sistem donması yaşıyorum

ilo_71
28-10-2008, 01:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

ARKADAŞLAR NETTE UZUN SÜREN ARAŞTIRMALARIMDAN SONRA 3 AY ÖNCE YENİ PC ALDIM...PC ÖZELLİKLERİM :

AMD ATHLON X2 6000 İŞLEMCİ.
GECUBE ATI 512 MB DDR3 HD 3850 EKRAN KARTI.
GIGABYTE GA M57SLI-S4 (V1.0) ANAKART. (AMD ATLON VE X2 UYUMLU).
CREATİVE X-Fİ EXTREME GAMER SES KARTI.
500 GB SAMSUNG HDD.
DVD REAWTER.
AOPEN 300 WATT POWER VE KASA.
3 GB DDR2 RAM (KINSTON 800 MHZ.).

SORUNUM : : :

arkadaşlar pc'yi ilk aldıgımda işlemci ve fanı arasındaki macun kurumuş oldugundan öylece taktım ilk taktım çalıştırdım xp kurmaya başladım yarıda kaldı dondu, vista kurmaya başladım yine yarıda dondu kaldı sonra tekrar çıakrtıp taktım işlemci ile fanı tekrar iyi oturttum bu sefer kurdu neyse ondan sonra kullanmaya başladım ama pc çok yavaş media playerde bir müzik açtıgımda pc kitlenip kalıyor, media plyer kapalıyken bir yerden başka yere dosya kopyalarken aniden donuyor bu iş vistadada xp dede aynı, neyse pc normal açılırken işlemci %90 larda ve sürekli %90 larda kalıyordu, neyse 2 ay böyle kullandım akas thermal macun aldım macunu degiştirdim ilkinde fazla sürmüşsüm yine çokça donmalar ve ısınmalar iyice arttı bu sefer sildim ip incecik sürdüm taktım şuan güzel ama yine pc bu yukarıda saydıgım özelliklere göre uçması gerekken çok yavaş media playerde ve winampta parça dinlerken, drıver kurarken bir yerden başka bir yere dosya kopyalarken yine donuyor ve resetleyince açılıyor pc açıldıktan 15 veya 20 dakka sonra kendiliginden donuyor işlemciyi sıfır almıştım anakrtı felan servise gösterttim ankartı başka işlemcide denedik mubarek uçuyor benim işlemci sıfır oldugu halde çok ısınıyor ve normalde ısı derecesi %80 lerde bu derdime ilk önce rabbimden sonrada sizlerden yardım bekliyorum, ben işlemcinin stok fanından şüpheleniyorum macunu çok ince sürdüm işlemci tabanı ve fan çok süper birleşti çekip ayırmak bile zor ama nedense pc açıldıktan 20 dakka sonra donuyor ve pc açılırken olsun pc açıldıgında hiçbir işlem yapılmazken kasadaki işlemci lambası full yanıyor ben sogutmucu fandan şüpheleniyorum şu sitede bir fan gördüm bayagıda met etmişler bunu almayı düşünüyorum almadan önce size sorayım dedim işte fan : http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=K0218

Arkadaşlar 3 aydır ugraşıyorum bir çözüm bulamadım aha düzelir felan diye diye ömrüm geçti ve pcde hiç müzik dinleyemiyorum hele ınternet explorer penceresi açtıgımda pc tamamen donuyor ve drıver kurarkende işlemci lambası sürekli yanıp pc donuyor durum bu arkadaşlar çözüm önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum bir milyara mal ettim sistemi ama ettigime edecegime pişman oldum keşke sıfır takım alsaydım diyorum ama birde sizin görüş ve önerilerinizi bekliyorum sizce sorun nerde ne yapmalıyım bıso güncelledim gene olmadı ne olur bir çare... İLK ÖNCE ALLAHIMA GÜVENİYORUM SONRA SİZ BİLGİLİ KARDEŞLERİME...

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 30 Ekim 2008 09:26
physfg
28-10-2008, 04:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

yawwwwwwwww hacım çok uzun yazmışsın cevap gelmeme sebebinden biri budur....neyse

gigabyte anakartın ati ekran kartı ile uyum sorunu oluyor onu bi alttaki linkten araştır...

800 ram desteği varmış ona baktım ama linkteki sayfanın altında kırmızı not düşmüşler sistem hızı yavaşlayabilir diye oraya dikkat...
yazdığın özellikteki pc uçmalı ve ısınma problemi için tozsuz ortam ise kasa kenarlarını aç baya rahatlatır
ayrıca amd (amele)nin ısınma sorunu oluyor

man on the moon
28-10-2008, 05:58   |  #3  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

sen iyisimi bir zımpara al. zımparayı düz bir zemine(masnın üstü) sabitle. ve işlemcinin bakırı görünene kadar zımparala(ince bir zımpara tercih et. zorlamadan yarım saatte halledersin.) aynı şekilde stok fanıda zımparala. ve şimdi zar gibi termal macun sür. üzerinide bir güzel düzelt. bak bakalım bir daha ısınıyor mu!

