Sistem Problemi ..

dookan1
25-11-2008, 22:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar yeni bi bilgisayar topladım
kingston hyper x 1066 mhz 1gb ddr2(hepsi ayrı slota takılı toplam 4 gb)
asus m3a anakartım var ddr2
amd athlon 64 x2 6000 cpu var
sapphire hd3850 1gb 256bit ddr2 16x ekran kartım var
kasa 350 watt lık cooler master
ama oyun larda takılma yapıyor xp 64 bit yüklü öle olması gerekiomus ana karttan dolayı.
grid oynarken bi sıkıntı yok hemde hersey full acıkken (ekran kartının ayarlarıda full acık)
ama diger oyunlar genelde nfs serisinde en kısık ayarda bile takılma var her türlü ayarı denedim.
cpunun ekran kartının kasanın sıcaklıgıda normal.
xp de yeni yükledim ama yok yok olmuyor lütfen bi yardım edin cıldırmama az kaldı.

Şimdi ben tam olarak ne yapıyım Bakın sıkıntım tam olarak şu
Grid oynarken hiç bir problem sıkıntı yok ama nfs prostreet ve undercoverda ayarları sonuna getirdiğimde veya en düşükte çalıştırdığımda bile yavaş yavaş hareket ediyor oyun biraz zaman geçince dahada yavaşlıyor ve şöyle bişi daha var oyunda atıyorum trafik olan bi alana gerince daha da yavaslıyor sıkıntım tam olarak bu. Ana kartın kaç nm oldugunu bilmiyorum şimdi kimi supply dio kimi işletim sisitemi dio kimide anakart dio tam bi yardım ederseniz çok dua ederim :)
Bios güncelleme acaba bi + koyarmı ?

Son Düzenleme: dookan1 ~ 30 Kasım 2008 14:28
recep34
25-11-2008, 22:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Her oyun 64 bit sistemde uygun çalışmayabailir.özellikle eski oyunlar.Xp nin 64 biti sorunludur.Bu yüzden tutulmadı,programların,oyunların driverların uyum sorunu yüzünden.şimdi 32 bit bir işletim sistemi kurun ama o zmaan ramin sadece 3.5 gb nı sistem görüp kullanabilecektir.veya en iyisi vista 64 bit yükleyin bu sorunların çoğu veya tamamaı sp1 ile vistada çözülmüş gibi.kullananlar memnun.

Banned
25-11-2008, 23:45   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a. ) o sisteme xp hiç gitmemiş, vista daha sağlıklı ve performanslı çalışaktır, heleki 64 bit vista ( 32 bitlik sistemlerde 4 Gb ram'in performansından faydalanamazsınız)

b.) Acaba PSU yetersiz olabilirmi. Bence 350 watt o sistem için düşük, sorun ondandır.

dookan1
26-11-2008, 14:37   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

bende supply den dir die düşünüyorum ama bide 32 bit kurup deniyim
need for speed undercoverda sıkıntı yapıyo su anda ama diger oyunlarda bi sıkıntı yok

Son Düzenleme: dookan1 ~ 26 Kasım 2008 14:45
Z1mBaBwE
26-11-2008, 15:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

İşlemcin 90nm 6000 ise  anakart kesin kaldırmıyordur çünkü işlemci 125 watt gibi yüksek bir enerji çekiyor tam yükte oyunlarda arada sırada takılma sorunu yapabiliyor forumdan başka bir arkadaşta aynı sorun ile karşılaşmıştı sorun bence anakartta.Tavsiyem bulabiliyorsan üst seviye bir anakartta sistemini denemen.Powersupplydan kaynaklancağını zannetniyorum

BuZuL
26-11-2008, 21:40   |  #6  
Taze Üye
12 mesaj

@dookan1
O Bilgisayar'a vista 64 bit kurunuz mümkünse,hiçbir problem olmaz.Tüm uygulamalar sorunsuz çalışır.

@R3QU3M
M3 Serisi Asus anakartların "140 Watt" CPU Desteği var anakart veya işlemci problemi değil.Tamamen işletim sistemi sorunu arkadaşın yaşadığı.

Son Düzenleme: BuZuL ~ 26 Kasım 2008 21:41
Z1mBaBwE
27-11-2008, 10:29   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Asusun anakartlarından cacık olmaz gigabyte ın en düşük modellerinden biri olan ma69vm-s2h bile 125 wattlık 6000 ni sorunsuzca çalıştırıyor asusun mofsetleri iyi değil M3A bazı problemleri olan bir kart ve yanılmıyorsam mofsetleride iyi değildir üst seviye anakartları hariç M3A modelinin 140 watt işlemcileri kaldıracağını zannetmiyorum asusun sitesinede bakabilirsiniz en fazla 95 watt çeken işlemcileri destekliyor anakartın görünüşüne bakarsanız bunu anlarsınız ayrıca tüm M3 serisinde 140 watt desteği yoktur.Bu tür sorunlar anakart yüzünden kaynaklanıyor daha önceden başıma gelmişti mofsetleri ve kapasitörleri iyi olan bir anakart tercih etmek gerek eğer işlemciniz fazla enerji çekiyorsa.arkadaşın kullandığı işlemci 90nm 6000+ 125 watt güç çeken işlemci sanırım.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 27 Kasım 2008 10:36
BuZuL
27-11-2008, 14:46   |  #8  
Taze Üye
12 mesaj

Asus anakartlarından bir cacık olmaz derseniz yanlış olur diğerleri yokken asus vardı :). Soruyu soran arkadaş keşke işlemcisini 65nm mi yoksa 90nm mi ve de anakartın tam modelini yazsaydı güzel olurdu.Ben arkadaşın yeni seri amd 6000(3.1ghz 1mb) aldığını düşünerek konuştum.Ama eğer 2MB önbellekli amd 6000 3.0ghz var ise anakart işlemci uyumsuzluğu olucaktır dediğiniz gibi...

