sizce pc min guvenligini nasil saglarim

cellat_erdem
07-09-2009, 05:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

merhaba arkadaslar pc imde eset smart security  kullaniyorum sizce daha baska neler eklemeliyim yani hangi programlari eklemeliyim mesela antispyware,guvenlik duvari gibi seyler yuklemelimiyim ve sizce bunlarda ucretli ve ucretsiz en iyi alternatifleri soyleyebilirmisiniz

simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim

_eFeKenTLi_
07-09-2009, 06:16   |  #2  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

arkadasım ben sunu anladım ....  sen olmadık sıtelere gırıp ordan oraya yonlendırılırsen, olmadık programlar yuklersen . cok meraklı ısen en kral vırus programıda olsa onune gecemezsın bunu nıl ılk basta ... en guvenlı yol netı bılınclı kullanmak . mesela en cok vırus googleden aratırken indir , bedava indir gibi sitelerden olmadık seyler gelıyor pcye . vede ordan ındırmıs oldugun program varsa ozellıkle ucretlı bır program bedava full verılıyorsa muhakkak altından bısı cıkıyor . bu bılıncsız kullanmaktır.   ıste bu gıbı durumlarda senı guvenlık yazılımı bıle kurtaramaz . su sanal ortamda bos yere uye yapıyorlar olmadık yerlere sır olmadık reklamlar yollamak ıcın . ıcınden vırusmu cıkar . trojenmı sansın artık daha neler neler verebılırızı blıncsız kullanıma . bu gıbı durumlarda senı en guvendıgın yazılım bıle kurtaramaz. bazen oluyor sıstem gerı yukleme aracları bıle kafayı yıyor. ornek verecek olursak  :S   benn  . 
----------------------------------
ayrıca guvenlık duvarını acma pc den cakısabılır. guvenlık yazılımın kendı  guvenlık duvarı acıktır . bırde yenı moda cıktı ozellıkle oyun cd lerının ıcıne trojen programı atmaya basladılar . vede bazı kurulum cdlerınde bunlarada dıkaat edın . programlar sayesınde setup dosyasına ekleme yapabılıyorlar . okudugum habere gore.

Son Düzenleme: _eFeKenTLi_ ~ 07 Eylül 2009 06:47
ECHELON_
07-09-2009, 11:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

en iyi güvenlik çözümü çalışma pc nizle net pc niz olmak üzere 2 pc kullanmaktır

PC.Kopat
07-09-2009, 22:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
750 mesaj
Alıntı: _eFeKenTLi_  
arkadasım ben sunu anladım ....  sen olmadık sıtelere gırıp ordan oraya yonlendırılırsen, olmadık programlar yuklersen . cok meraklı ısen en kral vırus programıda olsa onune gecemezsın bunu nıl ılk basta ... en guvenlı yol netı bılınclı kullanmak . mesela en cok vırus googleden aratırken indir , bedava indir gibi sitelerden olmadık seyler gelıyor pcye . vede ordan ındırmıs oldugun program varsa ozellıkle ucretlı bır program bedava full verılıyorsa muhakkak altından bısı cıkıyor . bu bılıncsız kullanmaktır.   ıste bu gıbı durumlarda senı guvenlık yazılımı bıle kurtaramaz . su sanal ortamda bos yere uye yapıyorlar olmadık yerlere sır olmadık reklamlar yollamak ıcın . ıcınden vırusmu cıkar . trojenmı sansın artık daha neler neler verebılırızı blıncsız kullanıma . bu gıbı durumlarda senı en guvendıgın yazılım bıle kurtaramaz. bazen oluyor sıstem gerı yukleme aracları bıle kafayı yıyor. ornek verecek olursak  :S   benn  . 
----------------------------------
ayrıca guvenlık duvarını acma pc den cakısabılır. guvenlık yazılımın kendı  guvenlık duvarı acıktır . bırde yenı moda cıktı ozellıkle oyun cd lerının ıcıne trojen programı atmaya basladılar . vede bazı kurulum cdlerınde bunlarada dıkaat edın . programlar sayesınde setup dosyasına ekleme yapabılıyorlar . okudugum habere gore.

bence doğru değil deep freeze'i silebilen virüs görmedim ben...

melen
07-09-2009, 22:09   |  #5  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Eset'e devam et. Güvenlik duvarı açma çalıkır.

PC.Kopat
07-09-2009, 22:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
750 mesaj

İyi Donanımlılara Önerim: bence eset smart security 4 (cracksiz, serial sağlayan programla sorunsuz ayrıca etkileşimli moda al firewall'u) + avira antivir personal free(reklamların çıkmasını engellenmiş şekilde kur ) + kaspersky 2010 (başlangıçta açılmasını engelle ve hack siteleriyle banka vb. yerlere girerken aç) + anti malware free (sadece tarama özelliği olan sürümü kur)

ayrıca istersen xp için UAC programı kullanabilirsin ama kasabilir.son olarak eğer bu da yetmez dersen deep freeze...

Eski bilgisayarlar:

XP İçin(eski bilgisayarlar için en iyisi):Sadece Avira Antivir free ve internette dolaşırken sınırlı hesabı kullan. Modemindeki firewall özelliğini aç.

Vista ve Win7 İçin:Sadece Avira Antivir free ve internette dolaşırken standart hesabı kullan. UAC açık kalsın ve modemindeki firewall özelliğini aç

Mustafa@PC
07-09-2009, 23:00   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Vista ve Windows 7 için extradan bir güvenlik duvarına gerek yok.

