sıfırdan oyun yapmak.

N E W B I E
26-07-2017, 12:20   |  #1  
N E W B I E avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Evet arkadaşlar. Başlıktanda anlayacağınız gibi sıfırdan metin 2 tarzı bir oyun yapmak istiyorum. Her türlü eleştiriye açığım bildiğim diller var.ama anlayamadığım şey,atıyorum python var. onunla oyun yapmışlar? tamamda sadece işin kodlama kısmı var görsel bir şey yok python programında? bunun için ne gerek? Kafam çok karışık arkadaşlar. Herkes annesinin karnından Oyun yazmayı bilerek doğmadı. bana yardımcı olurmusunuz lütfen. directx girek filan yazmişlar ama directx nedir nasıl kullanılır,bir kodlama diliyle oyun yazdım diyelim nasıl arayüz harita görsel herhangi bişeyi nasil yapacağim?

Ben bunları sordum şimdi yorum altına kolay iş değil bi yıllarcı uğraşman gerek falan filan yazanlar gelecek. arkadaşlar bunun bende farkindayim yaşım 13 Yeterse 23 yaşına kadar bu oyun üzerinde çalişacağım. (daha oyun hkkında ortada hiç bir şey yok. :( ) bana yardımcı olun lütfen. öğüt vermeyin.

White-Fox
26-07-2017, 12:49   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

1-"Her türlü eleştiriye açığım bildiğim diller var." 13 yaşındasın ne biliyorsun merak ettim bildiğin dilleri yaz ona göre arasından en makulunu sana seçeyim.

2-"ama anlayamadığım şey,atıyorum python var. onunla oyun yapmışlar? tamamda sadece işin kodlama kısmı var görsel bir şey yok python programında? " dilde görsellik olmaz ha siz kütüphaneler kullanırsınız bu sayede görsellik katarsınız python dynamic bir dildir kodun konumuna göre çok fazla esneklik sağlar ama örneğin bir c++ ile yazılmış programdan 3 kat yavaş çalışacaktır.Python da görsel arayüz için farklı ide seçenekleri var satın alıp kullanabilirsiniz.

3-Metin2 derken o neymiş ya :D onuda bir tarif et online oyuncular mı olucak oyununda nedir ? offline bir oyun mu olucak ?

4-Şimdi gelelim bilgi vermeye normalde oyunlar ve motorları c++ dili kullanılarak yazılır bunun sebebi hem c dilinin hızından istifade etmek hemde bir nebze olsun oop mimarisini kullanmak.Ama tabi tek başınıza bir oyun motoru yazmanızı beklemem var olan bir motoru kullanabilirsiniz örneğin visual studio ile c# ortamında unity ve daha birçok şey ile oyunlar yapılabilir.Tabi burada bitmez grafikleri çizeceksiniz bu iş yükünden ziyade masraflı olur kötü bir bilgisayarla çok ahım şahım grafikler çizemeyeceğiniz gibi çizmek için programı açmak bile dakikalarınıza mal olabilir.

Bana sorarsan böyle bir işle uğraşmak( ciddi manada uğraşmak) size çok fazla programcılık deneyimi ve dile hakimiyet verir başaramasanız bile.Ama bence 13 yaşındasın bununla uğraşmak yerine derslerine hakim olsan örneğin çok güzel bir ingilizce bilgin olsa ve kesinlikle matematik (türkçeyi salla ) ve ileride bu isteğin hala devam edeceğine göre yani öyle diyorsun ozaman daha detaylı ve kapsamlı şekilde uğraşırsın bu konu hakkında.

White-Fox bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
N E W B I E
26-07-2017, 16:54   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

1-C+ C# Java Python.

N E W B I E
26-07-2017, 16:54   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

Online olacak oyun hocam.

N E W B I E
26-07-2017, 16:56   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Ayrıca İngilizce konusunda inanmayabilirsin ama şuan C1 i bitirdim. ingilizce de çok iyiyim.

N E W B I E
26-07-2017, 17:09   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

kütüphane veya ide yi nasıl kullanacağım? en ufak bir fiktirm yok.

White-Fox
26-07-2017, 17:36   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Böyle tek tek yazman hoş olmamış.

c++ ,c# , java ve python bu dilleri tümüyle bildiğini zannetmiyorum ama madem istiyorsun yap bakalım .

1-Oyunun fizik dinamiklerini ve objelerini c++/c# ile tanımlayan classlar oluştur yada hazır bul.

