Sizde de oluyor mu? Bu sorun.

Kombat
15-04-2007, 10:41   |  #1  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
425 mesaj

Son günlerde Vistada çalışırken sağtuş menüsü çalışmaz oluyor. Traydaki programlara ulaşamıyorum,bilgisayarı kapatamıyorum. Hatta movie maker'ı çalıştırdıktan sonra küçük pencereler yanıp sönmeye başladı bazıları ise açılmıyor. Yeniden başlattıktan sonra sorun bitiyor ama sonra tekrar başlıyor. Virüsden şüphelendim ama nod 32 ile tüm sistemi tarattım bişey bulunamadı. Ad-aware ilede tarama yaptım birşeyler buldu onları sildim ama sorun geçmedi son 2-3 gündür gelgitlerle sorun devam ediyor. Kaspersky kurdum ama daha taratma yapmadan kapayıp kaldırdım sistemi çok kastı bana ne tavsiye edersiniz? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

erkanc
15-04-2007, 10:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

güncellemelerini yaptınmı bunun için zannedersem güncellem çıkmıştı antivirüs taradında kaspersky kastıysa nod32 kullanabilrsin malum rami daha az işgal ediyor

Kombat
15-04-2007, 12:30   |  #3  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

Evet bütün güncellemeler tamam. Nod32 sürekli korumada ama sorun devam ediyor. Virüs mü? Spy mı? Anlayamadım. Bu sorunu yaşayıpta çözenlerden yardım bekliyorum. Teşekkürler erkanc.

erkanc
15-04-2007, 12:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

bir de ad aware ile tarat spy olabilir

Mea
15-04-2007, 13:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
318 mesaj
erkanc
bir de ad aware ile tarat spy
"Ad-aware ilede tarama yaptım birşeyler buldu onları sildim " demiş  bunu denemiş zaten KOMBAT istersen sistemini tekrar kurarak bu sorundan kurtula bilirsin.

black_flood
15-04-2007, 14:52   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

vistada malesef adam akıllı antivirüs olmassa virüs bulaşır bulaşmaz vista bozuluyor.eğer sistem dosyaların zarar görmüşse bu gayet normal gerçi bendede sürekli hat veriyordu sistem kendi çözüm yöntemimlen kurtuldum kasper kastı diyorsun ozaman panda antivirüsün lite sürümünü denemeni tavsiye ederim.

adresinden sadece panda antivirüs yazan turuncu renkli antivirüsü indirip kur diğer sürümleri henüz beta.

eggtuning
16-04-2007, 03:03   |  #7  
Üye
57 mesaj
Mea
erkanc
"Ad-aware ilede tarama yaptım birşeyler buldu onları sildim " demiş  bunu denemiş zaten KOMBAT istersen sistemini tekrar kurarak bu sorundan kurtula bilirsin.
sevgili dostum mea,yanlis anlamaz isen bisey diyecegim..
ne zaman yorumuna rastlasam bu forumda ya format at diyorsun yada sistemini bastan kur diyorsun.sence hergun format atmak sistem kurmak dogrumu.cunki ben bu islemlerin sik yapilmasini zararli buluyorum.bi defrag,bi registry clean.bi cache file ayarlamasi,ram optimizasyon yazilimi,vs gibi oneriler sunmak daha dogru olur diye dusunuyorum.acikcasi ne mj atmissin diyede incelemedim belki bana denk gelmistir,dedigim gibi yanlis anlama...
saygilar

Selçuk İslamoğlu
16-04-2007, 09:30   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Arka planda çalışan programların yüksek sistem kaynağı yeme ihtimali var. Genellikle XP olsun Vista olsun kullanıcı arabiriminin sağ tuş menüsünün çıkmamasının sebebi o menüyü açabilmek için gerekli kaynağı bulamaması. CTRL+ALT+DEL ile en çok RAM ve CPU yiyen programları kontrol et. Gereksiz olanları kapat derim.

