Server 2008 Kurulumu Ve Türkçe Dil dosyası yükleme

PcMaKeR
16-07-2008, 00:54   |  #1  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

İyi günler arkadaşlar burada teker teker resimle kurulumu anlattım.

Chip haberde 240 günlük ücretsiz deneme sürümü olarak nasıl kullanılacağı anlatılmış.

TR Olanı yokmu diyen arkadaşlara var dedim ama hala yok olarak görülüyor. Ben görmediğim denemediğim şeyi var diye tutturmam.

Sizlerinde yararlanması için burada verdim.

İlk kurulum ekranı.

(VmWare Server Sürümünü kullanarak sanal çalıştırdım. Server 2008 32 bit sürümünü kullandım dikkatinize !!!)

Dil ayarı ana dil ingce.

Diğer ayarları yaptığım gibi yaparsanız sağlıklı olur.

Kurulum ekranı. İlerliyoruz

Online activasyonu devre dışı bırakın.

Ve ilerleyin. Gelen cevaha no ile devam edin.

Sürüm seçimi. En sağlıklı ve kapsamlı olanı enterprise sürümü. Sakına sakın core sürümleri kurmayın. Yoksa Kurulum bitince bir dos ekranı ve komut satırları görürsünüz.

Standartta bazı fonksiyonlar yok.

Enterprise En kapsamlısı dediğim gibi.

Datacenter ise 500 GB Ram vb sistemler için :D

Lisans sözleşmesi. Okudum kabul ettim hadi hadi öbür pencereye geç :D

Kurulacak hdd.

Ben sanal olarak yaptığım için hdd biçimlendirilmemiş gözüküyordu. Bende new butonuna bastım. Resimde aktif değil çünkü partition yaratmıştım o yüzden. Format butonuna basıyoruz kendi seçtiğiniz diski ntfs olarak formatlıyor hızlı ve tutarlı biçimde. Ve İlerliyoruz

İşte bütün ayarlar ve ilerlemeler tamamdır. Buraya kadar herşey doğru yapıldıysa yaklaşık 20 dk da kuruyor.

Ben imaj ile 10 dk da kurdum sanal olarak.

İlk önce şifre oluşturmanızı istiyor.

Onaylayıp şifre girin.

KArışık şifreleme istiyor. Mesela: 1.admin.1 gibi bir şifre verin

Masaüstüne Sağ tıklayıp Eski alıştığınız özellikler kısmına tıklayıp Girebiliyorsunuz.

Ekran çözünürlüğünü ayarlama.

Masaüstü iconlarını ayarlama.

Şimdi asıl mesele dil seçeneği.

Bu linkleki kısma girip:

6001.18000.080118-1840_x86fre_Server_LP_5-KRMSLP5_DVD.img
225.7 MB
İsimli imaj dosyasını indiriyoruz. uzantısını iso yapıp yada winrarla açıp içinde tr klasorunu çıkartıyoruz masa üstüne ve klasorun ismini değiştiriyoruz.

ben dil olarak değiştirdim.

Resimdeki yolları takip ediyoruz.

Denetim masası / bölge ve dil seçenekleri / Dil ayarları / Dil ekle kaldır. TR olarak çevirdim k bakmayın.

Dil ekle kaldır a geldiğinizde Sizden dil dosyasının nerede olduğunu soruyor. Masaüstündeki dil klasorunu gösteriyorsunuz. Ve eğer dil dosyasını görürse Yukarıdaki resimdeki gibi dilin adını yazıyor.

Dili ekledik. Ve sözleşmeyi okuyup kabul ediyoruz :P Beklemeyin işte accept bitti :D

Yükleme başladı. bu uzun sürebiliyor makina hızına bağlı olarak. 10 dk da sürüyor 5 dk da ama belli olmuyor. Sabır.

Mutlu son. Buradaki seçenekleri aynen yapıp kullanıcıyı logof yapıyor ve sistemin oturumunu açıp kapatıyor ve dil değişmiş oluyor.

Oturum açma ekranı geliyor.

Ve Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklerine girdiğimizde gördüğümüz Ekran la işi tamamlıyoruz.

Server 2008 TR :D

Şimdi Driverlarınızı kurmanız gerekiyor.

Vista driverlarınızı kurup devam edebilirsiniz.

DirectX in son güncellemelerinide indirip microsofttan en son oyunları dx 10 destekli (crysis gibi) zevkle oynayabilirsiniz.

Vista teması, Windows media player, resim gösterici bunlar kurulu değil normalde kuruyoruz bunlarıda.

Server yönetiminden özellik ekle kısmından seçilileri etkinleştirin.

İlerleyin. Sizden yeniden başlatma isteyecek.

Yeniden başlat butonuna tıkladığınızda güncellemeler yükleniyor uyarısı gelecektir.

