sistemim çöktü ve format atılmıyor ...

HPQ-User
20-12-2008, 11:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 27
30,997 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

 

e-kat sormuş:
sistemim virüs nededniyle çöktü format atılmıyor, boot olmuyor boot ayarları açık ama ekran yok xp cd taktığımda okuyor fakat boot yapmıyor bu sorun öncedende oldu uzman kişiler çağırıp yaptırdım(adamlar pcnin içini açıp yaptılar)bunun karşılığında yüksek bir para verdim şimdi sizden istediğim napabilirim ...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows 2000 / NT
Sistem Özellikleri:
msı 7255 anakart
pentium 4 3.00 ghz işlemci
512 mb ram
256 mb ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Kapalı Hesap (101323)
20-12-2008, 12:25   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,337 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

başka  cd ile atmayı dene   olmassa   low level format    pc nin içine  yeni harddisk takmışlardır    yada bios u değiştirmişlerdir

01apachi
20-12-2008, 23:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

hddni başka bilgisayara tak c'yi biçimle sadece xpyi kur daha sonra bilgisayarına tak driverleri yükle, kaspersky7 ile tarat diğer bölümleri, hemen bios güncellemesi yap..

kolay gele..

mancukya
21-12-2008, 00:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

iyide arkadasim bu virusden dolayi degilki.
Ekran karti.
Ana kart
kablo temassizlik
Yada senin ekran nanay.

Hic bir yazi cikmiyorsa ekrandan sebeb bu sistem cökse bile neticede bios ayarlari gelir onu görürsün

Kapalı Hesap (34907)
21-12-2008, 08:35   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006

Arkadaşım bu yöntemleri sırası ile yapıp kurmayı deneyiniz.

Windows XP'ye format., yeniden kurmak Windows XP'ye Nasıl Format Atabilirim? Windows XP CD-ROM'u Kullanarak format Yöntemi.Adımları sırası ile izlemeniz gerekiyor.

Önce Bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeklerini almanızı öneririm. Eğer tüm sürücülere format düşünüyorsanız, bilgisayarınızdaki verileri cd,dvd lere kaydetmelisiniz.

1. Windows XP'yi yeni bir sabit diske yüklemek için, bilgisayarınızı Windows XP cdsi kullanarak başlatmalısınız: İlk olarak yapılması gereken çalışır durumda bir Windows XP cd nizin olmasıdır.

2.Elinizdeki windows XP cd sini CD sürücünüze takınız ve bilgisayarı yeniden başlatınız.,Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği anbir iki saniye kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 f12 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, Anakartınızın kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse anakart üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset)"Load setup defults" tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.,Yönergeleri izleyin.

3. Bios menüsünden Boot menüsüne girmelisiniz. Anakartların birçoğunda bu menü farklı bölümlerde bulunduğu için biraz aramanız gerekebilir. Anakartlarda bu menünün bulunduğu alt menü isimleri.,
" Advanced Bios Features"
" Bios Features Setup"
" Boot"

Bu üst menülerden biri anakart biosunuzda bulunmaktadır. Menülerden sizin biosunuzda bulunan menüye girerek "first boot device" (ilk yükleme aygıtını) 1.sıraya cd rom/Dvd olarak 2.sıraya ise HDD (Hardisk)inizi alarak değiştirmelisiniz. Gerekli değişimi yaptıktan sonra Save settings and Exit . (kaydedip çıkış yapın). Aksi taktirde taktığınız XP cdsi hiçbir zaman açılışta aktif olmayacaktır.

4.Bilgisayarınız açılırken "cd den önyükleme için lütfen bir tuşa basınız" şeklinde bir uyarı yazısı çıktığı an, herhangi bir tuşa veya enter'a basınız.

