Sgk borcu - 18 Yaşını doldurmuş olanlar baksın

uslanmaz91
24-01-2013, 21:18   |  #1  
uslanmaz91 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Öncelikle 18 yaşından büyük olanların bu konuya kesinlikle ilgi göstermesini rica ediyorum. !

Hani geçen aylarda bir yasa çıkmıştı, genel sağlık sigortası kapsamında işte o zamanlar haberlerde bas bas bağırmışlardı. Kaydınızı yaptırın daha sonra mağdur duruma düşmeyin diye. ee bizim başımıza gelmeden ne olacağını nereden bilelim değilmi :)

Her neyse geçenlerde bir tanıdığa borç çıkması sebebiyle sgk dan borcum olup olmadığımı kontrol etmek için aşağıda vereceğim adrese girdim ve borcumu sorguladım. Bir bakayımda ne göreyim 1566,66 Tl borcum var idi. Şoke oldum bir kaç arkadaşa daha yolladım linki ve onlarında kontrol etmesini istedim. Ve kimisinde borcu vardı kimisinde ise borç filan yoktu.

Herneyse lafı uzatmadan sizede o linki ve nasıl sgk borcu sorgulayacağını anlatayım sonra devam edeyim.

Sgk gss13 prim sorgulama

Öncelikle sgk'nın sitesine giriş yapıyoruz -> https://sgk.ziraatbank.com.tr/

Tckn bölümüne Tc Kimlik numaramızı

Sorgu tipini ise : GSS PRİM-13 'ü işaretliyoruz ve kod doğrulama kısmınıda doldurup sorgula sekmesine tıklayarak borcumunuzun olup olmadığını öğreniyoruz.

Eğer borcunuz var ise ödemeler başlığı altında borcunuz gösterilmektedir.

Peki bu sgk borcu nasıl oluştu diyenleriniz olacaktır eminim.
Onuda kısaca açıklayım 18 yaşını dolduranlar bildiğiniz üzere sgk ya babasının veya annesinin üstünden bakılacağına dair bir belge verilmediği sürece hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamıyordu. İşte yeni yasayla bu kişilere devlet tarafından bakılma hakkı geldi. Tabii cuzi bir ücret karşılığında. Neyse konumuz bu değil. Bu borç sgkya  birisinin üzerinden bakıldığınızı belirtmediyseniz veyahut belirtip eğer okuyorsanız sgk ya okuduğunuza dair öğrenci belgenizi sgkya iletmediyseniz bu borç ile karşılaşabilirsiniz.

Ee baktınız yüklü ve az miktarda borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsunuz.

Eğer öğrenciyseniz bu miktarı öğrenci olduğunuz süresincesi borcu ödemiyorsunuz. Fakat öğrenci değilseniz bu miktarı er yada geç ödemek zorundasınız. Dikkat : Ödemediğiniz borçlara faiz işlemekte..

Peki sgk borcum çıktı ve şimdi ne yaplalıyım diyecek olacaksanız.

Okuduğunuz okuldan (üniversite, lise) öğrenci belgenizi alın.
    İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal güvenlik kurumu (sgk) na yol alın.
    Gittiğiniz sgk kurumunda durumunuzu anlatın ve sizi gerekli yere yönlendirecekler.
    Yönlendirdikleri kişiye durumunuzu anlatın ve öğrenci belgesini verin. Daha sonrasında zaten gerekli açıklamayı yapacaklardır.

İnsallah benim başıma gelen borçtan sizde kurtulursunuz.. Ben  1560,66 tl borcum varken öğrenci olduğumu belirttiğim için bir miktarını sildiler.
Kaynak siteye yorum atarsanız yardımcı olurum elimden geldiği kadarı ile. Chipde pek vakit geçirmiyorum af görün.

Geçmiş olsun hepimize.
Kaynak : http://www.enginuslu.com/bilgini ... n-borc-hakkinda.htm

Kapalı Hesap (54346)
26-01-2013, 15:45   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 12
281 mesaj

benim kaydımı bulamadı 18 eylül 2012 de reşit oldum

uslanmaz91
01-02-2013, 20:20   |  #3  
uslanmaz91 avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Genel sağlık sigortasına kayıtlı olmadığınızı göstermekte o zaman.

altuğ_33
23-08-2013, 23:23   |  #4  
Taze Üye
0 mesaj

bana aylık 245 tl borç çıktı 1 yıl olunca 3 bine yaklaşık bir şey geliyor bu yıl üniversteyi kazandım çıkan ücrette bi indirim olurmu ayırıca bu borca itirazda etmek isiitiyorum kime dilekçe yazıcam

furkanbasaran95
04-10-2013, 11:19   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

vakit ayırıp bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Son Düzenleme: furkanbasaran95 ~ 04 Ekim 2013 11:19
uslanmaz91
22-11-2013, 10:40   |  #6  
uslanmaz91 avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: altuğ_33  
bana aylık 245 tl borç çıktı 1 yıl olunca 3 bine yaklaşık bir şey geliyor bu yıl üniversteyi kazandım çıkan ücrette bi indirim olurmu ayırıca bu borca itirazda etmek isiitiyorum kime dilekçe yazı
Lise diplomanızla beraber sgkya gidin borcunuzu sileceklerdir. Kaynak sitede aynı durumu yaşayan birisine detaylı olarak açıklama yaptım yorumda bulabilirsiniz.
Alıntı: furkanbasaran95  
vakit ayırıp bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
 Ben teşekkür ederim.

Cuneyt Çinkılınç
15-12-2015, 15:39   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

Sgk sorgulama ve hizmet dökümüiçin www.esgksorgu.com u tavsiye ederim.