sizce hangi monitör

EjderhaNefesi
30-04-2012, 13:50   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
88 mesaj

edit:pazarland dan samsung 21.5 2ms monitörü sipariş verdim yalnız gönderimde çokca sorun oldu hala gelmedi o yüzden bu siteden alışveriş yapacak arkadaşlara temkinli olmalarını mümkünse alışveriş yapmamalarınıda öneriyorum.müşteri hizmetleride sorumsuz firmanın kendisi de öyle.

daha öncede yazmıştım ama şimdi seçeneklerim arttı bu monitörü almak için yüzde 25 indirimi bekliyordum ama stoklarda da kalmamamış haliyle.(o indirimde bir gelmek bilmedi kaç zamandır) http://www.vatanbilgisayar.com/M ... ils.aspx?I_ID=58390

pazarland da yüzde 25 indirim tekrar başlamış o yüzden ordan almayı düşünüyorum fiyatlarda uygun gayet.
seçenekleri yazıyorum.Benim için önemli olan kaide hdmi ve dvi çıkışı olması sırf analogları eledim o yüzden.

http://www.pazarland.com/pinfo.asp?pid=133060  asus 21.5  5 ms 50.000.000:1 kontras 335 Tl hdmi,dvi,d-sub bunun bir üst modeli 356tl ve 23' fiyat farkına değer mi bu 21'5liktede aynı özelliklere sahip diğer bir asus 319 tl ydi bu yazdığım modelin kontrast oranı ondan 5 kat daha fazla olduğu için tercih ettim.Yani 23'' tercih edersemde 37 lira fazla vermiş olucam.bu fiyat aralığınada zor geldim çokda uçmak istemiyorum hep daha iyisi diye diyede.(çok uzattım ama kafamda böyle durumlar .)

http://www.pazarland.com/pinfo.asp?pid=132256

23'1x d-sub 2 x hdmi 5.000.000:! kontras 3ms 324 TL

http://www.pazarland.com/pinfo.asp?pid=131336

lg ips 5ms dvi,hdmi 369 tl bunun fiyatı fazla ama ips ve 5ms olduğu için tercih edilebilir mi? (oyuın ve film amaçlı olucak pc)

http://www.pazarland.com/pinfo.asp?pid=133274
samsung 2 ms d-sub,hdmi 310 tl (en ucuz fiyat bunda bununda s22a.. ile başlayan bunla aynı ayarda modelinde sorunlar varmış burda arkadaşlar yazmıştı acaba bundada olur mu?

o konuda burada  https://www.chip.com.tr/forum/sam ... zgiler_t234984.html

sizce hangisi?

Anket
Son Düzenleme: EjderhaNefesi ~ 25 Mayıs 2012 11:19
viking20
30-04-2012, 14:29   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

tepki süresi ,LED ve IPS li ve fullhd ile DVI ,HDMI bağlantılı özellikleri çok önemli,tabii seçilen fiyata göre bunlar değişebiliyor.

Son Düzenleme: viking20 ~ 30 Nisan 2012 16:26
EjderhaNefesi
30-04-2012, 14:56   |  #3  
OP Üye
88 mesaj

bende ondan yazdım zaten
acer(sevmiyorum pek) , philips(bununda fiyatları fazla dvi ve hdmi) hkc(sıcak durmadı hiçbirzaman) ve hp(printer harici birşey alınmaz diyorlar birde hp monitör üretimini durdurdu diye biliyorum) yi eledim.Lg dende başka model yazamadım istediğim bağlantılara sahip onunda fiyatları yüksek.Asus un ve fujitsunun görüntüleri nasıl gösterdiğini de tam bilmiyorum bir tek samsung u biliyorum ve hoşumada gidiyor.O yüzden bilgi almak istedim ne tavsiye edersiniz diye

viking20
30-04-2012, 16:39   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