5.Bilgisayarınız cd üzerinden bazı gerekli dosyaları kopyalamaya başlayacak ve bir süre bekledikten sonra (yaklaşık 3 -10 dakika) karşınıza mavi bir ekran gelecek. Bu ekran geldiği zaman Windows XP'yi şimdi kurmak için ENTER Tuşuna basınız Onarım yaparak devam etmek için kurtarma konsolunu kullanarak Windows XP yüklemesini onarmak için(R) Tuşuna basın.

6.Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecek kabul etmek için F8 e basıyoruz.

7. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra YENİ BİR XP mi kurmak yada ONARIM(REPAIR) mı yapmak istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Yeni bir XP kurmak isteyenler(formatlayıp sıfırdan) ESC tuşuna basarak bu ekranı geçecekler. REPAIR onarım yapmak isteyenler bu ekranda R ye basacaklar ve bilgisayar yeniden başlayacak.
(REPAIR) Onarım İÇİN NOT:
birden fazla işletim sistemi kurulu olanlar hangi işletim sistemini onarmak istiyorlarsa o işletim sistemi seçili olmalı. bir işletim sistemi yüklü ise Yeni bir Xp kurmak için ESC tuşuna basarak devam ediyoruz.

8.Şimdi ise ekranda bilgisyarınızda bulunan harddiskleri ve bölümlerini gösteriyor. XP kuracağımız bilgisayarda harddisk iki bölüm olduğunu düşünürsek bölüm 1.C bölümünde de Windows kurulu olmalı 2.D Bölümünde ise isteğe göre ikinci işletim sistemi veya yedekleriniz olabilir.C nin tamamını silmek istiyoruz(FORMAT atmış oluyoruz) Bunun için C seçili iken klavyeden D tuşuna basıyoruz.Bizden bölümü silmemezi onaylamayı isteyecek ve C nin içinde bütün bilgilerimiz silinmiş olacak. ENTER a basarak devam ediyoruz.

9. biçimlendirilmemiş olduğu için Windows bizden biçilendirmemizi isteyecek. NTFS seçerek ENTER a basıyoruz devam ediyoruz. Normal biçimlendirme kesinlikle tavsiye ediyoruz Size tekrar soracaktır "bu sürücüyü biçimlendirmek istediğinize eminmisiniz" ve tüm bilgiler kaybolacaktır yazılı bir uyarı gelecektir. Biçimlendirmeye devam etmek için "E" harfine basıp ardından Enter'a basarak format işlemini başlatınız.
bilgisyarınız 10 saniye sonra yeniden başlayacaktır uyarısından sonra bilgisayarınız yeniden başladı
“CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın” yazısı geldiğinde hiçbir tuşa basmayın çünkü önyükleme yapıldı xp kuruluma devam edecektir.

10. Bu işlemde bittikten sonra sizden hangi windows oturumu ile işlem yapmak istediğinizi soran bir uyarı gelecek. Alt tarafta numara ve yanında işletim sistemi kurulu olan bölge yazılı bir kısım olacak. bilgisayarınızda tek işletim sistemi kurulu olduğu sürece (1) Tuşuna basarak ve ardından Enter tuşu ile seçiminizi onaylayın.

11. Bu işlemler bitikten sonra size yönetici parolası sorulacaktır. Bir önceki işletim sistemi kurulumu sırasında yönetici parolası girdiyseniz onu yazarak devam edin eğer hiçbir parola girmediyseniz boş bırakıp Enter'a basarak devam edin.

12. 3 nolu sıralamada yaptığımız işlemi tekrar geri alıyoruz, Bios menüsünden Boot menüsüne giriyoruz. "first boot device" (ilk yükleme aygıtını) 1.sıraya HDD (Hardisk)inizi alarak 2.sıraya cd rom/Dvd olarak değiştirmelisiniz. Gerekli değişimi yaptıktan sonra Save settings and Exit . (kaydedip çıkış yapın). Aksi taktirde taktığınız XP cdsi açılışta aktif olacaktır kurulum tekrar başlayacaktır.