sistem boot etmiyo... yardım!

konteynır
22-05-2006, 14:22   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

arkadaşlar ben 2 gün önce 512 mb 400 mhz kingston ddr ram aldım. daha önce bende 512 mb 333 mhz kingston ddr ram vardı. anakartta 2 ddr ram slotu var. yeni aldığım rami boş(2.slot) slota taktım fakat sistem boot etmedi kendini. (fanlar 2 sn. çalışıyo, sonra duruyo, 2 sn. sonra tekrar çalışmaya başlıyo ama açılmıyo alet) ram de bi problem yok. eski rami çıkarıp yenisini 1. slota takınca gayet güzel çaışıyo. işin garip tarafı eski rami de 2. slota takınca sistem boot etmiyo kendini. problem slotta heralde ama işin içinden çıkamadım. iki rami birden takınca da aynı sorun devam ediyo. Sorunun ne ve nerede olduğuna dair bir fikri olan ya da daha önce böyle bir sorunla muhattap olmuş arkadaşlardan yardım ve çözüm önerileri bekliyorum...(İnanın geceleri uyuyamıyorum)[V]

Son Düzenleme: konteynır ~ 22 Mayıs 2006 14:24
LaNeTLi
22-05-2006, 14:31   |  #2  
Üye
87 mesaj

arkadaşım ddr400mhz ramini 2slota tak ve 1 slota birşey takma sadece 2 slota ram olsun bakalım pc açılcakmı eger açılırsa senin ddr400mhz ile ddr333mhz birbirleri arasında uyusmuyorlar demektir iki raminde aynı hızda olursa çalışması daha kolay olur dedigimi dene senden haber bekliyom

konteynır
22-05-2006, 16:28   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

o dediğini zaten yaptım. 2 ram ve 2 slotla mümkün olan bütün kombinasyonları denedim. 1. slot boşken de doluyken de, 2.slotta her iki ramde de aynı sonuç ortaya çıkıyo..ama 1. slotta her ikisi de çalışıyo.

LaNeTLi
22-05-2006, 23:02   |  #4  
Üye
87 mesaj

sen kendin cvp verdin aslında söylediklerinden anlaşılan tek şey var 2.slotun bozuk. iki ramide kullanmak için başka bir bort almanı tavsiye ederim. ve bir ikinic el pc parçası alan bilgisayarcıya bordunu satmanı tavsiye ediyorum. onlar alırken fazla iyi test etmezler bordu yani ram slotundaki bozuklugu oldugunu anlayacak kadar ugraşmazlar üzerinde.