Monitör seçerken dikkat edilmesi gereken,göz önünde bulundurmak gereken  çok faktör var.Bu ana mesele.
Bir kere üreticilerin deklare ettikleri rakkamlar reklam amaçlı ve maalesef gerçeği yansıtmuyor  olabiliyor.Onun için araştırma yaparken çok dikkat etmek gerekiyor.Örneğin tepki süresi,parlaklık,kontrast ile ilg. olanlar.Diğer yandan satın alırken kontrol etme şansınızın pek olmadığı ,örneğin BLB (Blacklight bleeding)detaylar gibi.Bu , LED aydınlatmalı monitörlerde esasen var olan bir şey fakat,rahatsız edici olunca çekilmiyor.Geri iade edilme nedeni olabiliyor.IPS panelli mönitörler (her yönden)farklı bakış açılarında renk ve görüntü kalitesinin değişmemesi özelliğidir fakat TN panelli olanlara göre bunlarda da tepkime süreleri maalesef yüksek oluyor.Henüz ideal monitörümüze kavuşmak için erken,çünkü ortaya çıkan hataların giderilmesi ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi çalışmaları sürüyor.Bilgisayar toplarken en zorlanılan parça monitördur(tabii bu işlerden anlayan biri için).

Son Düzenleme: viking20 ~ 01 Mayıs 2012 10:44
EjderhaNefesi
30-04-2012, 16:58   |  #5  
OP Üye
88 mesaj

o dediğini aradım ama detaylarda belirten yok bulamadım Blacklight bleeding i

viking20
30-04-2012, 17:04   |  #6  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj
Alıntı: EjderhaNefesi  
o dediğini aradım ama detaylarda belirten yok bulamadım Blacklight bleeding i
yukarıda söylemeye çalıştım ,bu eve gelip kurduğunda karşına çıkar.Ve artık işin tamamen şansına kalmıştır.Çünkü aynı marka model monitörün birinde az diğerinde çok olabiliyor.O zamanda çekilmez oluyor,hadi geri iadeye.BLB, LED monitörlerde köşelerde ışık sızması olayı.Kusur olduğu için kimse açıklamalarında belirtmez:)
ileri BLB ye örnek,

Son Düzenleme: viking20 ~ 30 Nisan 2012 17:27
EjderhaNefesi
30-04-2012, 17:44   |  #7  
OP Üye
88 mesaj

hmm vay be şans faktörüde var demekki bu işlerde aydınlattığın için sağol inş böyle birşey olursa uğraştırmazlar geri iadede elektronik cihaz sonuçta bozuk yada bozulmaz diye bir kaide yok. birde ölü piksel ihtimalide var ama bu ondan kötüymüş genede her türlü iadeye gidicek.

viking20
30-04-2012, 18:22   |  #8  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

o ölü piksel olayını testle hemen anlarsın.BLB nin Fotoğrafını çekip gösterdiğinde geri alıyorlarmış.En iyisi satıcı ya tanıdığın olacak,ya da çok sabırlı biri olacak ki kusur var mı?yok mu?eve getirmeden dükkanda test edebilme olanağı bulabilesin.Kutu açılıp kurulum tamamlanıp siyah bir ekran denk getirilip BLB ye bakılabilsin ve bu oldukca vakit alan bir şey olacağından,dükkan ortamında kimse buna göz yummaz.Efendim hatalı çıkarsa getirin geri alırız deyip müşteriyi evine gönderirler..Dünyanın en iyi monitör markaları iiyama,Hitachi ve Mitsubishi'dir.Karıncalanma,cızırtı,sallantı,ölü piksel,ergonomi,gölgelenme,bulanıklık,hoparlöl (+;_) ....(bakılacak bazı diğer hususlar).

