shawshank redemption'daki önemli mantık hatası

cem_batum
25-05-2016, 09:53   |  #1  
cem_batum avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 7
42 mesaj

filmleri bu gözle izleyen biri değilim. yani sinema keyfimi hata aramakla falan kaçırmam. ama bahsedeceğim konu ciddi bir hata gibi göründü bana. ve sırf bu bile filmin hak ettiğinden fazla değer gördüğünü ispatlar nitelikte kanımca. film genel olarak çok iyi bence de ama imdb'de ilk yirmiye girecek kadar, daha fazlası değil; bi alex değil yani, bi hagi hiç değil.
asıl konuya dönecek olursak, ana karakter hapishaneden kaçtığında hücresine girenler ilk önce bir şok yaşıyorlar; çünkü hücre bomboş. sonradan fark ediyorlar ki hücre duvarının posterin asılı olduğu kısmında aslında bir delik var ve andy dufresne oradan tünel kazarak kaçmış. peki bu çilekeş abimiz posteri, nasıl o duvara muntazam olarak, dışarıdan bakanların içinde şüphe uyandırmayacak şekilde, her zamanki haliyle görüneceği biçimde asabildi?

ilgili sahne

izleyince daha net canlanacaktır sanırım. tünele girdikten sonra o posteri o şekilde asabilmiş olması zor göründü bana.

bazı arkadaşlar, konudan tamamen bağımsız olarak dalga geçmişler. ben de farkındayım ki bu, dünyayı kurtaracak bir tespit değil. ama burası da nasa değil.