Kapatmayın bu kısımda pc yi kendi haline bırakın.

Yeniden başlattığınızda Pencerede işlemler başarılı uyarısı olacaktır.

Seçtiğiniz özellikler yüklenmişse gösterecektir.

Temaları çalıştıralım.

Resmi dikkatlice izleyin. Sunucu yönetiminden Yapılandırma Kısmından Hizmetleri ÇAlıştırın.

Bulamazsanız burayı windows logo tuşu + R tuşuna aynı anda basın karşınıza çalıştır gelecek. services.msc yazıp enterlayın. Hizmetler penceresinden temaları bulup çift tıklayın.

Başlangıç türünü otomatik yapın.

Başlat butonuna basın ve tamamla pencereyi kapatın.

Yukarıdaki herşeyi yaptıysanız Tema seçiminde windows aero ve windows temel temaları görüncektir. Sanal çalıştığım için ekran kartımı sevmedi windows aero temeası yok. ekran kartınız ı tanıttıysanız aero tema görünecektir. İşareteyip tamam butonuna basın.

Bir dk ya kadar temanız aktif.

Saatin ordaki kısımda ses simgesine sağ tıklayıp ses özelliklerine girin. Hemen bir uyarı gelecek. Ses hizmetini etkinleştirme diye. Onaylayın. Artık sesler de tamamdır.

-------------

Ben burda sadece Kurulum ve TR yapmasını anlattım arkadaşlar. 240 günlüğü yakında anlatırım. zamanım buna yetti.

Bir teşekkürü çok görmezsiniz umarım ;)

Resimlerin üstüne yazıyı bilerek yazdım arkadaşlar. Alıntı yapılıyor fakat nereden alıntı yapıldığı belirsiz oluyor.

Böyle daha iyi ;) Anlayışla karşılarsanız sevinirim.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 16 Temmuz 2008 02:04
santiagoramon
16-07-2008, 10:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
128 mesaj

Gerçektende oldukça başarılı iş yapmışsın,ki bende''Türkçe Dil Seçeneği Yok Diyenlerdenim''.Teşekkür ederim bir vista sever olarak.Fakat bana ilginç gelen dil peketini dil olarak kaydedip,dosya ve dil seçeneklerinden kabul ettirmen.
   Ben bir ara İngilizce Vista Ultimate_x86_32 bit indirmiştim(Serial girmeden Dell logolu Activasyon gerektirmeyen sürüm)ingilizce ama maalesef Türkçe dil seçeneğini tanımlattıramamıştım.En kısa sürede deneyeceğim.

Son Düzenleme: santiagoramon ~ 16 Temmuz 2008 11:07
07BENER07
16-07-2008, 11:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim ...

PcMaKeR
16-07-2008, 12:20   |  #4  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Sertifika almıyacağım. Daha erken. Bütün bilgilerimi geliştirip çoğaltığ alacağım sertifikaları. Allah ne verdiyse diyip gitcem alacam bütün ms sertifikalarını :D

Umarım yararlı olmuştur.

Not: Hiç bir yerde ne ingilizce ne tr olarak okuyup kurdum bu tr paketini tamamen kendim araştırarak ;)

PcMaKeR
16-07-2008, 12:50   |  #5  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Bu arada Server 2008 kurulumu Vista'dan basit yahu yoksa bana mı öyle geldi sadece kurulum tabi yapılandırmayı bilmem karışmam:D neyse saygılar...

---

Yapılandırma karışık. vista daha basit :D (Göz korkutmayalım şimdi TR PAketini yükleyince daha rahat anlaşılıyor.)

ersinbakar
16-07-2008, 12:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

başarılarının devamını dilerim geçekten güzel bir işe imza atmışsınız dahası için allah yolunu açık etsin başarılar

Disguisting
16-07-2008, 13:02   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

çok güzel anlatmışsınız umarım yüklemede soprun yaşayan arkadaşlara yardımcı olmuşsunuzdur

santiagoramon
16-07-2008, 13:31   |  #8  
Yıllanmış Üye
128 mesaj

lk önce şifre oluşturmanızı istiyor.

Onaylayıp şifre girin.

KArışık şifreleme istiyor. Mesela: 1.admin.1 gibi bir şifre verin????

Ev kullanıcıları için şifresiz bir metod yok mu?Babam bu şifreyi asla yazamaz.Söküp atar makinayı!:)Normal şifresiz yok mu ?Pc maker vereceğin yanıta göre downloada başlıyacağım bi zahmet ilgilenirsen:)

PcMaKeR
16-07-2008, 15:49   |  #9  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Şifreyi şöyle verin
adınız artı doğum tarih

geçici olarak kurun

ctrl + alt + del ile şifre değiştir kısmından ilk girdiğiniz şifreyi girin sonra boş şifre girin. Yeni şifre olarak boş şifre girin.

