Seagate Harddisk Sorunu lütfen yardım edin.

BSTRGG
04-09-2010, 01:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj

Arkadaşlar benim seagate expansion portable drive diye bir harddiskim var. Laptobuma takılıydı ve laptop harddiski okuyordu. Aniden bağlantısı kesildi ve ışığı söndü. Bir daha da harddiskimin içini (klasörleri) göremedim. Ağlıyor Evde garantiye baktım imzalanmamış. Ama kutusu duruyor ve üzerinde bir seri numarası yazıyor. Ayrıca ürünü laptoba takar takmaz içinde bulunan dosyadan internete kayıt ettirdim. İçinde çok önemli bilgilerim var. Bu harddiski ve içindei dosyaları nasıl kurtarabilirim ne yapabilirim lütfen yardım...

noleafclover
04-09-2010, 03:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Maalesef diskin tamiri olmuyor.Servisine yolladığınızda yaptıkları sadece yenisini yollamak.
Tavsiyem ubuntu indirin zaten live cd dir yani kurmadan çalıştırabilirsiniz ubuntu bir ihtimal diski görecektir ve bu şekilde verilerinizi kurtarmanız mümkün olabilir.

tabii bir başka ihtimalde eğer bilgileriniz dikten önemli ise kutusunu açarak içindeki diski direk sata arayüzü ile bilgisayara bağlamak muhtemelen bu şekilde sorunsuzca çalışacaktır çünkü genelde bozulan sata-usb dönüştürücü devreler oluyor

Son Düzenleme: noleafclover ~ 04 Eylül 2010 03:12
Banned
04-09-2010, 04:44   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kurtarma konusunu seagate ile görüşebilirsiniz, eğer firmware hatası (yıl başında seagate disklerin genel proplemiydi ve sorunla karşılaşanlara verilerinin kurtaracağı vaatedilmişti)   ise kurtarma yapacaklardır. Bunun yanında diskteki basit bir güç hatası veya ara bağlantı kablosu  arızasıda olabilir. Kutudan diski çıkartıp disrek bilgisayarın sata girişine bağlayarak deneyebilirsiniz.

Garanti olayına gelince önemli olan garanti belgesinin imzalanmış olması değil, faturası veya fişinin olması. Elinizde faturanız yada fişiniz varsa imzalı garanti belgenizde var demektir. Onunla müracaat edebilirsiniz daha doğrusu garanti belgesinden ziyade fatura yada fişle müracaat etmelisiniz..

BSTRGG
04-09-2010, 21:14   |  #4  
OP Yeni Üye
48 mesaj

Teşekkür ederim. Ayrıca bu garanti olayını öğrenmem de iyi oldu. O zaman firma ile bir görüşeyim ben. Peki merak ettiğim bir şey var. Acaba neden böyle oldu?Soru

Banned
04-09-2010, 22:22   |  #5  
Banlandı
5,777 mesaj

Benim düşüncem usb kabloları çok adi olyor ve çabuk yıpranıyor be nedenle sorun diskten değil bağlantı kablosundandır. Değilde darbe almıştır veya düşürülmüştür, değilse kutu içerisindeki bağlantılarındadır, oda değilse harddiskin içerisinde yüklü olan çalışmasını sağlayan yazılımındandır ki bundan bahsettim.

BSTRGG
17-12-2010, 16:58   |  #6  
OP Yeni Üye
48 mesaj

Öncelikle özür diliyorum mesajınızı gördüm ama cevap yazamadım. Sorunun nedeni sizin söylediğiniz sebepmiş. USB kablosunun harddiskin içine giren yeri kırılmış. Birkaç oynamayla sorunu hallettim ve bilgilerimi kurtardım. İlginize teşekkür eder tekrar affınızı diliyorum.

Banned
17-12-2010, 23:05   |  #7  
Banlandı
5,777 mesaj

Azıcık geç bir geri dönüş oldu ancak halletmişsiniz, sevindim.

BSTRGG
15-01-2012, 14:10   |  #8  
OP Yeni Üye
48 mesaj

Bir şey daha soracağım. Bu harddiskin USB'ye giren kısmı arızalı. Bu tamir edilebilir mi bir bilgisayarcı veya elektrikçide?