Sizce sitenin tasarımı değişmelimi ?

N-0NE
22-07-2010, 20:40   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
212 mesaj

Evet arkadaşlar bence sitenin tasarımı değişmelidir

Sayfalarda gösterilen mesaj sayıları çok az olmakla birlikte sitenin tasarımı bence tam bi faciadır

Örnek olarak forum.donanımhaber.com gibi tasarım yapılabilir (Sadece örnektir bunun gibi tasarımı olursa çok daha iyi olur)

Reklamlarıda derleyip toparlarsanız sayfanın tümünü (yatay olarak çok büyük boşluk var) kullanma şansınız olabilir

Sadece bi öneridir.Konumun kilitlenmemesini istiyorum...

Tasarımı yapan webdesigner arkadaşlarda sesimi duysunlar Gülüş

OSMAN BAĞÇEVAN
22-07-2010, 20:44   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Bu foruma üye olduğundan beri tasarımı hiç değişmedi..Bir ara değişiklik oldu onda da rütbe meselesi kalkmıştı :)

Bana göre de tasarımı değişmeli, farklı güzel ifadeler eklenmeli , site de özellikle forumda biraz değişiklikler olmalı..İnsan bıkıyor  :)

noleafclover
22-07-2010, 21:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

sitenin tasarımı daha geçen sene değişti
daha önce bambaşka bir tasarıma sahipti
donanım haber gibi olsun demişsinizde yani abartmayayım ama hayatımda gördüğüm en iğrenç tasarınlardan biri o
chip tasarım yönünden çok iyi bir noktada
son olarak daha fazla ifade eklenmesi donanım haberdeki gibi mesajları ifade çöplüğüne dönüştürür
Örnek donanım haber

OSMAN BAĞÇEVAN
22-07-2010, 21:12   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: noleafclover  
donanım haber gibi olsun demişsinizde yani abartmayayım ama hayatımda gördüğüm en iğrenç tasarınlardan biri o
son olarak daha fazla ifade eklenmesi donanım haberdeki gibi mesajları ifade çöplüğüne dönüştürür
Örnek donanım
Mesajların çöplüğe dönüşüp dönüşmemesi yöneticilerin bir o kadar da bizim elimizde..Gereksiz mesajları sessiz sedasız siliyorlar sanırım..
+
İfade mesajı nasıl o kadar çöplüğe dönüştürüyor anlamıyorum..

Geçen sene sitenin tasarımı nasıldı acaba elinizde bir resim var mı ? yada hatırlatır mısınız ?

Feel Good
22-07-2010, 21:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Örnek donanım
Neredeyse aynı düşünceler içerisindeyim.

N-0NE
22-07-2010, 21:37   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
212 mesaj

Ben kendi fikrimi belirttim sadece.En üstte yazdıklarımı tekrarlıyorum

Gösterilen mesaj sayıları çok az.Ekranın yarısından sonrası boş.Adres çubuğu gibi bir şey yapılabilir tüm forumlardan gitmek zorunda değiliz ana foruma...

Smileyler değişmeli daha kaliteli smileyler eklenmeli reklamlar mesaj aralarına yada sayfanın sağına soluna atılabilir.Hem daha fazla reklam alınabilir hemde sayfalar daha derli toplu gözükür

Mesajlar için ayrılan yerler daha geniş olabilir.Tabiri caizse mesajlar tren yolu gibi gitmeyebilir

Biraz webdesigner bilginiz olsa zaten karşı çıkmazdınız ;)

noleafclover
22-07-2010, 21:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
Mesajların çöplüğe dönüşüp dönüşmemesi yöneticilerin bir o kadar da bizim elimizde..Gereksiz mesajları sessiz sedasız siliyorlar sanırım.. 
+
İfade mesajı nasıl o kadar çöplüğe dönüştürüyor anlamıyorum..

Geçen sene sitenin tasarımı nasıldı acaba elinizde bir resim var mı ? yada hatırlatır mısınız ?