Kombat
16-04-2007, 12:13   |  #9  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

Ctrl+alt+del yapıyorum o bile açılmıyor. Resimlerim klasörünü açıyorum. İçi boş sadece çerçeve çıkıyor. Yani alttaki sayfa bile görünüyor. Web sitesindeki resme sağtuş yapıyorum sistem modülü bulamıyor şeklinde uyarı çıkıyor. Bir daha deniyorum hata kodu bilmem kaç çıkıyor. Yardım düğmesine basıyorum yine çerçeve ama içi boş. Anlayamadım gitti. Windows güncel,nod32 aktif koruma ve güncel, ad-aware güncel aktif koruma taratıyorum bişey yok. Şimdilerde pek olmuyor. Ama sorun hala mevcut. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Selçuk abi dediğine dikkat edicem. İnşallah illet bi virüs değildir.

musti868
16-04-2007, 22:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Sistem Geri Yükleme yapmanı tavsiye ederim. Mümkünse bu sorunları yaşamadan 1 hafta öncesine dön. Bu şekilde hasar görmüş olabileceğinden şüphelendiğin sistem dosyalarının sağlamları geri gelir. Umarım bu işe yarar :) Kolay gelsin

ScienceNET
17-04-2007, 00:28   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
787 mesaj

Selam.Bence sorun tamamen Vista'da.Bir haftadır Vista'yı kullanıyorum.Hergün başka bir sorun çıkarıyor.Vista'nın Service Pack 1'i çıkmadan Vista'ya geçmemek gerekir herhalde:-)

eggtuning
17-04-2007, 00:44   |  #12  
Üye
57 mesaj

kombat ayni sorunu bende yasamistim..sanirim yazilim uyumsuzlugundan kaynaklaniyor bu problem task manager i acmaya calistiginda ekran kararip bi hata mesaji veriyor sonra ekrana donuyorsun bekliyorsun tik yok mouse oynuyor falan ama sistem uzaklarda...yandan cpu ve ram kullanimina bakiyorum sidebardan onlar normal...
bu bana oldugunda poweriso kuruluydu autocad2007i yuklemeye calisiyordum.3\4 resetten sonra powerisoyu compatibility modda calistirdim ve autocad zartt diye yuklendi..ayni sorun sendede yazilim uyumsuzlugundan oluyor olabilir.yani sonucta program calisiyor fakat buyuk ihtimalle sistem kaynaklari ile programin kullanmak istedigi windows servisi cakisiyor ve bilgisayar kitlenmekten beter oluyor,sonucta kitlense basarsin reseti ama diger turlu bi umit duzelecekmi diye ve zaman kaybi..sendede problem oldugunda o an calisan programlari uyumluluk modunda calistirmayi deneyip burayada bi gelisme oldugunda yazarsan bende memnun olurum.
saygilar

Kombat
18-04-2007, 03:41   |  #13  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

"Veri Yürütme Engellemesi nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), bilgisayarınızın virüslerden veya diğer güvenlik açıklarından zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilen bir güvenlik özelliğidir. Zararlı programlar, Windows ve diğer yetkili programlar için ayrılmış sistem belleği yerlerinden kod çalıştırmayı (yürütmek olarak da bilinir) deneyerek Windows'a saldırmayı deneyebilir. Bu tür saldırılar programlarınıza ve dosyalarınıza zarar verebilir.

DEP, programların sistem belleğini güvenli şekilde kullanmasını sağlamak için programları izleyerek bilgisayarınızı korumanıza yardımcı olur. DEP bilgisayarınızdaki bir programın belleği hatalı kullandığını belirlerse, programı kapatır ve sizi uyarır."

Yardım merkezinde bu cevap çıktı zannedersem sorunun kaynağı bu... Saldırı gerçekleşiyor olabilir diye canım Vistam Kahkaha bilgisayarı kitliyor herhalde...

stern
18-04-2007, 09:18   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

DEP'i kapata DEP donanımsal bir koruma sistemidir ve donanım bunu desteklemiyorsa bu tür hatalar verir..DEP i kapatmak için bilgisayar simgesine sağ tıkla özellikeler gel soml menüde gelişmiş sistem ayarlarına gel gelişmişe tabına gel ve performans butanuna bas. burda veri yürütme engellemsi tabında(DEP) eğer açıksa bu özelliği kapat....

