Second Life ve Türkiye

gofret
08-12-2011, 21:10   |  #1  
gofret avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Bu konuyu genel oyunlar bölümüne açmam ne kadar doğru bilemiyorum.Çünkü bahsedeceğim şey Second Life hakkında.Second Life ,gerçek yaşam simülatörü olarak kabul edildiğinden beri OYUN katagorisine sokmak biraz beni huzursuz ediyor.Evet Second Life bir oyun değil.Bunu diyecek kadar deneyimim var çünkü 2005 yılından itibaren bu sanal dünya içerisindeyim.

Geçenlerde,benden daha eski,2004 yıllarında second life'a başlamış ve bana oyunun bazı şeylerini anlatmış çok eski arkadaşımın alt avatarından mesaj geldi.Başta şaşırdım tabiki çünkü beni bir ankete davet ediyordu resmi bir dille.Anladım ki o avatarın başındaki tanıdığım insan değil,onun avatarını kullanan bir çalışanmış.Evet bir çalışan.Verilen linkteki ankete gittiğim zaman eski bir second life kullanıcısı olarak yüzüm güldü diyebilirim.Bunun nedeninden yazımın devamında bahsedicem.

Anketi büyük bir mutluluk ve zevkle cevapladıktan sonra siteye şöyle bir göz attım.Yapım aşamasındayız ibaresi beni düşündürdü çünkü formatına göre site tamamlanmış bir halde.Hakkımızda bölümünden hizmetlerimizi okuduğumda gerçekten içimde tarif edilemez bir kıpırtı hissettim.Nedeni ise anketin konusu,yani türk kullanıcıları olarak nasıl bir second life istersiniz...

Vestel gibi büyük markaları second life içerisinde temsil eden daha doğrusu temsil edemeyip yüzüne gözüne bulaştıran,şirketmi yoksa ajansmı yoksa yasal bir yönü bulunmayan uyanıklarmı bilemicem ama bizi vestel markasından soğutanlardır.Hem bolca para alıp nişantaşında ev aldık oturuyoruz gibi laflar sarf eden hemde vestel adasının yönetimini orada zevk için bulunan sıradan çapulculara emanet eden insanlara,Vestel gibi büyük firma nasıl iş vermiş anlayamadık doğrusu.Vestele teleport edilince gelmemek için bir milyondan fazla bahane uydurduğumu hatırlarım.

Gelelim şu bahsettiğim siteye.2004 yılından beri second life platformunda deneyim sahibi....diye başlıyo sloganları.2005 senesinde second life'a başladığımda elimden tutup yardım eden kişinin bu oluşumu kurduğunu görmek çokta süpriz değil.Fakat hizmetlerimiz bölümünü okumak ve orada yazılanları hayal etmek....evet şuan için second life kullanıcıları için sadece hayal.Okadar güçlü bir kadroları varki,markasını temsil edeceğimiz kuruluşların adalarında kendi kadromuzdan deneyimli insanlar yönetecek diyor.Yani bu benim dayım bu benim kankam bu benim sevgilim vs. gibi kıyakları bırakın,anladığım kadarıyla ofis ortamından insanlar bu işi yapacak.Seviyesiz yöneticiler yada itici sohpetler olmayacak bir ortam.Second Lifetaki türk kullanıcılarınında çığrından çıkmış hepsi yabancı adalarda iki büklüm paytak ingilizceyle dolaştığını varsayarsak,bu işi,bunların yapacağı bir ada sonlandırabilir.Ece isimli bir arkadaşla görüştüm(isim vermem yanlışsa affola).Bana bazı bilgiler verdi.Bir çok büyük marka ile irtibata geçtiklerini ama daha hala sonuç alamadıklarını söyledi.Bu yazıyı yazmamın nedenlerine gelince,hem Second Life platformunda türklerin yer edinmeye sağlam bir şekilde başlayıp gerçek oluşumların kurulması,hemde bütün türk kullanıcılarının hayali olan ve adam gibi yönetilen türk markalarına açlığıdır.Birazcık destek olabiliyorsam bu onları kayırdığım için değil,Second Life'ta türklerin olduğu ve güzel yönetilen mekanlarda vakit geçirmek istediğim içindir.Başarılar dilerim Led Destiny Beğendim

(Not: Ayrıca Led Destiny isimli karkter,second life'ın Türkçe olması için ilk adımı atan ve bu yönde gerek Linden Lab'a mail gerekse forumlarında sağlam bir şekilde bastıran kişidir.Avatar profiline buradan ulaşabilirsiniz.)

Yazıda bahsettiğim site : Sanal Tasarım Evi

Son Düzenleme: gofret ~ 08 Ocak 2013 21:06
gofret
08-01-2013, 21:07   |  #2  
gofret avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Çok önceden açtığım bir konuydu,Eğer SL oynayan arkadaşlar varsa hortlatalım. Beğendim