28 Haziran 2009

Son Düzenleme: noleafclover ~ 22 Temmuz 2010 21:51
TuncaBozkurt
22-07-2010, 21:50   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Sitenin tasarımına fikir olarak katkıda bulunanlardan biriyim. Geçen yılki köklü değişiklikle tasarım değişti ve aynı zamanda forum ve sitenin geri kalanı fonksiyonel olarak çok daha iyi duruma geldi. Bu değişiklikten birkaç ay öncesinden itibaren siteyi her yönüyle test ettik, çok sayıda hata bulduk ve öneri getirdik. Örneğin kişi kartlarının bulunduğu kutuların renginin görünürlük açısından bir miktar daha koyu olması; mesajın tarih ve saati ile Sil, Düzenle, Alıntı butonlarının bulunduğu bölümün mavi olmasını biz önerdik. Gerçi ben mavi yerine diğer seçenek olan yeşilin daha güzel durduğunu düşünmüştüm fakat mavi daha uyumlu.

Her neyse, bence forumun tasarım açısından bir süre daha köklü bir değişikliğe ihtiyacı yok. İşlevler her zaman değişebilir. Rütbeler değişir, mesaj sayıları kalır ya da kaldırılır, her üyenin yıldızlarının hesaplandığı algoritma değiştirilir. Bunlar her zaman olabilecek şeyler.Donanımhaber örneğine gelelim. Sadece bir örnek olduğunu biliyorum. Ama Donanımhaber Forum'un tasarımı kesinlikle birkaç yıl geride kaldı. Sadelik eskilik demek değildir. Ayrıca da eğer ikon kütüphanelerini yenilerlerse, mobil forum gerçeğinden çok daha hoş tasarımlı. Fakat tasarımından dolayı Donanımhaber'e girmemezlik yapmıyorum. Kimi konularda en temel kaynağımdır benim Donanımhaber.Sonuç olarak, tabii ki bu forumdan çok daha iyi tasarımlı forumlar var. Ama bu forumun tasarımının en azından "acilen değişmesi gerektiği" görüşüne katılmıyorum. İleride değişebilir, neden olmasın? Sitenin eskimiş bir görünüme sahip olmasını kimse istemez.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 22 Temmuz 2010 21:52
OSMAN BAĞÇEVAN
22-07-2010, 22:50   |  #9  
Denetmen
6,606 mesaj

verdiğiniz linkte tasarım adına birşey göremedim..TuncaBozkurt'un dediği gibi işlevi anlatılıyor o linkte..
İşlevi oldukça da güzel ,bu forumun rahatlığını hiç bir yerde göremiyorum ben..Belki alıştığım için böyle oluyordur..

Bu siteyi bilen bilir ,reklam yapmamak için sildim..Chip Online yazısının altında sitenin ismi yazıyordu ve görüntüğü gibi mavi..Bana göre çok uyumlu ve görsel açıdan çok güzel bir site..Gel gelelim işlevi Chip Online kadar iyi değil..
Bu resime benzeyen bir tasarımın olmasını istiyorum kısacası..Bu resime bakmayın rastgele Chip Online yazdım ve kötü görünebilir..Uğraşan uğraşırsa eğer güzelini yapacaktır..

İfadelere gelecek olursak yine aynı sitenin ifadelerini göstereyim ;

Hareketli bu ifadeler..Ben pek göremiyorum hareketli ifadesi olan bir Türk sitesi..

Feel Good
22-07-2010, 23:18   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Kusura bakmayın ama yukarıda verilen "örnek" site tasarımı (siteyi bilmiyorum, resimlerden anladığım kadarıyla) göz yormaktan ve ciddiyetsiz görünmekten başka pek bir işe yaramıyor. En azından kendi açımdan böyle..

