Seagate SMART Problem (çok acil yardım gerekiyor)

adamtash
21-05-2008, 19:43   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Merhaba arkadaşlar, yeni almış olduğum Seagate 320gb sata2 ST3320620AS harddiskim ile problemler yaşamaktayım.

Arasıra açılışta (bios) ve de HD Tune, Everest gibi programlarda S.M.A.R.T uyarısı alıyorum Spin Retry Count değeri başarısız diyor (bende bu değer 25 ki en az 95 olmalı)

Ayrıca harddiskin aktarım hızı ortalama 45-55 mb/sn ve erişim süresi de 25ms bu değerler nasıl sizce? (benim 5 yıllık hardiskim(PATA) de aktarım hızı sadece birkaç mb daha düşük ve ayrıca erşim süreside 13ms 5 yıl geçmiş olmasına rağmen harddiklerde bir gelişme olmadı mı?)

Bu hatanın sebebi ne olabilir harddisk mi arızalı yoksa başka sebepler ne olabilir?
Power supple ın yetersiz olması olabilir mi? benim power s. 5 yıllık. Gücü yetmiyor olabilir mi?

eğer harrdis arızalı diyosanız harddiski hepsiburda'ya geri gönderecem aksi takdirde başka bilg. üzerinde test edecem.

Çook acil yardıma ihtiyacım var. şimdiden çok teşekkür ederim...

Omer KARADENIZ
21-05-2008, 21:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Merhaba
Diski başka bir PC de denemeni tavsiye ederim ki bana kalırsa problem diskten kaynaklanıyor.
Başka bir pc de denediğinde problem daha net olarak belli olacaktır.

ekaraot
12-07-2008, 08:19   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaki jumperi çıkardınmı anakartın sata 2 destekliyormu ide mi kullanıyosun bunları yazmamışsın 1.anakarın sata 2 destekliyosa arkadaki jumperı çıkar harddiskin..
2-anakartının Ahcı modunu destekleyen sata 2 girişine tak harddiski
3-bios tan ahcı modu seç..
4-xp veye vista kullanırken kurulum ekranında sürücüleri yükle..

sonra tek rakibin thy.:)

Ahmet_79
12-07-2008, 17:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
ekaraot
Arkadaki jumperi çıkardınmı anakartın sata 2 destekliyormu ide mi kullanıyosun bunları yazmamışsın 1.anakarın sata 2 destekliyosa arkadaki jumperı çıkar harddiskin..
2-anakartının Ahcı modunu destekleyen sata 2 girişine tak harddiski
3-bios tan ahcı modu seç..
4-xp veye vista kullanırken kurulum ekranında sürücüleri yükle..

sonra tek rakibin thy.:)

evet aynı sorun arkadaşımda olmuştu yani sorun hd değil bios yani anakart