Sebepsiz SATA Harddisk Çökmeleri

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
varolc
10-08-2004, 16:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Herkese selam
40+40 olarak ikiye bölünmüş 80 Gb Samsung SATA harddisk üzerinde XP Professional kullanıyorum.
işletim sistemim 3 ayda 2 kez gereksiz yere çöktü.
Çökme şöyle oluyor:
Bilgisayarı kapatana kadar gayet normal bir şekilde hiçbir belirti göstermeden çalışıyor. Normal bir şekilde bilgisayarı kapatıyorum. Daha sonra açtığımda XP Professional yazan ve kayan şeridin bulunduğu ekran geliyor sonra çok kısa bir zaman (çeyrek saniye kadar) mavi ekran görünüyor ve makina kendini resetliyor.Açıldığın aynı şey tekrar ediyor.
Güvenli kipte açılmıyor, en son çalışan duruma getirmiyor, msdos kipinde açtığımda c ye ulaşılamıyor. yani sistem çöküyor. Ama açılışta harddiski görüyor.
Sorunun SATA dan kaynaklandığını düşünüyorum.raid driverleri yüklü.1 ay gayet iyi çalışan makina bir gün geliyor çöküveriyor. Birkaç forumda SATA lı makinalarda yüklü olan Norton Antivirüsün çökmelere sebep olabileceğini okudum.
Bu konuda bilgisi olanlar lütfen fikir versinler.
Şimdiden teşekkürler.

Banned
12-08-2004, 13:19   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,157 mesaj

Bence SATA HDD almakla hata etmişsin.Çünkü SATA teknolojisi bence tam oturmadı.Çözüm Yolu olarak Hiç SATA kullanmadığım için bilgi veremeyeceğim.