Atilla Sarıtaş
22-07-2010, 23:36   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Site tasarımı gayet güzel. donanımhaber tasarımı gelse sanırım siteye girmem :) O kadar sevmediğim bi tasarım.
Forum tasarımından ziyade vbullettin'e geçiş yapılması çok iyi olur. Çok sık script hatası ve sayfa tam yüklenememe sorunu var.

vmesut
22-07-2010, 23:40   |  #12  
Yıllanmış Üye
264 mesaj

Benim tasarım olarak memnuniyetsizliğim resimde görüldüğü gibi sitenin tarayıcı ekranını tam olarak kaplamaması. 1366x768px çönüzürlükte görüntülüyorum. 1024x768de sorun yok ancak çözünürlük  düşmüş oluyor başka web sayfalarında bu problem söz konusu değil.

N-0NE
22-07-2010, 23:46   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
212 mesaj
Alıntı: vmesut  
Benim tasarım olarak memnuniyetsizliğim resimde görüldüğü gibi sitenin tarayıcı ekranını tam olarak kaplamaması. 1366x768px çönüzürlükte görüntülüyorum. 1024x768de sorun yok ancak çözünürlük  düşmüş oluyor başka web sayfalarında bu problem söz konusu değil.

Aynı problem bende de var

noleafclover
23-07-2010, 00:13   |  #14  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
verdiğiniz linkte tasarım adına birşey göremedim.
okuma yazman yokmu arkadaşım senin????

Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Tekrar merhaba arkadaşlar,

İlk bakışta gözünüze biraz değişik gelecek forumumuza hoşgeldiniz. Bu Alpha ve Beta süreci boyunca içinizden bir çoğuyla enine boyuna konuştuk, gerek toplantılarda gerekse, mesajlarla... CHIP Online bölümünden gelen istekler ve kullanıcılarımızın isteklerini bir araya topladık...

Umarım yeni tasarımımız hoşunuza gidecektir... En iyi görüntü için tabii ki ClearType öneririm ;)

Ama öncelikle bu süre zarfında bana yardımcı olan üyelerimiz Coşkun OLCA, tuncab, BOOMFUNKMCS, CU_GS7, Serkan Karadaş, Borga-X ve hiç ortalarda gözükmeyen fakat düzineler sayfa önerileriyle katılan Me@'ya teşekkürler... 

Coşkun Olca ve tuncab çok güzel 1-2 rehber de hazırladılar:

Standart Editör ile Klasik Editör arasındaki Farklar

Yanıtlarıma nasıl resim ekleyebilirim?

Yanıtlarıma nasıl video ekleyebilirim?

Rep Puanları ve Yıldızları

Denetim Masası

Kullanıcı Adı değiştirme

Yeni Bloglar

Avatarımı nasıl değiştirebilirim?

Benim... Nedir?

Çevrimiçi / Çevrimdışı Durum

Diğer sorularınız ve görüşleriniz için yine bu forumu kullanabilirsiniz.

Son Düzenleme: noleafclover ~ 23 Temmuz 2010 00:15
K9SOFTWARES
23-07-2010, 00:39   |  #15  
K9SOFTWARES avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj
Örnek donanım
Aklimi okudun

loseface
23-07-2010, 01:15   |  #16  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Tasarımı cidden güzel bir site bence ancak şu çözünürlük işi çözülse tam güzel olacak.Birde bir sayfada bulunabilecek mesaj sayısını arttırılabilir Osmannın verdiği tasarımada çok güldüm k.bakmayın ama donanimhaberde öyle tasarım görmek istiyen varsa buyursun ;)

Feel Good
23-07-2010, 01:49   |  #17  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: loseface  
Tasarımı cidden güzel bir site bence ancak şu çözünürlük işi çözülse tam güzel olacak.
Forumda veya sitede 1024x768 ekran çözünürlüğünü kullanan kullanıcıların yüzdesi diğerlerine göre fazla olduğu için böyle. Site yönetimi de çoğunluğa göre hareket ediyor, haklı olarak.

beckahma
23-07-2010, 01:53   |  #18  
beckahma avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,052 mesaj

Feel dediğin doğru da diğer siteler hepsine uyum sağlarken ben 1920x1080'de görüntülüorum chipi ekranın solu dolu sağı boş tam yarı yarıya.
En basiti Facebook eski monitörümde nasılsa şimdi öyle tüm ekrana dağılmış bir biçimde ayarı bozulmadan kullanılıyor.

