Sıcaklık Sorunu ve Sistem tavsiyesi..

kadiryakan
08-07-2011, 09:40   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Merhaba, 
1-2 ay önce sistemimde olan bir arıza belirdi. Sorunum PC'yi kapattıktan sonra 1-2 dakika sonra tekrar açmak istediğimde açılmaması ya da power tuşuna bastıktan sonra bekleyip 5 dk. Sonra kendiliğinden açıkmasıydı. Anakart ve PSU da sorun olabileceği söylendi. ben de power supply'i götürdüm bir yere oradaki sistemi çalıştırdı.. Sonra sorun anakarttadır dedim gittim ana kartla kadıköy'e (garanti süresi dolmadığından Exa'ya gittim kendileri ana karta bakamazlarmış 15 gün'den daha uzun bir süre önce almış olduğumdan yaklaşık Haziran 2009'da almıştım) ben de oradakilere sordum bu durumu kimse bakmadı ama ankarttan dediler, Power Switch kablosunu da ben haşat ettiğimden onu aldığım yer sağ olsunlar baktılar ana karta ve o da çalıştı. Eve geldim yine kasayı monte ettim ama sonuç hüsran yine aynı şekilde çalıştı.
Her iki parça da ayrı ayrı sistemlerde çalışmakta ama birleşince çalışmamakta. Bios Pili çıkarttım, Bios güncelleme yaptım, Anakart üzerinden power switch mandallarına kısa devre şeklinde yapınca da aynı şekilde çalışmadı. Sonra bir forumdan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine PSU'nun ana güç kablosundaki yeşil ve siyah tellere metal ataç ile kısa devre çalıştırma cesareti gösterdim ve PSU sorunsuz çalıştı. ECS anakartlar aşırı ısınıyorlar ve ben bu yüzden hiç Over clock yapmadım zaten gerek duymadım ama anakarta baltığımda bazı kondansatörlerin şiştiğini gördüm. 5-10 yıl önce bir ekran kartıma acemice bir OC yapmaya çalıştığımda aynı şey olmuştu ama ben bu kartla hiç bir şey yapmadım. Normal çalışma şeklinde böyle olmuş. Ben bu durumdan şüpheleniyorum.
Sizden ricam bir fikir vermeniz çünkü bir ekran kartı için bile 1 ay araştırma yapardım ama biraz uzak kaldım piyasadan o yüzden yardım istiyorum.. Sistemim aşağıda:

CPU Türü ualCore AMD Athlon Black Edition 7850, 2800 MHz (14 x 200)
Anakart :ECS A780GM-A Black Edition
Ram :Corsair XMS2 CM2X2048-6400C5 (2x2=4GB)
Ekran Kartı:ATI Radeon HD 4850 (RV770)
HDD :SAMSUNG HD103SJ 1 TB (Depo)
SAMSUNG HD321KJ 320 GB (sistem)
PSU : FSP 700Watt Epsilon
Kasa: Aopen H600B
Ayrıca Scanner,Yazıcı,kamera vs. 6-7 USB dolu..

Alternatiflerime gelince..
1- Ya sadece aşağıdaki anakartlardan birini alırım ve yoluma devam ederim
-GIGABYTE M68M-S2P AMD DDR2 S+GL+SATA2 16X AM2/AM3 - 82 TL
-GIGABYTE MA770-ES3 AMD DDR2 S+GLAN+SATA2 16X AM3 - 132 TL
2-CPU'mu kullanabileceğim DDR3'lü bir anakart alabilirim ama işlemci DDR 3 ile uyumlu çalışır mı bilemiyorum bazı yerlerde uyumsuzluktan bahsetmişler..
3-Ya da benim sistemden daha iyi yeni bir Anakart,İşlemci ve DDR3 Ram alabilirim? Bendeki parçalar 165 TL civarı tutuyor.. Onun üzerine max.300-350 TL verebilirim yani toplam 500 TL'lik bir bütçem var.. Yalnız anakarttaki bu kondansatörlerin şişmesi o kadar fazla değil ama şişmeyenlerle bakılınca hemen farkediyor. Zaten genelde şişen kondansatörler kuzey köprüsü etrafında.. Anakart 1 saatlik çalışmayla 48-49 derecelerde.. Ekran kartı da 54-55 derecelerde.. Aşağıda onun detayı da var.. Derece tespit sırasunda kapak açıktı.. Bir de bu durmda PSU'nun içindeki kondansatörlerde şişmiş olabilir değişmesi gerekir diye okudum ama henüz PSU'yu açıp bakamadım.. Bir de PSU ve kasa masrafı çıkabilir.. Teşekkürler..

Sıcaklıklar
Anakart 49 °C (120 °F)
CPU #1 / Çekirdek #1 37 °C (99 °F)
CPU #1 / Çekirdek #2 37 °C (99 °F)
Aux 34 °C (93 °F)
GPU Diode (DispIO) 54 °C (129 °F)
GPU Diode (MemIO) 58 °C (136 °F)
GPU Diode (Shader) 56 °C (133 °F)
SAMSUNG HD103SJ 39 °C (102 °F)
SAMSUNG HD321KJ 41 °C (106 °F)

Soğutucu Fanlar
CPU 3111 RPM