"Sistem Ayrıldı" Bölümünü Silmek İstiyorum

Beceriksiz Herif
23-12-2014, 18:13   |  #1  
Beceriksiz Herif avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Selamlar. Sistem Ayrıldı bölümünü silmek istiyorum çünkü dördüncü bir birincil bölüm kurmama engel oluyor. Güvenli bir şekilde kaldırmama imkan var mı? (Makinede aynı zamanda Linux kurulu ve "Sil koçum" dediğim zaman silebilirim. Ama işte, insan endişeleniyor.)

oasman
23-12-2014, 20:20   |  #2  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

Bilgisayar sana ait ise, endişelinecek bir durum yok. Kimse sana, kendi bilgisayarında istemediğin bir şeyi silmeni yasaklayamaz. Bilgisayarı ailece ortak kullanıyrsanız, Windows kullanmayı tercih eden diğer aile fertleri ile aran feci şekilde açılabilir.

Beceriksiz Herif
23-12-2014, 20:25   |  #3  
Beceriksiz Herif avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: oasman  
Bilgisayar sana ait ise, endişelinecek bir durum yok. Kimse sana, kendi bilgisayarında istemediğin bir şeyi silmeni yasaklayamaz. Bilgisayarı ailece ortak kullanıyrsanız, Windows kullanmayı tercih eden diğer aile fertleri ile aran feci şekilde açılabilir.

Bilgisayar bana aitte... Windows'a bir şey olmasını istemediğim için bu başlığı açtım. Windows lazım oluyor sonuçta.

oasman
23-12-2014, 20:38   |  #4  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
185 mesaj

Adı "sisteme atrıldı" olan bir bölüm gereksiz olamaz. Gereksiz bir şey de yoktur. Masaüstü kullanıyorsan, çözüm olarak, ikinci bir sabit disk daha satın alır, diğer gerek duyduğun birincil bölümü diğer disk'te açabiirsin.

Beceriksiz Herif
24-12-2014, 17:02   |  #5  
Beceriksiz Herif avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: oasman  
Adı "sisteme atrıldı" olan bir bölüm gereksiz olamaz. Gereksiz bir şey de yoktur. Masaüstü kullanıyorsan, çözüm olarak, ikinci bir sabit disk daha satın alır, diğer gerek duyduğun birincil bölümü diğer disk'te açabiirsin.

Hocam küfredin daha iyi. İkinci bir disk alana kadar o parayla yapacağım çok şey var. Düşünebildiğiniz başka bir çare var mı?

oasman
24-12-2014, 23:08   |  #6  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
185 mesaj

Tahmin edeyim (Çünkü belirtmemişsin) Bir Sistem bölümün, bir C diskin ve de bir Linux bölümü ile Linux için ayrılmış swap bölümün var, ve sen bir de ortak kullanım amaçlı D disk'i için yer istiyorsun.

Çözüm olarak şunu deneyebilirsin. Linux bölümünü, Linux kurulum Cd veya Dvd'sinden sil ve daha küçük bir linux bölümü aç ve swap bölümünüde sil ve yerine bir mantıksal bölüm aç. Mantıksal bölüm içinde yeni bir disk bölümü ve de ek olarak yanına yeni bir swap bölümü açabilirsin. Ve tabii Linux'u yeniden kurmak gerekecek.

Bunları yaparken de çok dikkatli olmakta yarar var. C disk'ine yanlışlıkla müdahale etmemelisin. İlk olarak ta. Önce Windows'u yeniden başlat ve ardından Linux'u yeniden başlat. (Windows'un, disk üzerinde gerçekleşen değişikliklerri hafızasınna kayıt etmesi gerekiyor.) D disk'inin bir mantıksal blüm içine alınmasında bir sakınca yok. Çünkü orada sistem dosyaları bulundurmayacaksın.

NOT: Windows disk bölümü (C diski) üzerinde işlem yapmayı düşünüyorsan, ya önceden değerli olanların yedeğini al, yada önce Windows'ta disk birleştirme gibi sistem bakım işlemlerini tamamla ve sonra işleme başla. Beklenmedik dosya bozulmalarına sebep olabilirsin.

Tahminim yanlışsa, düzelt.

Son Düzenleme: oasman ~ 24 Aralık 2014 23:09
oasman bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Beceriksiz Herif
26-12-2014, 20:11   |  #7  
Beceriksiz Herif avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

Beni anlayışla karşılayıp gitara vereceğim parayı sabit diske verdirmeyeyip farklı bir öneri de bulunduğunuz için çok teşekkür ederim ama tahmininiz maalesef ki yanlış.

Madem ki amacımı belirtmem gerekiyor, söyleyeyim. Kullandığım Linux dağıtımın yanına LFS çalışmaları için kullanacağım küçük bir bölüm daha ayırmak istiyorum. Eğer LFS üzerinde başarılı olursam Kubuntu'yu silip direkt LFS kullanmaya başlayabilirim.

Sabit diskim şu şekilde:

Resimdeki açıklamaların Bilal'e anlatır gibi olması lütfen sinirinizi bozmasın, bu resmi sadece burada değil farklı bir yerde de kullandım.

