Sizce? sistem bileşenlerini kasadan ayrı kullanmak

ReFeRaNSs
21-12-2008, 15:27   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj

Arkadaşlar sizce anakartı ve üzerindeki sistem parçalrını (ram,e.kartı) kasanın dışında kullanmak...

ne gibi artı ve eksi sonuçlar meydana getirir??

Hani bazı resimlerde görüyoruzya adamlar oc yapıo ortada kasa falan yok masa üzerine anakartı fln koymuşlar sistemi hazırlamış çalıştırmışlar

trinity
21-12-2008, 15:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

onu genelliklşe ilk pc topladığında sistemim uyumluı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanıyorlar sistemin düzgün çalıştığından emin oldutan sonra kasaya bağlıyorlar çünkü ilk defa kasaya bağlayıp çözmek sorun olursa zor geliyor sistemi kasasızda kullanbilirein bende vardı eski bir pc onun kasasından çözüp plastik anti statik bir düzlemin üstinde kullanmıştım bence bir atrısı yok ama eksisi çok ortalıkta durması tabi herkesin bir yorumu elbet olur

ReFeRaNSs
21-12-2008, 15:36   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

bence açık olması  ortamdadaki hava akışına bağlı olarak sistem üzerindeki ısının dağılmasını kolaylaştırır gibi geliyor(fan ve benzeri birşey kullnaılmayan ortam doğal akış)

Kaptanos
21-12-2008, 16:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Tozlanma çok fazla olur, üstüne bir şeyin dökülmesi veya düşmesi zarar verebilir. havalar ısınınınca sıcaktan direk etkilenir. Bence kaa içinde kullanmak çok daha iyi dışarıda her türlü tehlikeye karşı korumasız olur.

eRRhan
23-12-2008, 20:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
374 mesaj

pek tavsiye etmem dış etkilere karşı savunmasız olur

Banned
23-12-2008, 20:16   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kasa kapağını açık bırakırsanız belki daha çabuk tozlanacaktır ancak ısınan hava yükselir mantığı ile soğıu kış gününde hem bedevadan ısınmış hemde kasa fanlarının harcadığı elektrikten tasarruf etmiş olursunuz. Ben kapağı enson ne zaman taktığımı hatırlamıyorum.

Metal_Milita
23-12-2008, 20:25   |  #7  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Kasa zaten bir aksesuar gibi bence olmasada parçalar gayet iyi çalışabilir böylecede bilgisayarın ne kadar basit bir düzenek olduğunuda ortaya çıkarıyor tozlanmada ayrıca yapmaz çünkü sadece bir yönden gelen rüzgar yok o yüzden yoğun bir hava akımıda olmaz ve havayı çekme durumuda olmayacağından daha fazla hacimli bir hava akımı olur parçaların üzerinde buda içindeki toz yoğunluğunu azaltır. benim düşüncem bu yönde

ReFeRaNSs
25-12-2008, 21:59   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Pc min bulunduğu ortam malesef bileşenleri ayrı kullanmamma izin vermiyor. ufak yiğenimden korkuyorum. yüksek biryer bulabilirsem yaza ayrı çalıştırıp farka kendi gözlerimle bakacağım ayrıca tozlanma konusu kışın daha yüksek olabilir, camlar kapılar kapalı olduğu için.  yazın ise camlar açıldığında ortamdaki hava akışı tozları konmaya fırsat bırakmadan götürecekmi merak ediyorum

yaz bi gelsin hem elektriketen tasarruf edeceğim hemde ısınma sorunu olmayacak çünkü evde yaz,kış soğuk denilebilecek bir oda var oraya taşınıcam  :)

uGuR.uK
26-12-2008, 15:19   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

Kasasızda çalışır bilgisayar, soğutma konusunda da artıları olur. ancak arkadaşında dediği gibi savunmasızdır; yani üzerine birşey dökülmesi, hareket ederken(yada bişeyleri oynatırken) ona çarpması ve parçaları oynatması/masadaysa devirmesi, eve çoluk çocuk gelirse onu kurcalaması vs. riskleri var. ama bunları ben hallederim yada bende olmaz öyle şeyler diyorsan çıkar gitsin kasadan.

ReFeRaNSs
28-12-2008, 13:56   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Çıkarttım valla sistem 4.1 ghz de şuan. 3.5 ghz de açıp (kasadan ayrı ilk kez) biostan baktım 22 C diyor sistem şuanda windows ta çalışıoyr ve 4.1 ghz easy tuenden bakıyorum 24C diyor şuana kadar ki tek sorun acayip derecede kafa ütülüyor.Pc orkestrası sahnede.
    Sadece cpu , gpu ,psu ve ufak bir fan çalışmasına rağmen yan oda da elektrik süpürgesi çalışıyormuş gibi bir ses var.

BATU91
20-01-2009, 23:44   |  #11  
Yeni Üye
35 mesaj

8 + 1 i çaLıştır gitsin :D:D ne ses kaLır ne bişi :) :) güm güm bass sesi sadece