2-bu tanımladığın classları c# ile kullanarak  bir asp.net projesi ile yazdığın dllleri kullanarak oyununu şekillendir visual studio ortamında (işte resimleri çiz yerleştir nesne olarak harita vs her nesneye bir görünümv ereceksin).Daha sonra oyunun algoritmasını yazdığında harita kullanıcı bilgileri vs için mssql/mysql veritabanı kullanıcaksın arka planda.Her veritabanı yaklaşık 37 bin bağlantı destekleyecektir bağlantı sınırı aşma ihtimaline karşı bir diğer veritabanından devam edebilmen lazım.

3-Oyun browser ortamında olmayacak ise asp.net yerine normal wpf kullanabilirsin ama yinede server veritabanı kullanmak zorundasın.

NOT: c# da veritabanı ve veri filtrelemelerde linq kullan.Ayrıca bir görsel arayüz birde veritabanı haberleşmesi için birden fazla thread kullanman gerekecek.

Bir diğer Yol;

Ben c# bildiğim için onun üstünden gitmişim ama saçma c++ biliyorsan gerek yok;

1- c++ ile nesnelerini oluştur.Ve onları kullanacak algoritmanı(oyunun) yaz .Yine burada da birden fazla işlem parçacığı olmak koşulu ile bir işlem parçacığı veritabanına bağlanırken diğeri oyun verileri işleyip ekrana yasıtacak.Veritabanları için yukarıda söylediklerim geçerli.

Dilleri bildiğini varsayarsak kütüphaneleri ve bunları kullanmayıda biliyor olarak varsayıyorum.

c++ için dev c++ işini görür c# için visual studio , ideleri kullanmayı bilmiyor olabilirsin öğrenmek zorundasın bununla birlikte hiç bahsetmedim ama 3d modelleme programlarına göz atman gerekecek.

Java için eclipse açık kaynak olarak iş yapabilir.

ingilizcen iyi ise kaynak bol ben bir tane attım kolay gelsin.Yapınca bana da at oynarız :D 10 üstünden bir puan veririm bakalım olmuş mu.

https://www.amazon.com/3D-Game-E ... pment/dp/1592003516

N E W B I E
26-07-2017, 17:47   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

hiç bir şey anlamadim. sen bu işleri bilen biri şeklinde anlatiyorsun. ben ise daha en ufak bişey bilimiyorum.

White-Fox
26-07-2017, 20:28   |  #9  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

c dili ile başla c++ a geç sonra c# , birde mssql yada mysql veritabanlarını öğren.Daha sonra yazdıklarımı oku anlar ve yaparsın.Kolay gelsin.

N E W B I E
26-07-2017, 22:35   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: White-Fox  
c dili ile başla c++ a geç sonra c# , birde mssql yada mysql veritabanlarını öğren.Daha sonra yazdıklarımı oku anlar ve yaparsın.Kolay gelsin.
 my sql disinda hepsini biliyorum

White-Fox
26-07-2017, 23:46   |  #11  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Of peki , bana mssql veritabanına 1 milyon kayıt girmeni istiyorum c# ile yaz at bana.İki kolon olsun Test1,Test2 ; Test1 kolonuna "ben" yaz , Test2 kolonuna "biliyorum" yazdır. Tam 1 milyon satır veri girmeni istiyorum.Kodunu bana buradan paylaş.Doğduğundan beri okumaya başladığını düşünsek bunların hepsini biliyor olman mucize olur.İsmen bilmekle dili bilmek farklı şeyler.Gerçekten bekliyorum kodu yazabilirsen bende sana anlatıcam.Kolay gelsin.

luSTorm
10-08-2017, 13:54   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

Ndjddjjsjdjfjdlwwleöfmfl

slymngk62
22-08-2017, 18:29   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

hocam bence direk o denli büyük bir oyun işinden ziyada küçük işler ile başlamanı tavsiye ederim, o dediğin oyun tek başına olacak bir iş değil, onlarca yüzlerce kişi çalışıyor belkide onları yapmak için, sadece yazılım değil, tasarım anlamında da çok iyi olman lazım ki diğerlerinden farkın olsun, sana tavsiyem şu tarz 

bir oyun ile başlayıp, daha sonrasında ise yavaş yavaş kademeli gidersen daha başarılı olabilirsin, oyunu incelemek için buradan bakabilirsin

Son Düzenleme: slymngk62 ~ 22 Ağustos 2017 18:31
oktayal
25-08-2017, 09:58   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

cok masraflı is

CL Games and Apps
27-08-2017, 00:40   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba;
Online oyun için %100 Türk yapımı oyunumuzu inceleyebilirsiniz, yorumlarınız bizim için önemlidir.

Drone Fights Trailer Video On Youtube

Drone Fights On Apple Store

Drone Fights Google Play Store

Son Düzenleme: CL Games and Apps ~ 27 Ağustos 2017 00:55 Neden: Oyun linklerini girdim