Son Düzenleme: Beceriksiz Herif ~ 26 Aralık 2014 20:16
oasman
27-12-2014, 15:12   |  #8  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
185 mesaj

Linux sistemler mantıksal bölümlerden de çalışabiliyorlar. Bazen sorunlar yaşanabilir. genelde program nezdinde olur bu tür sorunlar. düzgün çalışmayan programı, düzgün çalışan bir alternetifi ile değiştirirsin, sorun çözülmüş olur. Bir genişletilmiş alan içinde dört mantıksal bölüm açabilirsin. Bu da takas bölümü hariç, üç farklı Linux dağıtımını deneyebilirsin demek oluyor.

Disk yapılandırman biraz dağınık görünüyor. Geçici olarak Bölüm yediyi küçültüp, bir bölüm 8'i yanına açarsın ve oraya da diğer sistemi kurabilirsin.

Bir den fazla Linux sistemin kuruluysa, Bir sistemin Grub dosyası diskin en başına, diğerlerinin ki de kendi kurulu olduğu disklerin başına kurulmalı. son kurulan Linux (genelde diskin sonundaysa) diğer sistemleri otomatik grub'a ekler. Eklenmemiş olan sistemleri el ile eklemek gerekir.

Benim önerim, Tüm sistemleri yeniden kurmak olur. Önce windows'u (sisteme ayrılan bölüm + C + D ) ve arta kalan kısıma bir genişletilmiş bir bölüm açıp, orann içine üç yeni bölüm + takas alanı (swap bölümü) ekleyebilirsin. Son mantıksal bölüme de en son olarak sürekli kullanacağın Linux dağıtımını kurarsın ve de grub için fiziki diskin başını (/dev/sda) seçersin. Diğer linux dağıtımlarının grub dosyalarını ise, kendi disk bölümlerinin başına kurarsın. Son Linux dağıtımı kurulana kadar diğer Linux dağıtımları açılamaz, ama el ile bir şeyler yapmaktan kurtulmuş olursun. (Takas alanının mantıklsal bölümün en sonunda olması, çoğu Linux dağıtımında düzgün çalışması için daha uygun olur.)

Tabii böyle de kullanabilirsin. bu bir öneridir.

Son Düzenleme: oasman ~ 27 Aralık 2014 15:22
Beceriksiz Herif
27-12-2014, 15:52   |  #9  
Beceriksiz Herif avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

Önerileriniz için teşekkürler ama ben daha rahat bir yöntem buldum.

Sabit diske ellemeden USB diskim üzerinde bir bölüm oluşturarak devam etmeye başladım. LFS kitapçığında "İlla ki sabit diskiniz üzerinde çalışacaksınız" diye zorlama yok, değil mi? :) Bende boş alanı D diskine ekledim.

Sizi Linux konusunda biraz daha bilgili gördüğüm için bir sorum olacak, /home bölümü ortak olarak kullanılabiliniyor mu?

oasman
27-12-2014, 21:11   |  #10  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
185 mesaj

Linux'taki Home dizini, Windows'taki Users dizini ile eşdeğer. Orada kişisel dosyaların dışında, kişisel ayarlar da bulunuyor. Ortak home dizini mümkün, ama aynı kullanıcı ismini kullanma. Aynı dizin içinde iki farklı kullanıcı hesabın olur ve biri diğer Linux için olur. Her iki farklı sistem için de aynı kullanıcı ismini kullanacak olursan, aynı hesaptan giriş yapmak gibi bir durum olur ve ikincinin ayarları birincinin üstüne yazar. İlk baştan bozulmasa, sonradan bozulur. Veya, home için mutlaka ayrı bir dizin gerekmez. Tüm dizinlerin aynı disk üzerinde olması,, boş alanı kullanımında daha esnek olur.

Kurulum için bir tek / dizinini seçersin (home, farklı seçili değilse, otomatik olarak oraya kurulur) ve takas için ortak swap bölümünü gösterirsin. (Linux, Takas alanı seçilmedende çalışabilir, ancak bazı beklenmedik olaylarda veri kaybına neden olabilir)

Harici diskine kurmak istediğin sistem için, Grub'u harici diskin başına kur (/dev/sdb) Bilgisayarda kurulum esnasında başka bir harici veri taşıyıcı takılı olmasın. Harici diskten açılış süresi biraz uzayabilir. Ve Harici diskteki sistemi başlatabilmek için, Bios'tan başlatılacak diski önce varsayılan olarak seçmelisin. (Eski Bilgisayarlar bunu desteklemeyebilir)

Beceriksiz Herif
27-12-2014, 22:20   |  #11  
Beceriksiz Herif avatarı
OP Taze Üye
7 mesaj

Her şey için teşekkürler. Bildiklerimi tekrar hatırlattınız, eksik bildiklerimi tamamladınız, bilmediklerimi öğrettiniz. :) Daha önce LFS kurdunuz mu? Eğer kurduysanız oradan da size bir takım şeyler sormak isterim.

oasman
29-12-2014, 00:59   |  #12  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
185 mesaj

LFS hiç denemedim. Kişisel tercihlerim Puppy ve Slax Linux (Flash bellekten çalışabilen ve minimal boyutta Linux dağıtımları.)  Daha önceleri de PortableApps ile Windows uygulamalarımı yanımda taşıyabilmek bana çok cazip geliyordu. Oradan kalma bir tercih.