Ahmet_79
28-10-2008, 07:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

http://www.exa.com.tr/ocz/fan_ve ... etta2-335-5244.html

iyi bir soğutucu istiyorsan bunları öneririm.

Z1mBaBwE
28-10-2008, 08:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Zımpara kullanırsan işlemciye zarar verebilirsin.Saf alkol kullan eski termal macunu temizlerken bir miktar pamuk al saf alkol damlatarak temizle.90nm 6000 ler biraz fazla ısınır bende bir süre kullandım bu işlemciyi yükte en fazla 55 dereceye çıkıyordu işlemcinin daha serin olmasını istiyorsan yeni bir fan alman gerekecek http://img.tomshardware.com/de/2 ... test/tt_typhoon.jpg önerim tt bıg typhondur.Ayrıca powersupply da 300 WATT ve sınır değerde donmalar onun yüzündende kaynaklanıyor olabilir en azından 350 watt kaliteli bir psu olsaydı iyi olurdu.Yeni psu almanda gerekebilir 400 watt güç veren kaliteli bir psu işini görür.Gelelim son ihtimale 90nm 6000 125 watt güç çekiyor anakartın 125 watt işlemcileri desteklemediği için sorun çıkartıyor olabilir.Birde en başta alırken hata yapmışsın anakartın nvidia chipsetli sen ati ekran kartı almışsın çok sık sorunlar görülmesede bazen chipset ve ekran kartı çakışması olabiliyor.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 28 Ekim 2008 08:45
Raxx36
28-10-2008, 09:56   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

bu sisteme 300watt yetmez benim p4 2.0 350watt'tı  sen en iyisi 450-500 wattlık bi power supply al...

kingcobra33
28-10-2008, 22:16   |  #7  
Üye
67 mesaj

Sistemindeki güç kaynağı yetersiz görünüyor.Normalde stok fan
yeterli olabilir fakat sen yinede kaliteli bir fanla değiştir.

ilo_71
29-10-2008, 11:18   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

EYVALLAH, ARKADAŞLAR YORUMLARINIZ VE YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM, RABBİM RAZI OLSUN İNŞ...

450 WATT AOPEN POWER VE İŞLEMCİ FANI SİPARİŞ ETTİM CUMA GÜNÜ GELECEK İNŞ... O ZAMAN TAKIP DENEYİNCE YİNE YORUMLARI YAZACAM...ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN SEVGİ VE SAYGILARIMLA....

Z1mBaBwE
29-10-2008, 13:29   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Hadi hayırlısı olsun büyük bir ihtimal düzelir bence.

cicin_61
30-10-2008, 01:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

arkadaşım keşke senin mesajını daha önce okusaymışım  şimdi sorunun hardiskinin bozuk olabileceği hakkında çok işaretler veriyo başka bir hardiski sisteminde hiç denedinmi hardiskinin bozuk plakları işlemciyi devamlı maksimun hızda çalışmasına sebep olur o dediğin winamp ve media playerdeki sorunlarda buna işarettir ben mesela ati 3870 gdr bellekli ekran kartını feelin kasalarından çıkma 450 wattlık pusulan kullanıyom ve hiçde sorun çekmedim ses dışında demem o ki hardiskini bi yokla sistemine jumber reset at eğer tek hardisk kullanıyosanda hardiskin arkasındaki jumberleri çıkar ve sakın kaybetme 2 hardisk kullandınmı lazım olacak. kimbilir aldığın harddisk belki  sıfır değildi

ilo_71
30-10-2008, 07:06   |  #11  
OP Taze Üye
4 mesaj
cicin_61
arkadaşım keşke senin mesajını daha önce okusaymışım  şimdi sorunun hardiskinin bozuk olabileceği hakkında çok işaretler veriyo başka bir hardiski sisteminde hiç denedinmi hardiskinin bozuk plakları işlemciyi devamlı maksimun hızda çalışmasına sebep olur o dediğin winamp ve media playerdeki sorunlarda buna işarettir ben mesela ati 3870 gdr bellekli ekran kartını feelin kasalarından çıkma 450 wattlık pusulan kullanıyom ve hiçde sorun çekmedim ses dışında demem o ki hardiskini bi yokla sistemine jumber reset at eğer tek hardisk kullanıyosanda hardiskin arkasındaki jumberleri çıkar ve sakın kaybetme 2 hardisk kullandınmı lazım olacak. kimbilir aldığın harddisk belki  sıfır değ
önerin için teşekkürler... harddiskime bakıcam.