setup oluşturma programı

eyüpcan21
26-06-2011, 22:33   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

mrb arkadaslar

bu programla istediniz oyunun,programın,müzik dosyalarının,videolarınızın vb.v.b.

setuplarını yapabilirsiniz

setup derken mesela 100 tane müzik dosyamız var bunu tek bi dosya üzerinde toplayıp belirlediğiniz yerlere dağıtabilirsiniz.

nasıl yapılır anlatım

1. aşama: ınstall creator programını açıyoruz. hoşgeldiniz! adlı diyalogumuzla karşılaşıyoruz. ileri diyoruz.

2. aşama: kurulum yapacağımız dosyayı gözata basarak seçiyoruz. ben kurulum yapacağım dosya olarak tmirc (türkçe mirc) belirledim.

3. aşama: dosyamızı seçtikten sonra kurulumun hangi dilde yapılacağını karar vereceğiz ve dosyamızın adını belirleyeceğiz.

kurulum ingilizce ve türkçe olmak üzere 2 dilde olabilmektedir.

dosyanın adını ben x script olarak belirledim.

4. aşama: bu aşamada kurulumun gerçekleştiği diyalogun küçük mü yoksa tam ekran olarak mı olacağına karar vereceğiz.

küçük ekran görüntüsünde şu tip görüntü çıkar karşınızda:

tam ekran görüntüsünde ise şu görüntü oluşur.

5.aşama: oluşturduğumuz diyalog için şablon hazırlıyoruz. 4 çeş¤¤ şablon seçeneğimiz var. burada iyi olan classic whit bitmap ve default. tavsiyem default.

eğer varsayılan harici diğer 3 seçeneğini seçerseniz o şablonda hangi resimin olmasını istiyorsanız sol ve üst resim seçenekleri editlenebilir ( seçilebilir ) hale gelecek ve oradan dilediğiniz resmi seçebileceksiniz.

default resim örneği:

6.aşama: bu bölümde scriptinizin kurulumu sırasında, scriptinizin özelliklerini belirten pencereye bilgilerimizi giriyoruz.

7.aşama: bu bölümde ise scriptinizin lisans anlaşması onayı penceresinde sözleşme metnini giriyoruz.

8.aşama: dosyamızın kurulacağı uzantıyı (yeri) seçiyoruz.

9. aşama: bu aşamada scriptimizin başlat menüsünde ve masaüstünde kısayollarını oluşturmaya çalışabiliriz.

başlat menüsü için bir icon seçmemize gerek yok.

ama masaüstü kısayolu oluşturmak için bir icon lazım bize. bu icon sizin scriptinizin içinde olması gerekir.

10.aşama: bu aşamada scriptinizin kurulumu bittiği zaman okunmasını istediğiniz bir text dosyası okutabiliyorsunuz.

ayrıca bu aşamada kurulum bittiği zaman scriptinizin çalışmasını istiyorsanız gözata basarak mirc.exe yi seçiyorsunuz.

11.aşama: scriptiniz kurulduktan sonra bilgisayardan kaldırılması için bir kaldır.exe adlı dosya oluşturmak istiyormusunuz. yani uninstall imkanı vermek istiyorsanız "kaldır programını oluştur" seçeneğini işaretleyiniz

12.aşama: bu aşama kuruluma son verme işlemidir. son butonuna bastıktan sonra dosyaları exe haline getirme işlemini yapmaktadır.

13.aşama: kurulum yapıldıktan sonra artık exe mizin ismini belirmeye.. ( ben x-script dedim.)

istediğiniz dosyaları setup yapabilirsiniz

link

ınstall_creator.exe.html

adem-t
27-06-2011, 00:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
793 mesaj

eyvallah arkadaşım böyle bir programa ihtiyacım vardı;)

witchking
27-06-2011, 09:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
102 mesaj

paylaşım için sağol kardeş.

kirbas
27-06-2011, 16:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
159 mesaj

çok işe yarar bir paylaşım ve ayrıca güzel anlatım için de teşekkürler