Seagate Harici Hard Disk Problemi

filmdefilm
04-07-2019, 14:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

İyi günler,

7 yıldır kullandığım Seagate 1TB harici hard diskim geçen hafta bozuldu. Her zaman ''donanım güvenle kaldır'' dan çıkarırdım ama bu sefer direkt çıkardım ve bir sonraki sefer hard diski taktığımda içeriğe ulaşamaz oldum. PC'ye taktığımda aygıt olarak görüyor ancak ne ismi çıkıyor ne de içine girebiliyorum. Windows 10 kullanıcısıyım. Hard diskin içindeki veriler başka bir hard diskte daha yedekli olduğu için hard diski biçimlendirmeye karar verdim. Bunun için sürücüye sağ tıklayıp ''biçimlendir'' diyorum ancak cihaz herhangi bir tepki vermiyor. Bir sefer sadece biçimlendirme şansım oldu onda da ''windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı'' dedi. Ondan sonra da bir daha biçimlendirme ekranı daha gelmedi önüme. Bilgisayar yönetiminden ''disk yönetimi'' ne geldim ancak burda da ''Sanal Disk Hizmetine bağlanılıyor'' diyor ve önüme herhangi bir liste gelmiyor. Hard diski çıkarınca sabit yerel diskler geliyor ancak hard diski geri taktığımda yine listeye birşey gelmiyor. İnternette araştırdım. ''Hizmetler yerel'' kısmında önerilen sonuç ta işe yaramadı. Amacım hard diskimi tekrar kullanabilir hale getirmek. İçindeki veriler şu an için mühim değil. Nasıl bir yol izleyerek hard diskimi tekrar kullanabilir duruma getirebilirim?

badwizard
04-07-2019, 19:05   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

7 yıl bir mekanik disk için uzun bir zaman, tabi diski ne sıklıkta kullanıp ne boyutta dosyalar yazıp okuduğunla ilgili olarak her parçanın bir kullanım ömrü var.

Sorun mekanik gibi görünüyor, yani o diski çalışır hale getirmek muhtemelen fiziksel değerinin 100 katına malolur, ancak ucuz ve garantisi olmayan bir yolu daha mevcut; diskin kontrol kartını değiştirmek. bunun için aynı marka ve seriye ait çalıştığından emin olduğun başka bir diskin kartını söküp sorunlu diske takmayı deneyebilirisin.

Eğer diskteki sorun mekanik değilse, disk normal çalışmaya başlayacaktır, ancak sorun mekanik aksamdaysa maalesef o diski hayata döndürmen çok olası görünmüyor.

Son Düzenleme: badwizard ~ 04 Temmuz 2019 19:37 Neden: tashih
zombi
05-07-2019, 02:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

eski disk ama tek çıkarmada gitti ise belki de sadece kontrolcü gitmiştir. bi diski söküp kasaya direkt bağlayın.

filmdefilm
10-07-2019, 15:20   |  #4  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Hard diskimi 2 ayrı teknik servise götürdüm. Ölçümler sonucu sağlık testi %12 çıktı. İkisi de hard diski tekrar kullanılabilir hale getirmedi, sıfırlayamadı. Ben de bugün evde ''Hard Disk Sentinel'' programı ile ölçüm yaptığımda sağlık testi %9 çıktı. Bu durumda harici hard disk ölmüş ve geri döndürülemez diyebilir miyiz?

excel_mustafa
13-07-2019, 00:43   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

sadece health sorunu var ve bad sector yoksa hala umut vardır. bire bir aynısından çıkma kart bulabilirsen dosyalara erişme şansı var tabi bad sector azsa.