Sistem alarmi: 1 uzun + 2 kisa bip

HPQ-User
02-02-2009, 11:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

barisevren sormuş:
Bu sorun bilgisayarimda yaklasik 1 ay once basladi.  Bilgisayar belli bir sure kullandiktan sonra (dikkatinizi cekerim ilk baslamada degil) 1 uzun 2 kisa bip sesi veriyor. Bu arada ekran gidiyor ama bilgisayar calismaya devam ediyor, tabii ekran karanlik. bazen de normal acilip hemen BIOS a girip tam windows acilacakken 1 uzun + 2 kisa bip uyarisi veriyor ve ekran gidiyor...Bu olunca ben dogal olarak bilgisayari kapatiyorum. Kapattiktan hemen sonra acmayi denersem yine ayni uyariyi veriyor (1 uzun + 2 kisa bip) AMA bilgisayari en az 20-30 dakika kapali tutup acarsam sanki hic birsey olmamis gibi aciliyor saatlece kullanabiliyorum.  dikkatimi ceken bir nokta 2 gun once oda sicakligi bayagi yuksekti (yaklasik 27-30 derece) ben de bilgisayarda internetten dizi seyrediyordum birden ekran gitti ama sesi hala duyuyordum 5-6 saniye sonra ekran tekrar geldi. ben bilgisayari kapattim (o an itibariyle bilgisayar en az 4 saattir acikti). tekrar acmayi denedigimde yine ayni uyariyi aldim: 1 uzun + 2 kisa bip!  AMA sabah acmayi denedigimde (yaklasik 7-8 saat sonra) bilgisayar normal acildi... ben de SpeedFan programini yukledim ve sunlari gozlemliyorum:
-- ozellikle dizi seyretme oyun oynama gibi grafik iceren islerde CPU kullanimi %60 in uzerinde seyrediyor ve sicaklik 34-35 dereceye kadar cikiyor. bilgisayarin durgun haldeki sicakligi ortalama 20 derece. sicaklik bu duzeydeyken bilgisayari kapatip hemen actigimda yine ayni uyariyi aliyorum ve windows acilmiyor: 1 uzun + 2 kisa bip! ama yine: en az 20 dakika bekleyip actigimda hicbir problem yokmus gibi aciliyor... bu arada ilk basta RAM dan oldugunu dusunerek eski RAMi cikarip attim ve yeni 1024 luk bir RAM taktim hic birsey degismedi...ne yapmami onerirsiniz? tesekkur ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
--Windows XP, service pack 3.
--Bios version: Award Software Inc. ASUS P4S533-MX ACPI BIOS Revision 1006
--total pysical memory: 1024 MB (yeni takildi)
--available physical memory: 564 MB
--Total virtual memory: 2.00 GB
--available vitual memory: 1.96 GB
--display adapter: SiS-651 (on board!)
--display adapter type: SiS 651 Rev 00, SiS compatible
--display adapter RAM: 32 MB
--Resolution: 1024x768x85 Heartz

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

Fatih_ARMAĞAN
02-02-2009, 11:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

1 kısa 2 uzun bip sesi  standart ekran kartı arızasını belirtir.
zaten allattıklarınızdanda bu sonuç çıkıyor.

sanırım ekran kartınız onboard harici Agp  slot mevcut ise bir süreliğini harici bir ekran kartı ile denemenizi öneririm.

herhangi bir uyuşmazlık vb çakışma olasılığıda olabilir tabiki.