Z1mBaBwE
27-11-2008, 15:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Asusun eski anakartlarının sağlam olduğunu bende biliyorum bir çok modelini kullandım.Günümüzdeki modellerinin çoğu sorunlu bu yüzden cacık olmaz dedim ve sistem alıcaklarada asus anakart almamalarını öneriyorum.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 27 Kasım 2008 15:03
dookan1
27-11-2008, 21:36   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj

Şimdi ben tam olarak ne yapıyım Bakın sıkıntım tam olarak şu
Grid oynarken hiç bir problem sıkıntı yok ama nfs prostreet ve undercoverda ayarları sonuna getirdiğimde veya en düşükte çalıştırdığımda bile yavaş yavaş hareket ediyor oyun biraz zaman geçince dahada yavaşlıyor ve şöyle bişi daha var oyunda atıyorum trafik olan bi alana gerince daha da yavaslıyor sıkıntım tam olarak bu. Ana kartın kaç nm oldugunu bilmiyorum şimdi kimi supply dio kimi işletim sisitemi dio kimide anakart dio tam bi yardım ederseniz çok dua ederim :)
Bios güncelleme acaba bi + koyarmı ?

bulferan
28-11-2008, 06:53   |  #11  
Yıllanmış Üye
244 mesaj
R3QU3M
İşlemcin 90nm 6000 ise  anakart kesin kaldırmıyordur çünkü işlemci 125 watt gibi yüksek bir enerji çekiyor tam yükte oyunlarda arada sırada takılma sorunu yapabiliyor forumdan başka bir arkadaşta aynı sorun ile karşılaşmıştı sorun bence anakartta.Tavsiyem bulabiliyorsan üst seviye bir anakartta sistemini denemen.Powersupplydan kaynaklancağını
Mümkünse Asus anakartlar hakkındaki görüşlerinizi '' cacık '' terimiyle değil , anakartlar hakkında teknik bilginiz varsa teknik olarak açıklayın.Zaten teknik anlamda bir açıklama yapmışsınız. Bu teknik açıklamaya '' cacık olmaz '' yorumu eklemek saçmalık sınıfına giriyor. E artık bir zahmet bu saçmalığı kesin. Aynı şeyi daha önce de yaptınız. Bu tarz yorumlar insanların tepkisini almaktan başka birşeye yaramıyor. Bilgisayar forumları duygusal yorumlar için değildir teknik yorumlar için vardır.Beğenmedim

Son Düzenleme: bulferan ~ 28 Kasım 2008 06:59
Z1mBaBwE
28-11-2008, 10:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Yorum yaparken senden izin alacak değilim duygusal olarak yazmıyorum bu yazıları gerçekleri yazıyorum.Git bak bakalım asusun yeni anakartlarından memnun olan varmı diğer siteleri araştır bakalım çok az memnun olan çıkar karşına sana bir kaç sorunlu model örneği vereyim asus P5VD2-VM-SE tam anlamıyla rezil bir kart bir sürü sorunu var ve asus bu ürünü müşterilerine satıyor problemli olmasına rağmen daha fazla uzatmaya gerek yok gereksiz mesajlarına zaman ayıramam KızgınKızgınZonk

bulferan
28-11-2008, 13:47   |  #13  
Yıllanmış Üye
244 mesaj
R3QU3M
Yorum yaparken senden izin alacak değilim duygusal olarak yazmıyorum bu yazıları gerçekleri yazıyorum.Git bak bakalım asusun yeni anakartlarından memnun olan varmı diğer siteleri araştır bakalım çok az memnun olan çıkar karşına sana bir kaç sorunlu model örneği vereyim asus P5VD2-VM-SE tam anlamıyla rezil bir kart bir sürü sorunu var ve asus bu ürünü müşterilerine satıyor problemli olmasına rağmen daha fazla uzatmaya gerek yok gereksiz mesajlarına zaman ayıramam KızgınKızgınZonk
Şuna emin olun ki insanları tahrik eder tarzda her yorum yapışınızda beni karşınızda bulacaksınız. İnsanları o ya da bu ürünle ilgili fikirlerine bu cacıktır , şu da şöyledir şeklinde moral bozucu yorumlar yapmaya hakkınız yok. Teknik açıdan , asusun değil anakart isterse bütün ürünlerini eleştirin. Ama altını çiziyorum , sadece teknik yorum yapın. Aslında amacım size inadınıza muhalefet falan yapmak değil. Sadece insanların burada moralini bozmayalım diyorum. Forum bu herşey olabilir teknik anlamda. Örneğin mesela adı Veli olan bir üye bir ürünü çok pahalı aldıysa , çok yazık sana fena kazık yemişsin türü bir yorum yapmaya gerek yok. İnsanlara pozitif enerji yansıtmalıyız. Herşey karşılıklıdır. ....Soru

Z1mBaBwE
28-11-2008, 17:11   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

İnsanların moralini bozmaktan ziyade yeni sistem alacaklarıda uyarıyorum.Alanlar için yapcak bir şey yok anakart ya sorunsuzca çalışcak yada sık sık sroun çıkartacak.Bende asusun M2NPV-VM modelini kullanıyorum açıkcası berbat bir anakart çok sorun yaşattı bana bundan sonra asus almam yeni sistem toplıycaklarada asus anakart seçmeyin derim.

dookan1
30-11-2008, 14:28   |  #15  
OP Taze Üye
6 mesaj

arkadaslar bi açıklık getiremedim hala yardımınızı bekliorum hala