server 2003 kurulum

jazyy
17-02-2008, 12:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
207 mesaj

arkadaşlar server 2003 kurduktan sonra,dns ve active directory kurulumu yaptım fakat xp makinayı domaine ekleyemiyorum etki alanı hatalı girilmiş olabilir hatası çıkıyor.server ip sini xp makinaya dns olarak atadım ama olmadı yardımlarınız lütfen .bu arada a dan z ye videolu anlatım olsa mümkünse

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 17 Şubat 2008 12:33
black_flood
17-02-2008, 15:37   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

serverin dns kayıtlarında sorun var sıfırdan silip ellen yapılandır sonra yine dene.bu hata isim çözümleme hatası.ve ayrıca bazen donanımlardanda isim çözümleme sıkıntısı yaşanabilmekte.ethernet kartını değiştirerek dene.

not: sil derken active directory kaldırıp yeniden kur demiyorum.

jazyy
17-02-2008, 15:56   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
207 mesaj

teşekkürler.defalarca tekrar kurdum dns yi,mümkünse resimli anlatım verebilirmisiniz.benim bulduğum anlatımlar farklı farklı bayağı bir kafam karıştı

stern
17-02-2008, 21:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

sen domaini tekrar yapılandır dilersen ilk olarka dns!i kurma makineye sabit ip ver ve sonrasında dns ip si olarak yine makinenin kenisini ver. dcpromo ile kurulum yaparken sonunda dnside kurmak istiyormusun sorusunu evet olarak yaplandır bu şekilde active directory entegre olarak çalışacaktır ve herhangi bir yapılandırmana gerek yok dns içersinde svr ve host kaydını kontrol et sonrasında tekrar clienlar için dns adresini manuel olarak dc nin kini ver bu şekilde tekrar kontrol edermisin

jazyy
20-02-2008, 10:36   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
207 mesaj

teşekkürler tekrar.amacım video bulmaktı.buldum bir arkadaştan

selcukergul
21-02-2008, 16:52   |  #6  
Üye
56 mesaj

active directory kurarken yapılması gerek ilk şey kendini network ayarlarından dns olarak göstermek ayrıca kurulum sırasında dns kurulumununda active directory ile birlikte yapılması gerekir eger actv.dir. kurulumdan sonra dns i kurarsan büyük olasılıkla kayıtlarda sorun cıkartacaktır:
o yüzden kurulumda ikisinide birden yap sonrasında dns kayıtlarını gözden gecirmeni söylerim eger kayıtlar gözükmüyorsa o cmd den net stop netlogon sonra ise net start netlogon (gibi bir komut verdi ama emin deilim araştırıp tkr bakarım) dene sonrasında nslookup de eger dns isim cözümlemesi yapmış ise sorun yok eger yapmamış ise yeniden dns i elle kurman gerekecek bunuda ekle kaldırdan yapabilirsin yada setup serverdan...

umarım yardımcı olabilmişimdir...:)))