PcMaKeR
18-04-2007, 11:29   |  #15  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

DEP Sanırım işlemci tarafından destekleniyor. AMD ve İntelin En son işlemcilerinde war bu. şöyle diyim AMD 64 bite ne zaman destek verdi o zamandır war. intel LGA 775 platfotmuna geçince başladı desteğe ;)

Kombat
18-04-2007, 18:41   |  #16  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

Kapatırsam bilgisayarım korsanlar için oyun alanına döner, böyle kitlenmesi herhalde daha hayırlı. Allah da bu hackerlara bin türlü bela verir inşallah.

PcMaKeR
18-04-2007, 21:13   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

bela okuma kombat :-P :-O. Arada hackerlık yapıyom ama kendim için :D olur böyle şeyler ama kimseye zarar vermedim. Allahta verdirtmesin.

Mea
20-04-2007, 01:28   |  #18  
Yıllanmış Üye
318 mesaj
eggtuning
Mea
erkanc
sevgili dostum mea,yanlis anlamaz isen bisey diyecegim..
ne zaman yorumuna rastlasam bu forumda ya format at diyorsun yada sistemini bastan kur diyorsun.sence hergun format atmak sistem kurmak dogrumu.cunki ben bu islemlerin sik yapilmasini zararli buluyorum.bi defrag,bi registry clean.bi cache file ayarlamasi,ram optimizasyon yazilimi,vs gibi oneriler sunmak daha dogru olur diye dusunuyorum.acikcasi ne mj atmissin diyede incelemedim belki bana denk gelmistir,dedigim gibi yanlis anlama...
Eleştirin için Tşk ederim.Sana şu şekilde cvp vere bilirm sistemine sızmış bir virüs yada trojen kaldırılsa bile ALT sistem de dosyalarını bırakıyor ve %100 temizlenmiş olmuyor.Burdaki sorunlar günümüzde çok sık karşılaştıgım için cvp ları bilmediğimden windowsu kur demiyorum Daha sağlıklı ve temiz olması için windowsun kurulmasından yanayım yada İmage alına bilir.çok sık yüklenmesi de tabiki belli bir süre sonra sorun yarata bilir.bunun için 4/4 lük zaten güvenlik kurayamız MAX güvenlik yaparak sistemimizi el altıdan tutabilirz.konuya yakşalımım bu ferdi şekıldedir.Amacım toptan ve temiz bir çözüm.

eggtuning
20-04-2007, 02:42   |  #19  
Üye
57 mesaj

yani aslında birsey demiyecegim,size o elestiriyi yazdıgımda son rastladıgım bir kac konuda "format atın" tarz yorumlarınıza rastladıgımdan yazmıstım.herneyse aslen zaten yazım size degil sizi boyle dusundurenlere idi.artık bilgisayar dergilerine yazı hazırlayan arkadaslarımız bile haftada 10 kez format atıyorum diyip bu yaptıklarından ovunebiliyorlarsa,(ki buna chipde dahil:rastladım yani yalan yok) sizin oyle demeniz cok normal. Acıkcası bugun bi harddisk alın hemen sistem kurun format atın tekrar kurun bu islemi 10-15 tekrarınızda harddiski elinize alın bilgisayarcıya goturun ve fatihayı ben okudum siz kasmayın diyip yenisini isteyin durumu ile karsı karsıya kalmanız kacınılmaz. Yani bir hardiskin format ömrü bundan cokda fazla degil...Genelde bunun yaygınlasma menşei'si; internet cafede oyun oynamaktan baska hicbirsey bilmeden (oyun oynamaktan cafe sahibiyle kafa olup,vesilesiylede bir toptancı ile tanısıp) ilk gordugu dukkanı kiralayıp bir bilgisayarcı acıp havalarda ucan bilgisayar ukalalarıdır.birsey bilmediklerinden(daha ingilizce win kurduktan sonra turkce mui pack yuklemeye calısıp yukleyemeyeni var)konumuzla alakasız ama icimi dokmek istedim.Son sozunuzlede alakalı son sozum su olsun; kırılamayacak sistem olmadigi gibi kurtarılamayacak sistemde yoktur.sistemi tek tek ayıklamak zaman alsada en saglıklısı aslında budur.nasıl olduguna gelince buldugunuz virus turune gore degisir.virus ansiklopedilerinden buldugunuz virus icin arastırma yapıp ozelliklerini ogrendikten sonra..mesela dosyaların boyutunu  sisiren bir virus icin bi dosya ve hdd izleme programını guvenli kipte kurup,tum servisleri acıp, bulastıgı dosyaları izlemek vs vs...cok zamanınızı alabilir ama dolarlarınız sizde kalır ve harcadıgınız emegin karsılıgını aldıgınızdaki haz tatlı bir yiyecekle esdegerdir.
benden bu kadar saygılarımla
e.g.g