PC.Kopat
07-09-2009, 23:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
750 mesaj

eski pc'ler içinben firewall önermedim... sadece modemin içinde gömülü olan firewall seçeneği var onu aktive et. ayrıca donanım iyiyse kurmanda fayda var ve virüsleri bulmada firewall'dan gelen veriler de yardımcı oluyor. gerekli mi?= sayılır :/

Son Düzenleme: PC.Kopat ~ 07 Eylül 2009 23:05
Sagolera
08-09-2009, 00:36   |  #9  
Yıllanmış Üye
806 mesaj

Wise Registry Cleaner 4
CClenar
SUPERAntiSpyware Professional
Avira Anti-Vir
Eset Nod 32

Bunlar güzel programlar....

zrgnlr04
08-09-2009, 03:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
977 mesaj

AdRaMiTi aslında çok güzel özetlemiş.
----
(ek olarak)
1-açılışa şifre koy
2-kaliteli bir İS yazılımı kullan
3-HIPS
4-AntiMalware
ile işi bitir.

Son Düzenleme: zrgnlr04 ~ 08 Eylül 2009 03:55
OSMAN BAĞÇEVAN
08-09-2009, 09:52   |  #11  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

alt tarafı  virüs bunlara gerek yok bence..

kaspersky ile 900 gb lık dosyalarımı koruyorum..bunun dışında programla tarama pek yapmam..yaptığım sadece ccleaner ve tune up2009.. onları da artık dosyaları silsin diye kullanıyorum..

NOT : çok önemli bir virüs mü girdi , tak windows7 dvd sini , 10 dk da format , 20 dk da driver, program,oyun .. bu kadar basit :)

_eFeKenTLi_
08-09-2009, 20:10   |  #12  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

en ıyı guvenlık yazılımınız olsa bıle yınede guvende olamazsınız . gezındıgınız sıtelere dıkkat etmek en onemlısı. ben genelde hacked sıtelerıne goz atıyorum . cok fazla anlamam sadece ındex atacak kadar bılgım var. neler yapıyorlar . yeterkı Ip numaran  kotu amaclı kısınun elıne gecsın helede pc paylasıma acıksa tamam . pc ne sızması kacınılmaz ve portları acmaya calısacak . bazen okuduklarıma ınanamıyorum . ozellıkle en guvensız ortam msn o yuzden bılmedıgınız kısıleri msn vermeyın . yok yardım edecegım dıyerek dosya paylasımı sırasında IP nızı cok rahat gorur ben bu konuda darbe yedım olmadık dosyalar sılınmıs onemlı dosyalarda oynama olmus allahtan adls hızmet programı yuklu degıldı yoksa butun bılgılerı gorecek mıs mıs... o yuzden guvenlık yazılımına tamamen sırtınızı yaslamayın dolastıgınız yerlerede dıkkat edın .  okadar masum degıl sanal ortam . ozellıkle msn lere dıkkat edın bazen fake maıller gelır hotmaılınıze bunlarada dıkkat bazı cakallar  tojenlerı antılerden kacırabılıyor. genelde artık bunla ugrasıyorlar okudugum haberlere gore . cok fazla sey arastırdıgımdan bende guvenlık konusunda  rahatsızım. en az ayda 2 defa format cekıyorum arkadasın dedıgı gıbı 10 dk degıl komple programlarla beraber pc yı hazır hale getırmek 1 bucuk saat . artık gırmıyorum hacked sıtelerıne ne zaman gırsem pc yolunu sasırıyor... ama gırmdende duramıyorum ne halt karıstırdıklarını ogrenmek ıcın .

_eFeKenTLi_
09-09-2009, 09:29   |  #13  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

valla ben anlamam hack ten  heykırlıktan sadece gırıp baktım ne haltlar kurcalıyorlar . vıedeoyu ızlememe gerek yok ınternet hollandalı kaykırın vıdeoalarını cok ızledım . duzınelerce akıl alamayacak seyler yapıyorlar . o yuzden huylanıyorum en ufak seyden acaba mı dıyorum . olmayacak sıye bısı yok o yuzden dolastıgımız sıtelere dıkkat etmek lazım .sonucta bana zarar verenı yakalarsam mahkemede onun avukatı ben olurum .

semmih5
09-09-2009, 21:11   |  #14  
semmih5 avatarı
Üye
95 mesaj

ccleaner türü kayıt silen programlar kullanırsan daha da yararı dokunur

cellat_erdem
25-09-2009, 15:02   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

belirrttiğiniz herşeye dikkat etmeye başladım c cleaner kullanmayacagımsa dece kayıt defterinde yanliş oynamalar yapıp beni birçok kez zor duruma düşürdü

thorin
25-09-2009, 16:35   |  #16  
Yeni Üye
20 mesaj

arkadasım senın ıcın su anda dunyada en cok kullanılan ve her gun kendını yenı cıkan vırusler trojen vb programlardan koruyan AVİRA antıvırusu ındırebılırsın kendı sıtesınden bedavaya free paketını ındırıyorsun ama korkma her gun kendını guncelıyor ve nerdeyse tum wıruslerden koruyor fıre wall olarakda sana comodo yu onerırım hem comodonın 3 farklı ozellıgı war hangısını secersen ona gore calısıyor guvenlık sewıyesını sen ayarlıyorsun 1- firewall 2- anti wirus 3- internet security kullanıslı bı urun ve oda kendını guncellıo free paketınde kolay gelsın

thorin
25-09-2009, 16:37   |  #17  
Yeni Üye
20 mesaj

sana bıde kaldırmak ıstedıgın programlar ıcın revo unıstaller onerırım kayıtlı dosyalar dahıl herseyı sılıyor ınsanlar mesala msn dıscovery ı guvenlı modda acmadan tamamen sılemez bu program sana kolaylık saglıcaktır