OSMAN BAĞÇEVAN
23-07-2010, 01:57   |  #19  
Denetmen
6,606 mesaj
okuma yazman yokmu arkadaşım senin????
yok !..insan belki birisini küçük görebilir ama bu kadar da abartmaz sanırım ?
verdiğiniz linkte tasarım adına birşey göremedim..TuncaBozkurt'un dediği gibi işlevi anlatılıyor o linkte..
Herhangi birisi sitenin tasarımını değiştirdiğini söyleyebilir..Buna birşey diyemem..
Sistenin tasarımını değiştirdik dediğinin anlamı eğer bir kaç küçük değişiklikse ona da birşey diyemem :)
Benim size sorduğum şey farklıydı, hatırlatır mısınız veyahut resmini koyabilir misiniz..
Siz ise bir konuda bir kişinin yazdığı mesajı gösteriyorsunuz..Bütün forum sitenin tasarımını değiştiğini yazsa bana ne faydası olur ? benim sorduğum sadece hatırlatmak veya resim koymanız..
Eğer bunu yapamıyorsanız da lütfen farklı şekilde yorum yapmayın..Bir daha da okuman yazman yok v.s. tarzı hakaret içeren mesajlar yazmayın, diğer konuda ki yazdığınız gibi..1. mesajınız düşünceniz olabilir.2. düşüncenizi anlamadığım için olabilir..Ama 3. mesajınızda bu şekilde tavrıma devam etmem..Site yöneticilerine de bu mesajımı hatırlatırım..
Alıntı: loseface  
Tasarımı cidden güzel bir site bence ancak şu çözünürlük işi çözülse tam güzel olacak.Birde bir sayfada bulunabilecek mesaj sayısını arttırılabilir Osmannın verdiği tasarımada çok güldüm k.bakmayın ama donanimhaberde öyle tasarım görmek istiyen varsa buyursun ;)
Hocam benim verdiğim siteyle sizin verdiğiniz sitenin arasında acaba ne gibi farklar var ? :)
İkisinin de arka planı siyah..Yazılar v.s. diğer küçük ayrıntılarda olacak tabiki..Sanırım küçük ayrıntılara takıldınız , önemli değil..
Şu gerçek ki sizin sitenize baktığımda , benim koyduğum site de Chip Online yazımı normal Chip Online'nin simgesi gibi yapsaydım ve renk uyumuna dikkat etseydim bu şekilde gülemicektiniz anlaşılan Cool

loseface
23-07-2010, 02:26   |  #20  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

üstteki paneller yandaki paneller ve işlevleri ufak ingilizce ile anlaşılabilecek galiba ,tasarım demek güzel görünüm değil kolay kullanım ve kullancıyı rahat ettirmesidir.Tabi rahat etmek içinde göze hitap etmesi gerekir ve benim verdiğim sitenin kullanımı,görünümü ve işleyişi benim için süper.Merak eden varsa site genelde malware kodu üzerinde çalışan kişiler takılıyor ancak antilerindende baya takılan var :)

loseface
23-07-2010, 02:28   |  #21  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj
Alıntı: Feel Good  
Forumda veya sitede 1024x768 ekran çözünürlüğünü kullanan kullanıcıların yüzdesi diğerlerine göre fazla olduğu için böyle. Site yönetimi de çoğunluğa göre hareket ediyor, haklı olarak.
Arkadaşta söylemiş gerçide tüm çözünürlüklere göre uygun siteler var örneğin facebook arkadaşta söylemişte gerçi ben öyle bir uygulamaya geçilmesini istemiştim sonuçta bu aralarda 19" ve 22" ekranların kullanımı baya arttı ve bu monitörlerde 1024x768 çözünürlük kullanmak pek mantıklı değil :)

noleafclover
23-07-2010, 10:31   |  #22  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
yok !..insan belki birisini küçük görebilir ama bu kadar da abartmaz sanırım ?
1- Konunun başında ben üye olduğımdan beri bu sitenin tasarımı değişmedi demişsiniz

