sfc exe nin faydaları ve zararları neler

HPQ-User
26-06-2009, 01:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

murat sormuş:
öncelikle saygılar sunuyorum ben internetten sfc /purgecache , sfc /cachesize=x , sfc /scannow un bilgisayarı optemize ettiğini okudum mu komutların bilgisayara faydaları nelerdir bunları yapınca bir zararı olurmu bilgisayar ve son olarak ben cd den ve yerel disk d den bir patch yüklediğimde elimdeki lisanslı programımın yükseltme patchını crc hatası veriyor ondan sonra işlem yarıda kalıyor ve o program çalışmıyor orijinal cd sini takıp onar dedikten sonra çalışıyor bu crc hatası nedir bir türlü cevabını ve cözümünü bulamadım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
crc hatası

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

Süleyman.
26-06-2009, 01:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bilgisayarınızdaki sistem sorunlarını tespit etmeye yarayan bir komuttur "sfc" komutu. Bilgisayarınıza hiçbir zarar vermez. Optimize etmez ama hataları düzeltir. Hangi komutun ne işe yaradığını komut kendisi anlatıyor zaten:

Kurmaya çalıştığınız "patch" sorunlu ya da yazılımınızın sürümüyle uyumlu olmayabilir.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 26 Haziran 2009 01:46
Mustafa@PC
26-06-2009, 01:47   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sfc komutu sistem dosyalarını denetleyip, eksik veya bozuk olanları onaran bir komuttur.

Crc hatasına gelirsek, nedenleri :

a.)Sorunlu ram.

b.)Bozuk, eksik yükleme paketi.

c.)Güvenlik programlarının yüklemeyi bloke etmesi.

d.)Hdd'de meydana gelmiş hatalar.(Örn : Bad sectör, dosya sistemindeki hatalar...)

Bu sorunların çözümleri :

a.)Ramlerinizi memtest programı ile test edin, bozuk ise farklı bir ram ile deneyin, yada ramin slotunu değiştirin.

b.)Yükleme yaptığınız CD-DVD, RAR paketini kontrol edin, yenisini edinin.

c.)Yüklemeyi yaparken dosyalara güveniyorsanız, güvenlik yazılımını devre dışı bırakın.

d.)Hdd'nizde Hdtune programı ile bad sectör taraması yaptırın.Bad sectör yok ise,
   XP cd'sini takıp Kurtarma konsoluna girerek chkdsk /r /f komutunu uygulayın.

0000000011111111
26-06-2009, 03:11   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
57 mesaj

benım gorusum bu konu ıle degıl ama pc sorunları tek tek okuyup cozumlerını beynıme yazmaya calısıyorum gercekten bu sıtede bılgılı ve bılır kısıler var..soruların cozum yolları gayet net ve ıse yarar cozumler tsk chıp ve uyelerı

oprselim
26-06-2009, 10:54   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

SFC komudu üyelerin'de belirttiği gibi optimize etmek amacıyla kullanılır, hiçbir zararı bulunmamakla beraber bilgisayarınızdaki zararlı sistem dosyalarını windows lisanslı sistem dosyasıyla değiştirir, bir bakıma onarım amaçlı kullanılır.