şifreli dosyaya virüs gire bilirmi?

HPQ-User
26-12-2009, 08:19   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

murat sormuş:
Herhangi bir programla şifrelediğim klasörün içine virüs gire bilir mi? giriyor ise bunu nasıl başara biliyor? 2. sorum vinrar ile sıkıştırdığım dosyaya şifre koyarsam virüs bunada gire bilirmi ?

çok merak ediyorum yardımlarınızı bekliyorum :)

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
xp 512 ram 2.1 ghz işlemci 1gb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.0; Trident/4.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.21022; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30618)

StyleALP
26-12-2009, 08:47   |  #2  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,601 mesaj

Günaydın.

Normal şifresiz bir dosyaya virüs girmesinden çok çok daha zor şekilde virüs girer veya giremez şifreli dosyalara. Çoğu belgemi bende WinRAR programı yardımıyla şifre ile RaRlayıp kullanıyorum. İçiniz rahat olsun.

* IYI GünLeR...

knightleng
26-12-2009, 09:10   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Merhaba Murat;
Virus, klasoru sifrelenmis dosyalara elini kolunu sallayarak girer tabi ki :)
Aaa bu sifreli klasorde buna bulasmayayim demez yani.
Dosya sıkıstırmak bile cozum degildir. Fakat az sayidaki bazi virusler sıkıstırılmıs dosyaya zor bulasir.
Cozumler:
*** Iyi bir antitvirus ve Antisypware kurun. Bunlari gücel tutun.
       Zamaniniz oldukca veya ototmatik zaman ayarlama ile ara ara sisteminiz tarattirin.
*** Windows güvenlik duvariniz acik olsun. Internet tarayicinizin guvenlik ayarlarini yukseltin.
       Windows güncellemelerini mutlaka yapin. Tabii ki windows legal ise aksi halde zaten yapmaz :)
*** Nette daldan dala atlamayin :) yani bilmediniz sitelere girmemeye calisin.
       Ozellikle karsi cins ile ilgili siteler ve arama sonuclari virus membasidir, bolca gelir yani.
       Girdiginiz sitelerdeki reklam linklerine karsi dikkatli olun.
İlk aklima gelenler bunlar.
Kolay gelsin.

mancukya
26-12-2009, 14:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

virus rar, zip vs vs dosyaya giremez virus daha önceden rar yada ziplenerek o pakete eklendiyse paket acilmadigi sürece gene etkili olamaz.
ancak paket acildiginda etkili olur lütfen dogru bilgiler verelim.

knightleng
28-12-2009, 09:28   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Dosya virüsleri, asalak ya da yürütülebilir virüsler olarak da bilinen ve kendilerini yürütülebilir dosyalara (sürücü ya da sıkıştırılmış dosyalara) tutturan ve konak program çalıştırıldığında etkinleşen kod parçaçıklarıdır. Etkinleştikten sonra , virüs kendini diğer program dosyalarına tutturarak yayılabilir ve programlandığı şekilde kötü niyetli faaliyet gösterebilir.
Kaynak: Computer Virus

Ben ne yazmıştım:
 Fakat az sayidaki bazi virusler sıkıstırılmıs dosyaya zor bulasir.

Yani zipli dosyaya da a da olsa girebilen virus vardır.
Kolay gelsin.