Sistem Dosyalarını Değiştirmek?Acil Yardım

farukdgn
05-10-2009, 21:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,219 mesaj

Arkadaşlar ben sistem dosyalarını(Örn. explorer.exe) başka bir dosyayla değiştirmek istiyorum hangi programla yapabilirim? unlocker işe yaramıyor. Sistem dosyalarını değiştirmeyi önermem gibi cevaplar vermeyin lütfen yedeğini aldım. Bildiğiniz program varsa lütfen yazın

Erhan Tiryakioğlu
05-10-2009, 21:25   |  #2  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

ÖRN :

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosya içersinde Windows,Themes, System32 ve Logon Screen klasörleri bulunuyor. ÖncelikleWindows klasörünün içine giriyoruz. C:\Windows klasörüne gidip buradakiExplorer.exe dosyasını yedekliyorsunuz. Daha sonra Explorer.exe dosyasıüzerinde fareni sağ tuşuna basın properties bölümünü seçin. Burada önceSecurty bölümü daha sonra advance bölümü ve buradan da owner bölümünegelin. Burada edit seçeneğini işaretleyin. Burada Windows 7 sistemegiriş yaptığınız kullanıcıyı seçiyorsunuz. Daha sonra Securty bölümüneve edit seçeneğini seçin. Yine Windows 7 sisteme giriş yaptığınızkullanıcıyı seçiyorsunuz. Burada Full control seçeneğini işaretleyin.Daha sonra tamama basın. Şimdi C:\Windows klasörü içersindekiExplorer.exe dosyasının adını explorer.exe.old olarak değiştiriyoruz.Ve indirdiğiniz Windows 8 Tema içersindeki Explorer.exe dosyasınıburaya kopyalıyorsunuz. İşlem tamam.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosya içersindeki Themes klasörünü C:\Windows\Resources\Themes klasörü içersine kopyalıyorsunuz.

Sıra geldi dll dosyalarını değiştirmeye c:\Windows\System32 klasörüiçersine giriyorsunuz. Öncelikle imageres.dll ve shell32.dlldosyalarını buluyorsunuz. Daha sonra bu dosyalar üzerinde farenin sağtuşuna tıklıyorsunuz ve properties bölümünü seçin. Burada önce Securtybölümü daha sonra advance bölümü ve buradan da owner bölümüne gelin.Burada edit seçeneğini işaretleyin. Burada Windows 7 sisteme girişyaptığınız kullanıcıyı seçiyorsunuz. Daha sonra Securty bölümüne veedit seçeneğini seçin. Yine Windows 7 sisteme giriş yaptığınızkullanıcıyı seçiyorsunuz. Burada Full control seçeneğini işaretleyin.Daha sonra tamama basın. Buradaki imageres.dll ve shell32.dlldosyalarının isimlerini imageres.dll.old ve shell32.dll.old olarakayarlayın ve tema için indirdiğiniz imageres.dll ve shell32.dlldosyaları c:\windows\system32 klasörü içersine kopyalayın. İşlem tamam.

İndirdiğiniz tema içersindeki Logon Screen klasörünün içersindeki dlldosyalarını da C:\Windows\Branding klasörü içersinden yukarıdaanlattığım gibi kullanıcı değiştirme izni vererek klasör içersinekopyalıyorsunuz. Windows 8 temanız hazır.

Mustafa@PC
05-10-2009, 21:30   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Windows 7 ve Vista'da sistem dosyaları değişmiyor silinmiyor...

Sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapabilmeniz için Trustedinstaller'dan sahipliği almalısınız

https://www.chip.com.tr/blog/nonp ... ini-almak_2342.html

Daha sonra da bunu inceleyin :

https://www.chip.com.tr/blog/nonp ... ri-vermek_2908.html

Siz öneri istememişsiniz ama bence kurcalamayın :)

Erhan Tiryakioğlu
05-10-2009, 21:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Siz öneri istememişsiniz ama bence kurcalamayın :)
Kesinlikle :D

OSMAN BAĞÇEVAN
05-10-2009, 21:48   |  #5  
Denetmen
6,606 mesaj

bu uygulamayı en son yaptığımda  , sistemi onarmak zorunda kalmıştım..

farukdgn
05-10-2009, 21:49   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

Ama yedeğini aldım ya değiştirmesemmiki :)

OSMAN BAĞÇEVAN
05-10-2009, 21:50   |  #7  
Denetmen
6,606 mesaj

değiştirseniz , tek tek değiştirin..hepsini bir anda değiştirirseniz bilgisayarı açamazsınız..
siyah bi ekranda ne yapabiliyorsan yaparsın :D

Erhan Tiryakioğlu
05-10-2009, 22:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

eed bende temayı uygularken yaptım parolamı girince tam açarken  Hata Veriodu Windows Vista Home 2. İşletim Sistemi Olarak Yüklüydü Yedekleri Tekrar Yükledim :)

Banned
05-10-2009, 22:12   |  #9  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bunları yapabilmek için belli bir bilgi birikimine ve baz ı boot cd lere ihtiyacınız olacaktır. Misal yukarıda uzun uzun yazan arkadaş dememiş ki explorer.exe için yetki alsanız dahi çalışan bir programı yeniden adlandırmazsınız. Oysa exploere.exe sürekli çalışan bir dosyadır. Onu değiştirebilmek için önce görev yöneticisinden görevini sonlardımalı ki bunu yapınca boş masaüstünüz kalır sonra ctrl +alt +delete ile görev yneticisini açmalı e yeni görev çalıştır seçneği ile bilgisayara ulaşıp değişikliği öyle yapmalısınız. Misal diğer değişecek dosyalar shell32.dll, yeniden adlandırdığınız anda bilgisayar cevap vermemeye başlayacaktır ki bu nedenle bunlar için cd  den çalışan yazılım yada işletim sistemlerine ihtiyacınız olacaktır. Yani bunlar uzun iş. Uğraşmayın keyfinize bakın derim.

Erhan Tiryakioğlu
05-10-2009, 22:23   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

eed kraman abi ben önceden kopyaladım Windows Vistanın Belgeklere Attım :D

OSMAN BAĞÇEVAN
05-10-2009, 22:27   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj

insanın başına ne gelirse merak dan gelir diye boşu boşuna dememişler : )
bir kaç kere yapsın görsün : )

farukdgn
06-10-2009, 17:17   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
1,219 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
insanın başına ne gelirse merak dan gelir diye boşu boşuna dememişler : )
bir kaç kere yapsın görsün : )
yaptım ve hoşuma gitmeyince eski haline döndürdüm ;)

MamiX34
25-02-2014, 05:39   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar konuyu hortlatmak istemiyorum fakat:  bu sorunu internetde araştırmama rağmen hala bir çözüm bulamadım...:(

bu arada Windows 7 için söylüyorum  bu siyah  ekran meselesi hala devam ediyor (kopyalama işini Win 7 live cd'si ile sistemi başltıp denedim oda kar etmedi...)