Barisutas
15-01-2009, 11:20   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Herkeze selamlar.Ya ben ana makinama kurdum şuan kullanıyorum ama resimlere girerken çok kasıyor sp2 yi kurdum w m p yükledi ama filmdir kliptir açmıyor (Bilgisayarınızın belleği azalıyor. Diğer programlardan çıkın, sonra yeniden deneyin.) diye bir uyarı çıkıyor film vs açınca sizce neden olabilir gece 2 den beri onla uraşıyorum kafayı yedim yardım ederseniz makbul geçer =)

luqqa
15-01-2009, 15:10   |  #11  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
332 mesaj

kurmak gibi bir niyetim yok ama gerçekten güzel bir anlatım olmus sağolasın bir çok insanın işine yarayacaktır. hayallerin içinse yolun açık olsun.

hayro46
15-01-2009, 15:33   |  #12  
Üye
59 mesaj

tesekkurler

Son Düzenleme: hayro46 ~ 15 Ocak 2009 16:04
PcMaKeR
20-01-2009, 09:06   |  #13  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
luqqa
kurmak gibi bir niyetim yok ama gerçekten güzel bir anlatım olmus sağolasın bir çok insanın işine yarayacaktır. hayallerin içinse yolun açık olsun.
Teşekkür ederim.Beğendim Yanlız 5 bin görüntülenme var 14 mesaj var sadece İşte Asil milletimin saygısı...Geek

dışarıdan da direk gösterim...Zonk

hayro46
20-01-2009, 09:19   |  #14  
Üye
59 mesaj

tesekkurler supr eline salık ben aryordum zaten sursin tek kelimeyle

gorener76
20-01-2009, 15:53   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba arkadaşım öncelikle anlatımın ve emeğin için teşekkürler.ben vista home premium kullanıyodum,windows 7 yi sorunsuz bi şekilde anlattığın gibi kurdum ancak dil olayına gelince programı indirdim ve anlattığın gibi yaptım ama bu dosyayı görmüyo.türkçeye çevirebilmem için başka bi yol varmı yardımcı olursan sevinirim.çalışmalarında başarılar dilerim.

Son Düzenleme: gorener76 ~ 20 Ocak 2009 23:32
salturk49
04-02-2009, 09:38   |  #16  
Taze Üye
17 mesaj

tsk ederimmm cok makbule gectı iyi calısmalar

net24
04-02-2009, 18:52   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

çok mükemmel bi çalışma paylaşım için teşekkürler:D

PcMaKeR
07-02-2009, 09:30   |  #18  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
gorener76
merhaba arkadaşım öncelikle anlatımın ve emeğin için teşekkürler.ben vista home premium kullanıyodum,windows 7 yi sorunsuz bi şekilde anlattığın gibi kurdum ancak dil olayına gelince programı indirdim ve anlattığın gibi yaptım ama bu dosyayı görmüyo.türkçeye çevirebilmem için başka bi yol varmı yardımcı olursan sevinirim.çalışmalarında başarılar dilerim.
Biraz geç cvpladım kusura bakma.

O dil dosyasının içinde bilgiler var hangi işletim sistemine uyumlu olacağı gibi.

Windows 7 için yok şuan beta bitmedikçde olmayacak.

fsbnetwork
10-03-2009, 20:27   |  #19  
Taze Üye
3 mesaj

güzel bir paylaşım. özellikle win 2003 den 2008 geçiş sürecinde faydalı bir döküman olmuş.

www.fsbnetwork.com

PcMaKeR
10-03-2009, 21:17   |  #20  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
fsbnetwork
güzel bir paylaşım. özellikle win 2003 den 2008 geçiş sürecinde faydalı bir döküman olmuş.

www.fsbnetwork.com

Hımm tşk ederim bende müşteriniz olarak Beğendim

fsbnetwork
10-03-2009, 21:24   |  #21  
Taze Üye
3 mesaj

hımm :) tanıyamadım sizi biraz ipucu verin bari.

PcMaKeR
10-03-2009, 21:34   |  #22  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
fsbnetwork
hımm :) tanıyamadım sizi biraz ipucu verin bari.
isimtescil.net sizin değil mi ? oradaki bir müşteri :)

alan adlarını hep sizden alırım.Beğendim

Reklam kaçmasın bu arada ;)

salturk49
08-04-2009, 11:01   |  #23  
Taze Üye
17 mesaj

bılgınızı paylastıgınızı için tsk ederım
bursada oturupda bu ışi bana ogretebılecek bırılerı var mı konuyla ilgilen ustatlarımaz
msn adresim : deniz_salturk@hotmail.com

Kajmer41
08-04-2009, 11:03   |  #24  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Bu güzelmiş sağol staj raporuna atıyorum hemen :D

Kajmer41
08-04-2009, 11:10   |  #25  
Yıllanmış Üye
113 mesaj