidir. Özellikle HDD den gelen tıkırtılar HDD arızasının habercisi olabilir. Seagate gerçekten çok kaliteli dikler üretmekte ancak bildiğiniz üzere tüm HDD ler (SSD hariç) darbeye, düşmeye çok hassas. Sisteminiz yeni olabilir, HDD kaliteli olabilir ancak üretimden size gelene kadarki süreçte hiç düşmediğini, darbe almadığını garanti edebilirmisiniz ? Tavsiyemiz sadece  acı sonlara karşı her ihtimale kerşı hazırklılı olun diye. zira HDD ler maddi ederi değil içerisindeki bilgiler kadar değerlidir. Değeri hep maddi ederi düzeyinde tutmak gerekir.

okfbgnc
27-11-2008, 18:36   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
259 mesaj

disk birleştirme işini kapattım da dizin oluşturma hizmetini anlayamadım onu nasıl yapacağım.doğru söylüyorsunuz ben yedeklerimi alayım ne olur ne olmaz.hiç olmazsa ben bunu yollayayım teknik servise eminim onlarda tam bir çözüm üretemeyecekler hep böyle olur ama bakalım artık.

Razorback
27-11-2008, 22:22   |  #8  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

kasanın garanti etiketi yoksa kasayı aç hddyi çıkar bak bakalım seagate 7200.10 serisinden daha düşük bir seri hdd mi takılı??
örneğin
baracuda 7200.9
baracuda 7200.8
baracuda 7200.7 şeklinde yazar. dikkat et eğer bunlardan biri yazıyorsa (yada daha eski bir seriden IDE disk takılıda olabilir) bu seriler sağlam olsada sesli ve yavaş erişim sürelerinde çalışıyor.

ayrıca şunu da söyliyim kasayı casper teknik servise yolla görürsün %99 sağlam diyip geri gönderecekler :) tabi eğer anlattıklarınıza göre hdd gerçekten arızalı değilse..

Son Düzenleme: Razorback ~ 27 Kasım 2008 22:28
okfbgnc
27-11-2008, 23:33   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
259 mesaj

Razorback bu laptop olduğu için açamıyorum yani en azından ben beceremem bu 5400 rpm sanırım.teknik servis muhtemelen geri yollayacaktır.sessiz bir gard disk öneren var mı gidip onu alayım sorunum çözülmezse.samsung lar iyimidir

okfbgnc
30-11-2008, 21:30   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
259 mesaj

arkadaşlar sorunum farklı bir boyut kazandı.vistadan xp ye geçtim driverları da kurdum.hdd den gelen ses birden yoğunlaştı ve bilgisayar kendini restart yaptı.masaüstüne kadar açılıyor sonra mavi bir ekran geliyor bu ekranda sadece fiziksel hata yazan kısmı okuyabildim.mavi ekrandan sonra bilgisayar yeniden başlıyor.ama gariptir şu an açabildim bilgisayarı sorun yok o ses hariç.hdd tamamen uçmuş olabilir mi

recep34
01-12-2008, 03:38   |  #11  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Eğer kafa atma problemi ise ilk mesajda dediğim gibi durum git gide ağırlaşacak,en sonunda hdd komple uçacaktır...