Sıfır makinaya XP kurulumda Mavi Ekran Hatası

ziruzeber
01-08-2009, 18:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Merhaba,
Daha öncesinde notebook başlığından bir konu danıştım buradada farklı bir konu danışmak istiyorum görüşlerinizi bekliyorum.
Makinanın markası Acer EX5630G model notebook, bu makinanın içerisinde linux linpus mevcut imiş, açıldığında linux linpus sistemde denetlemelerini yaptıktan sonra internet için kablo kontrolü yapın diyor ve sistem ekranında kalıyordu, bense yeni bir işletim sistemi yüklemek istedim, xp'yi kurmak için başlattım kurulum için dosyalar sayıldı fakat mavi ekran hatası verdi, bunu nasıl çözebilirim, ayrıca şöyle birşey var linux yüklüdür demeyin linux'u kaldırdım yine olmadı yorumlarınızı bekliyorum

melihfb
01-08-2009, 21:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
265 mesaj

cd sinde bi problem olabilir ama bu yoruma bağlı kalma sadece tahmin

Mustafa@PC
01-08-2009, 23:13   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sıfır makinede XP kurulumda mavi ekran veriyorsa ya cd problemlidir yada iadeyi hak etmiştir.

Mustafa@PC
01-08-2009, 23:34   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
Nasil bir MAVI EKRAN hatasi verdi? "Harddisk sürücüsü bulunamadi" gibi bir hata almis olabilirmisin?
BIOS ayarlarina bir bak; AHCI -> IDE MODE diye bir ayar var mi?
Eger yoksa, o zaman Windows XP CD'sine S-ATA sürücülerini entegre etmen gerekiyor.
(LINUX senin harddisk'ini ne olarak gördü? /dev/hda -> IDE - /dev/sda -> S-ATA)

Böyle bir durumda dahi mavi ekran hatası değil sizin yazdığınız gibi "sürücü bulunamadı" gibi bir hata verirdi yada kuruluma geçer sürücüyü göremezdi.

Kurulum sırasında oluşan mavi ekranın nedeni sorunlu cd/donanımlardır...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 01 Ağustos 2009 23:53
Mustafa@PC
02-08-2009, 00:04   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: TBCMagic  

Ben BSOD ekranini demedim ;)

Windows XP kurulurken önce "Ücüncü parti sürücü yüklemek icin F6" ardinden degisik DLL dosyalarini saymaya baslar. Eger IDE HD yada S-ATA icin uygun bir sürücü bulunazsa, o zaman (kisa) "HD bulunamadi" yazisi cikar. Arka plan MAVI ;)

Aklima bu geldi, fakat (emin olmak icin) "Nasil bir MAVI EKRAN hatasi?" diye sormustum.  

İşte o dll dosyalarını yüklerken aslında var olan yada var olmayan için yükler. Eğer var olan sorunlu ise arkadaşın karşılaştığı gibi mavi ekran (hata) verir.

ziruzeber
02-08-2009, 12:22   |  #6  
OP Taze Üye
18 mesaj

Merhaba Arkadaşlar öncelikle hata mesajını istediğiniz için aşağıda içeriğe yer verdim ama, bahsi geçen sata yüklü xp'yi doğru tespit sanırım, dün akşam bir deneme yaptım şöyle, pardus'ıun son versiyorunun indirdim, usb'den kurmak için ayarları yaptım, fakat pardus'ta da aşağıdaki hataya eşit bir hata verince korktum açıkcası, fiziksel bir sorun olmasından dolayı, tabi bununla yetinmedim, sorunun sürümden kaynaklandığını buldum bende çok istediğim ubuntunun son sürümünü usb kurulumuna ayarladım ve şuanda notebook'ta nihayet bir işletim sistemi var ve ubuntu! :) şimdi sıra geldi yaygın programları çalıştırmam için mecburen windows sürümlerinden birini yüklemeye gönlüm XP den yana çünkü Vista çok performans harcıyormuş, son olarak kolay bi şekilde sata sürücülü xpyi nasıl hazırlarım, ilgi ve alaka için çok teşekkürler :)
Mavi Ekran Hata Mesajı:Bilgisayarınızda virüs kontolü yapın. Yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicisini devre dışı bırakın. Sabit diskinizin düzgün şekilde yapılandırılmış ve sonlandırılmış olduğunu denetleyin. CHKDSK /F komutunu çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

FCWARE
02-08-2009, 23:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

ram sorunudur buuk ıhtımalle