Ben hayır geçen sene değişti demişim

2-O zaman bana hatırlatırmısınız yada bir caps koyarmısınız demişsin

Bende sana forumun tasarımcısı,webmaster'ı,yöneticisi vs.vs. olan Selçuk İslamoğlu'nun site tasarımının değiştiği gün açtığı ve Hoşgeldiniz yeni forumumuza konulu başlığın linkini vermişim.

3-"verdiğiniz linkte tasarım adına birşey göremedim.." diye cevap vermişsin.

Benim verdiğim "Okuman yok mu arkadaşım senin???" cevabı tamamen bu forumun kuralları olmasındandır.Yoksa bu cevaptan sonra hak ettiklerini yazsaydım şu anda forumdan atılmış olurdum

Sonuç:
Zevkler ve renkler tartışılmaz derler ama bu konuyu geçiştirmek içindir.Daha doğrusu zevksize laf anlatmanın mümkün olmadığındandır.
Konuyu açanın ve senin -örnek forumunla bunu ortaya koydun- ne kadar parya zevkleriniz olduğunu meydanda.Tasarımla ilgili bir sorununuz varsa Selçuk İslamoğlu'nun özel mesaj kutusu açık derdinizi ona anlatın

Son Düzenleme: noleafclover ~ 23 Temmuz 2010 10:33
Kapalı Hesap (135391)
23-07-2010, 11:40   |  #23  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj
Örnek donanım
Aynen öyle.

infoman
23-07-2010, 12:20   |  #24  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Site tasarımı bence çok güzel
Fakat bir kaç dileğim var:
1- Sitenin ortalanması.
2- İfadeler kullanışsız. (yazının ifadesi yoktur, üzgün müyüm, sinirli miyim, mutlu muyum, apışıp kaldım mı belli edemiyorum. Klasik üst üste iki nokta kapa parantez veya aç parantez basit oluyor.
3-Forum & Üyeler kısmında Benim.. menüsünde Son beş başlığım, Son beş yanıtım altına birde Son beş yorumum eklense çok güzel olur. Oraya gir oradan orayı seç olmasın :))) 

Memnun olduğum özellikler: 
1-Form rengi abidik gubidik değil gayet sadece kirli beyaz yani gözü almıyor.
2-Sayfanın kenarındaki boşluğunda gri olması çok güzel ne beyaz ne siyah nede cırtlak bir renk gözü yormuyor.
3-Mesut Hocamı çok severim ama Donanım haber gibi küçük font, karışık konu başlıkları, içinde kaybolunan tasarım burada yok:) Olsa girmem buraya oraya artık girmediğim gibi:)
4-Fontlar gayet ideal büyüklükte ve şekilde. Fazla dikkat gerektirmeden yazılanı okuyabiliyorum. (sol göz 7 sağ göz 4 numara, astigmat ve daha kötüsü keratokonus hastasıyım:) )
5-Kullanımı çok kolay:)
6-Disiplinli ve terbiye hududu yüksek bir form.

Son Düzenleme: infoman ~ 23 Temmuz 2010 12:26
SAİNT
23-07-2010, 12:54   |  #25  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

dh sitesi bence biraz karışık ve hoş değil ama çöpe dönme olayına gelince katılımcı o kadar çokki ianın sadece bilgi veren msjları okuyorum. bazı konular örnek bir kasa mod yada sistem önerisi msj 100 veya daha fazlası mesaj alıyor okunma sayısı ise en az gördüğüm 400 civarı bazıları 17xxx 20xxx gibi rakamları buluyor bu yüzden her msjda bir ifade kullanılsa ortalık kazan olur bence chip sistem gayet hoş ve sade ama site birazdaha opsiyenelliği artırılabilir örnek videolar.