Server 2003 ve PHP ve MySQL üçlüsünde TR Sorunu ?

PrOgRaMmEr0101
28-04-2007, 12:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba arkdaşlar

bir php sistem yapıyorum fakat türkçe karakterlerde sorun yaşıyorum forumu ii ce aradım benim sorunumdan bahseden bir yazıya rastlayamadım.
Benim sorunum aslında bire bir türkçe karakterler değil.
Sorunum MYSQL den türkçe karakterli bi yazı çekmek ve türkçe karakterli bi yazı insert etmek.
Sistemim SANAL MAKİNE ÜZERİNDE Server 2003
IIS6,0
PHP5,2
MYSQL5,02

Örneğin;
ŞAŞKIN diye kullanıcı adı eklemek istediğim zaman php syntax error veriyor

Hata şu:
Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:Inetpubwwwrootsauyonetimindex.php on line 41

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:Inetpubwwwrootsauyonetimindex.php on line 44
ŞAŞKIN Kullanıcısı Başarılı Bir Şekilde Sisteme Eklenmiştir.

Veya MyAdminden manual olarak girilen ŞAŞKIN useri i userleri listeletirken ?A?KIN olarak çıkıyor ve bu user login ekranından login olurken yine yukardaki syntax baş gösteriyor.

Fakat bu kod her şekilde fiziksel bi hostingde rahatlıkla çalışıyor.
Veya benim sanal serverime plesk kurarsam yine sorun olmuyor yani türkçe karakterlerde. Fakat pleskin lisansı olmdığı için ve domain db miktarı vs sınırladığı için hoşuma gitmiyor.
Bu sorunu IIS6,0 üzerinde kendim çözmek istiyorum.

Artık IIS6,0 dan mı PHP konfigrasyonundan mı yada Mysql den mi kaynaklanıyo net olarak çözemedim.

Kodun Sorunlu Çalıştığı Sanal Serverimin PHP info su

().htm

Kodun Sorunsuz Çalıştığı Fiziksel Hostingin PHP indfo su

()2.htm

Yardımcı olmanızı bekliyorum cidden denemediğim şey kalmadı
Bu arada Sanal Serverimdeki Yani Sorun Yaşadığım Serverdeki Php My Admin SS si:

bunun dışında içerdeki db de latin5_tr_ci tablolarda aynı şekilde.
Zaten PHPMy adminden manual olarak türkçe yazı girerken sorun yaşamıyorum........

bu arada bahsetmeyi unuttum arkadaşlar

İki PHP INFO dosyalarında
8859-9 ve 8859-1 farklılıkları var benim serverimde çoğu 8859-1 sanırım sorun burdan kaynaklanıyo default charseti boş bıraktım veya UTF-8 yazdım veya win-1254 yazdım değişen bişey olmadı yani phpinfolardaki farklılıklara dikkat çekmek istedim......

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

Son Düzenleme: PrOgRaMmEr0101 ~ 28 Nisan 2007 12:28
cell-o
28-04-2007, 15:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

bu türkçe karakter sorunu  için öncelikle kullandığınız kodların karakter kodlamsında sorun vardır.bunun için tam olarak anlamam.çünkü ben sistemciyim.fakat anladığım kadarıyla sql kodda  örn;CHARSET=latin5  gibi kod kullanırsanız düzelecektir.veya php kodlarda sorgulama sonrası;
mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'utf8_turkish_ci'");
utf8 göre karakter kodlaması yaptırırsanız olması gerekir.birde http://www.dmry.net/mysql-turkce-karakter-problemi buraya bakmanı tavsiye ederim.

kolay gelsin.

PrOgRaMmEr0101
28-04-2007, 17:25   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

db bağlantısıyla ilgili php de
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
query sini kullanınca sorun düzeldi ama bunu server üzerinde kalıcı ayarlamak mümkün değilmi
yani her projede query yapmak zorundamıyız yada başka türlü diyelimki hazır bi script kullanıcaz vbulletin gibi diğer sistemler gibi onlarda sorun daha complike olcaktır. Kalıcı yaparsak sorun ortadan kalkacak sanırım....
server konusunda pro. olan arkadaşlar yardım edermisiniz ???

Son Düzenleme: PrOgRaMmEr0101 ~ 28 Nisan 2007 17:34