Sistem hakkında bir soru.

bekircem
14-02-2014, 21:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhaba. Yeni aldığım bilgisayarımda performans sorunları yaşıyorum. Format atıp Windows 8'e geçtim ancak halen düzelmedi. Rahatlıkla kaldırabilmesi gerekirken League Of Legends oyununda FPS sorunu yaşıyorum. Bu en belirgin sorun. Onun dışında ufak çaplı performans sorunları da yaşıyorum. Sistem özellikleri aşağıda, acaba donanımsal olarak bir uyumsuzluk mu var diye merak ediyorum. Belki güç kaynağı yeterli değildir vs.

• 500W güç kaynağı
  • AMD FX-8120 işlemci
  • MSI 760GM-P21 (FX) anakart
  • 8GB DDR3 RAM
  • Powercolor HD6870 1GB 256Bit Ekran kartı

Format denedim olmadı. Şimdi BIOS güncellemesi yapmayı deneyeceğim. Önerileriniz varsa çözüm olarak paylaşırsanız sevinirim. 

Düzenleme: Kontrol ettim, zaten BIOS en güncel sürümüymüş.

Son Düzenleme: bekircem ~ 14 Şubat 2014 21:43
DiamondMines
15-02-2014, 01:01   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: bekircem  
Merhaba. Yeni aldığım bilgisayarımda performans sorunları yaşıyorum. Format atıp Windows 8'e geçtim ancak halen düzelmedi. Rahatlıkla kaldırabilmesi gerekirken League Of Legends oyununda FPS sorunu yaşıyorum. Bu en belirgin sorun. Onun dışında ufak çaplı performans sorunları da yaşıyorum. Sistem özellikleri aşağıda, acaba donanımsal olarak bir uyumsuzluk mu var diye merak ediyorum. Belki güç kaynağı yeterli değildir vs.

• 500W güç kaynağı
  • AMD FX-8120 işlemci
  • 8GB DDR3 RAM

Format denedim olmadı. Şimdi BIOS güncellemesi yapmayı deneyeceğim. Önerileriniz varsa çözüm olarak paylaşırsanız sevinirim. 

Nasıl sorunlar yaşıyorsun hangi oyunlarda ne kadar FPS veriyor mesela? Donma, kasma var mı? FPS sonuçlarını paylaşırmısın? 500W güç kaynağının modeli nedir?

bekircem
15-02-2014, 02:24   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

Thermaltake 500w güç kaynağı var. FPS 150'ye kadar çıkıyor ama bazen çok aşırı düşüyor, dolayısıyla bazen oyun çok karışıyor.

Kapalı Hesap (153334)
15-02-2014, 03:34   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

• 500W güç kaynağı
  • AMD FX-8120 işlemci
  • 8GB DDR3 RAM

Bu anakatı kim önerdi size.Fx 8120 uygun bir anakart olmayabilir.Keşke 990x lerden bir çipsetli anakart seçseymişsiniz Bütçe kısıtlı oldugu içinmi böyle bir şeçim yapıldı acaba.

Birde sisteminiz okadar iyi bir sistem değil.150fps alması güzel bişey crysis 3 açıp ayarlarınızı sona dayarsanız elbette kasılıcaktır pc niz.Sizdeki sorun ani fps düşüşleriyse örnegin 6850hd normalde 60fps alıcakken 20fps alıyorsa aynı oyundan ozaman sıkıntı var deriz.Hangi oyunda kaç fps alıyor hangi ayarlarda yazmanız gerekli.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (264032) ~ 15 Şubat 2014 03:38
okinkurt
15-02-2014, 08:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Fps düşüşü sıkıntısı genelde çözülebilen birşey değil sistemi doğru kurduğunuzu varsayarak konusuyorum tabi birçok oyundamı yapıyor yoksa tek tük oyunlardamı online oyunlarda ise internetiniz ile ilgili sorun olabilir bir oyuna bakıp sistemi değerlendirmeyin birçok oyunda deneyip genel sonuca bakın .

bekircem
15-02-2014, 21:08   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
 Bu anakatı kim önerdi size.Fx 8120 uygun bir anakart olmayabilir.Keşke 990x lerden bir çipsetli anakart seçseymişsiniz Bütçe kısıtlı oldugu içinmi böyle bir şeçim yapıldı acaba.

Birde sisteminiz okadar iyi bir sistem değil.150fps alması güzel bişey crysis 3 açıp ayarlarınızı sona dayarsanız elbette kasılıcaktır pc niz.Sizdeki sorun ani fps düşüşleriyse örnegin 6850hd normalde 60fps alıcakken 20fps alıyorsa aynı oyundan ozaman sıkıntı var deriz.Hangi oyunda kaç fps alıyor hangi ayarlarda yazmanız gerekli.

Aynen, bütçe kısıtlı olduğu için böyle bir ekran kartı aldım. Sorun ekran kartında mı sizce? League Of Legends basit grafikli bir oyundur. Rahatlıkla bu sistemin bu oyunu kaldırabilmesi lazım. Daha kötü özelliklerdeki bilgisayarım bile kasmıyor bu oyunda.  Sorun ani FPS düşüşleri evet.
Alıntı: DiamondMines  
Nasıl sorunlar yaşıyorsun hangi oyunlarda ne kadar FPS veriyor mesela? Donma, kasma var mı? FPS sonuçlarını paylaşırmısın? 500W güç kaynağının modeli nedir?

Thermaltake v2 500w piano black midi tower atx kasa var işte. Sanıyorum bu güç kaynağı hakkında size bilgi verir.

Son Düzenleme: bekircem ~ 15 Şubat 2014 21:08
DiamondMines
17-02-2014, 00:45   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Aynen, bütçe kısıtlı olduğu için böyle bir ekran kartı aldım. Sorun ekran kartında mı sizce? League Of Legends basit grafikli bir oyundur. Rahatlıkla bu sistemin bu oyunu kaldırabilmesi lazım. Daha kötü özelliklerdeki bilgisayarım bile kasmıyor bu oyunda.  Sorun ani FPS düşüşleri evet.

Thermaltake v2 500w piano black midi tower atx kasa var işte. Sanıyorum bu güç kaynağı hakkında size bilgi verir.

Sistemin çalışıyorsa sistemde sorun yok lol gibi oyunu rahat oynayabilmen lazım. Stabilite açısından sıkıntı yaşıyor olabilirsin anakart yüzünden veya oyun çalışırken işlemci çok fazla ısınıyor olabilir. HD 6870 ile rahat her oyunu oynarsın orta ayarlarda.

Kapalı Hesap (153334)
17-02-2014, 01:16   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

MSI 760GM-P21 (FX) anakart sıkıntı olabilir.

Ertugrul53
17-02-2014, 13:41   |  #9  
Ertugrul53 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
82 mesaj

internet bağlantın kablosuzsa böyle sorunlar çıkarabilir.Veya pc çok ısınıyorda olabilir