Sistem geri yüklemede virüsler silinirmi

HPQ-User
01-06-2009, 16:48   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

DecaDence sormuş:
Bilgisayarım bu sıralar ne işlem yaparsam yapayım işlemci kullanımı %100 den düşmüyor ve görev yöneticim ile kayıt defterim gpedit.msc den açmama rağmen 2 saniye sonra kendisini iptal ediyor.Sizce sistemi geri yüklesem sorunum ortadan kalkarmı?
şimdiden teşekkür ederim...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Windows Vista
Asus M2N Green Motherboard
AMD 64x2 4600+ Cpu
Winfast 8600 GT Grafik Kartı
Samsung 230 GB HDD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.10) Gecko/2009042316 Firefox/3.0.10

Süleyman.
01-06-2009, 16:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Virüsüne göre değişir, sistem geri yüklemenin işe yarayıp yaramayacağı. Deneyebilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek iki şey var:

1. Güncel bir veya birkaç güvenlik yazlımıyla bilgisayarınızı taradıktan ve virüsleri sildikten sonra Windows DVD'niz ile sisteminizi onarmak.

2. Bilgisayarınızı formatlamak.

Bunların ikisi de epey zamanınızı alır. Karar size ait.

SAİNT
01-06-2009, 16:57   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bazen bu sistem işe yarasada 100%100 sonuç vermiyor bu sorunu kaspersky 2009 ile halledebilirsin benimde bu şekilde sorunum vardı yapmam gerekeni biliyordum ve sana önerdiğim kasper sky 2009 kurdum ve hallettim.
bu virüsler bazı kurulum dosyalarına bile giriyor 2 adet vaz geçemeyeceğim yazılımlarım vardı bınlarada girmiş kaspersky bunlarıda silmiş yükleme yapamıyorum setup zinciri bozuldu ama sonuçta format atmadım.
gelelim yazılımlara zaten cd içerisinde kayıtlı tekrar atıp kurdum.

PcMaKeR
01-06-2009, 17:19   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

silinmez. virusler anlıyor çoğunlukla system geri yüklemeyi. ve silinmiyor.

mancukya
01-06-2009, 17:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Microsoft baslarda sistem geri yüklemeyi yaparken akillica düsünmüs sorun halinde geriye alma olayi ama her ne hikmetse virus konusunda bunu yapamiyor.
Hatta silinen virusler bile sistem geri yükleme acik oldugunda ger geliyor silinseler dahi ya güvenli mod yada sistem ger yükleme kapatarak temizliyeceksiniz.

Banned
01-06-2009, 17:32   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

Sistem geri yükleme diğer arkadaşların dediği gibi hiç bir işe yaramaz şimdilik format gerektiğinide düşünmüyorum.Siz her şeyden önce bu programlarla bir tarama yaptırın eğer virüsler silinmezse birde aviraylada taratın.

combofixi nasıl kullanacağınıza buradan bakabilirsiniz.

;

OSMAN BAĞÇEVAN
01-06-2009, 17:50   |  #7  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

teknoloji her geçen gün gelişiyor..bu virüslerde her geçen gün gelişiyor..sistem geri yükleme falan kurtarmaz..
arkadaşın önerdiği programları deneyebilirsin..işini görecektir muhakkak..
güzel bir virüs programı seç kendine..avira,kaspersky,nod32 bunlar en bilindik ve en iyi diiyebileceğim güvenlik yazılımları..(kimine göre nod32,kimine avira,kimine ise kasper olduğu için bu 3 lüden sen istediğini seçip kullanıp iyi mi kötü mü olduğuna senin karar  vermen daha iyidir)
duyduğuma göre sistem geri yükleme 3 gb lık yer harcıyormuş..hiç kullanmadığım için tam bilmiyorum..en iyi yöntem bence sistem geri yüklemeği kapatıp güvenlik yazılımlarını yüklemek..ve sonrasında cıombofix ve dracula..

Ahmet Ertuğrul
01-06-2009, 18:31   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Bu virüsler genelde kendini sistem geri yükleme noktalarının oluşturuluduğu klasörlere de kopyalıyorlar ve sen sistemini ne kadar taratırsan tarat bir süre sonra ortaya çıkma ihtimalleri oluyor. O yüzden Kylie'nin de dediği gibi onun önerdiği programlarla tarama yapmadan önce sistem geri yüklemeni kapat. Bunu yaptığın zaman tüm kayıtlı sistem geri yükleme noktaların da silinecek. Yine de garanti olsun diyorsan "Sistem Geri Yükleme"deki tüm geri yükleme noktalarını tek tek sil kapatmadan önce.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 01 Haziran 2009 18:32
Mustafa@PC
01-06-2009, 20:21   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Sistem geri yükleme ile virüsler silinmez,virüsleri ortadan güncel bir güvenlik yazılımı ile sildikten sonra belki sistem geri yükleme ile bunların oluşturduğu hasarlar giderilebilir.

Diğer yandan öyle virüsler vardırki bırakın sistem geri yüklemenin işe yaramasını bu virüslerin temizlenmesi için kısa süreliğine sistem geri yüklemeyi kapatmak gerekir.

OnlyMann
02-06-2009, 00:38   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

kişisel fikrim şu geri yükleme sadece driver (sürücülere) ait inf ve sys dosyalarının yedeklerini almayı sağlayan bir yazılım. bunun ötesinde pek bir şey yaptığını düşünmüyorum. nedeni düşünülürse GB boyutundaki verileri veya programları yedeklemesi mümkün olamaz. virüsler de programlara vs bulaştığına göre geri yükleme virüs temizlemez sadece bulaştığı program sayısını artırır. geri yükleme xp de f8 tuşuna basıldığında En son en iyi yapılandırma ile başlat seçeneğinin geliştirilmiş hali sadece onun yaptığı da her yeni kurulumda yedeğini almak (inf ve sys) dosyaların.

ECHELON_
02-06-2009, 01:24   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

sistem geri yüklemede vırus silinmez aksine sistemde daha iyi saklanır siste geri yüklemeler kapatılmalı ve sistem geri yükleme noktaları temizlendikten sonra pc taratılmalıdır.