Mea
23-04-2007, 00:55   |  #20  
Yıllanmış Üye
318 mesaj
eggtuning
yani aslında birsey demiyecegim,size o elestiriyi yazdıgımda son rastladıgım bir kac konuda "format atın" tarz yorumlarınıza rastladıgımdan yazmıstım.herneyse aslen zaten yazım size degil sizi boyle dusundurenlere idi.artık bilgisayar dergilerine yazı hazırlayan arkadaslarımız bile haftada 10 kez format atıyorum diyip bu yaptıklarından ovunebiliyorlarsa,(ki buna chipde dahil:rastladım yani yalan yok) sizin oyle demeniz cok normal. Acıkcası bugun bi harddisk alın hemen sistem kurun format atın tekrar kurun bu islemi 10-15 tekrarınızda harddiski elinize alın bilgisayarcıya goturun ve fatihayı ben okudum siz kasmayın diyip yenisini isteyin durumu ile karsı karsıya kalmanız kacınılmaz. Yani bir hardiskin format ömrü bundan cokda fazla degil...Genelde bunun yaygınlasma menşei'si; internet cafede oyun oynamaktan baska hicbirsey bilmeden (oyun oynamaktan cafe sahibiyle kafa olup,vesilesiylede bir toptancı ile tanısıp) ilk gordugu dukkanı kiralayıp bir bilgisayarcı acıp havalarda ucan bilgisayar ukalalarıdır.birsey bilmediklerinden(daha ingilizce win kurduktan sonra turkce mui pack yuklemeye calısıp yukleyemeyeni var)konumuzla alakasız ama icimi dokmek istedim.Son sozunuzlede alakalı son sozum su olsun; kırılamayacak sistem olmadigi gibi kurtarılamayacak sistemde yoktur.sistemi tek tek ayıklamak zaman alsada en saglıklısı aslında budur.nasıl olduguna gelince buldugunuz virus turune gore degisir.virus ansiklopedilerinden buldugunuz virus icin arastırma yapıp ozelliklerini ogrendikten sonra..mesela dosyaların boyutunu  sisiren bir virus icin bi dosya ve hdd izleme programını guvenli kipte kurup,tum servisleri acıp, bulastıgı dosyaları izlemek vs vs...cok zamanınızı alabilir ama dolarlarınız sizde kalır ve harcadıgınız emegin karsılıgını aldıgınızdaki haz tatlı bir yiyecekle esdegerdir.
benden bu kadar saygılarımla
e.g.
Yazın için tşk.ler Gene benım dediğime gelıyor format+windows :D

sanal dünya
23-04-2007, 08:48   |  #21  
Taze Üye
2 mesaj

arkadasım beklıkede sisteminde bir sorun olabılır yada kasa içinde donanımsal sorun olabılır belkıde pc vısta kaldırcak kadar güçlü deıldır vısta cunku her seyın en iyisinden ister onun bılgısıyarını bır daha gozden gecırmen ii olur