Siyah karecikler sorunu

Ömer Faruk Koçak
17-03-2019, 15:27   |  #1  
Ömer Faruk Koçak avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar arkadaşlar yeniyim forumda acayip bir sorunla karşılaştım ve inanın çözümünü bilmiyorum servis çok uzakta ve bilgisayarın parçalarının garantisi bitti yardımcı olursanız sevinirim. 

Öncelikle sistemim i5 6500 - MSI Gaming X 1070- 1 TB Hard Disc - 8 RAM 2400 MHz anakartı hatırlamıyorum ama isteğe göre ona da bakabilirim. Oyunlarda genelde PUBG Fortnite'da veya grafiksel olarak yüksek oyunlarda ekran başta çizgisel kaymalar patlamalar yaşıyor.

Sonra ise durum resimde olduğu gibi hiç oynanamayacak hale geliyor karecikler çıkıyor ve sürekli ekranda kalıyor. Hareket ediyorlar oyunu kapatsam bile bu devam ediyor bazen yeni masaüstü açınca bu gidiyor ama genelde oyun kapansa bile devam ediyor. Araştırdım fakat somut çözümlere ulaşamadım. Her seferinde res atmaktan sıkıldım. ekran kartı testi yaptım basemarkgpu adlı programda hiç birşey olmadı gayet stabil çalışıyor bu karecikler çıkıncada fps düşmüyor yada görev yöneticisindeki performansa baktığımda anormal bir dengesizlik göremiyorum. ekran kartı driverlarını sildim tekrar yükledim. bunun dışında başka yerlerde harddiskte sorun var dediler ssd aldım ona kurdum yine sorun değişmedi.

klyglsn
17-03-2019, 20:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

resimleri göremiyorum ama monitörünüzde yada bağlantı kablosunda sorun olabilir belkide ekrankartının chipseti bozulmuştur

Son Düzenleme: klyglsn ~ 17 Mart 2019 20:33
zombi
31-03-2019, 00:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

cpu ve gpu yu strese sokunca hw monitör benzeri programlarla voltajları takip edin. eğer geziyorsa hangi voltajlar geziyor ona baskın. 5-12-3.3 v geziyorsa psu yok işlemci ya da gpu nuın ufak gerilimleri geziyorsa hangisi geziyorsa o parça bozuktur.