Son Düzenleme: viking20 ~ 01 Mayıs 2012 10:40
EjderhaNefesi
01-05-2012, 21:52   |  #9  
OP Üye
88 mesaj

dediğin giğbi banada dert durdu bu monitör olayı ama bakıcaz artık =)
asus ve samsung eşit oylarda şimdilik yalnız asus un kalitesinden bahsenden yada kullananların yorumları yok asıl amacım oydu yorum almak ama genelde oy vermiş arkadaşlar

EjderhaNefesi
01-05-2012, 22:13   |  #10  
OP Üye
88 mesaj

işten güçten fırsat bulamadım ama indirim bitmiş :S teşekkürler genede

EjderhaNefesi
04-05-2012, 10:50   |  #11  
OP Üye
88 mesaj

pazarland indirim tekrar başlamış =) asus 23' açık ara ankette önde yalnız vatanda da bu hafta sonu yukarıdada belirttiğim 21' lg ips 346tl. nedense ips ye pek kimse yanaşmamış led den daha iyi diye biliyorum

jxLs
04-05-2012, 11:02   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
101 mesaj

pazarlanddan alışveriş yaptım geç geliyor ama sıkıntı yok bütün garanti belgeleride yanında veriliyor
türkiye garantili

EjderhaNefesi
04-05-2012, 13:54   |  #13  
OP Üye
88 mesaj

fiyatlar uygun yalnız bi 10 gün sürüyormuş genelde ama kimisinede 4-5 günde felan gelmiş. jx(L)s  benimde öğrenmek istediklerim arasındaydı almadanda arayıp  soracaktım garanti durumu nedir bozuk çıkarsa geri gönderme şansım var mı yok mu ? güvencem daha bir arttı yalnız hala ips ye takıldım vatandaki yorumlarında led lerden felan daha iyi diyorlar

EjderhaNefesi
04-05-2012, 14:39   |  #14  
OP Üye
88 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/mon ... 49_wp1.html#1232056
viking20 yazmış bu konunun linkinide vermiş bilgi amaçlı sağolsun kendisi güzel bilgiler verdi.IPS den vazgeçtim gibi genede bir mağazaya gidip led le arasındaki farklara bakıcam bulabilirsem.Bunun haricinde 21'  ve 23' bi cafeye gidip bakıcam.21 keser mi yoksa almışkende 23 olsun diyemi muhtemelen samsung alıcam hem fiyat hem 2ms olması daha ideal gibi rakpunar arkadaşlada fikir alışverişi yaptık sonuç bu :D bakalım alıncada görüşlerimi yazarım.

EjderhaNefesi
25-05-2012, 11:16   |  #15  
OP Üye
88 mesaj
Alıntı: jxLs  
pazarlanddan alışveriş yaptım geç geliyor ama sıkıntı yok bütün garanti belgeleride yanında veriliyor
türkiye
siparişimle ilgili gelişmeleri yazacağımı söylemiştim. 

6 mayıs tarihinde monitör siparişimi verdim hala göndermediler ayrı 2 hafta içerisinde 2 kez aramama rağmen ilk aradığım da haftaya göndericeklerini söylediler.
bu hafta 15 günde geçmesine rağmen aradığımda belirtilen 10 iş günü kargoda çoktan geçti ürün halen temin ediliyor diyor.
Müşteri hizmetleri aradım dedim böyle böyle ne zaman göndericeksiniz en kısa zamanda göndericez dediler ama nedir yani bu durum kaç gün geçti? hiçbirşey diyemedi çünkü diyecek birşeyi yok.sadece en kısa sürede göndericez diyor başka da birşey diyemiyor.bu haftada bittiğinde göndermedikleri takdirde yasal yollara başvuracağımıda belirttim iş oralara gidecek gibi görünüyor.
birde burda http://www.sikayetvar.com/firma/detay/pazarlandcom çokca şikayet var pazarland ile ilgili 20 gündür- hatta 1 aydır gönderilmeyen ürünler var.

BÖYLE İŞ OLUR MU PARAYI ÇEKMEYE GELİNCE SANİYESİNDE ÇEKİYORLAR.ÜRÜN GÖNDERMEYE GELİNCE GÜNLER SÜRSÜN.ELLERİNDE OLMAYAN ÜRÜNLERİ SATSINLAR.

NE KADAR UCUZ OLURSA OLSUN  TEKRAR BU SİTEDEN ALIŞVERİŞ YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUM.SİZE DE TAVSİYE ETMİYORUM ARKADAŞLAR.