Size biraz ailemden bahsedeyim.

ThekT0niC
15-10-2013, 15:00   |  #1  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
1,194 mesaj

Evet arkadaşlar,size ailemden bahsetmek istiyorum,teknoloji namına hiç bir şey bilmeyen,fakat ben teknolojiden faydalanmak istiyorum dediğinizde sizi anlamıyan ve kendileri gibi olmalarını isteyen bir aileden.

Ailemi aşşağılamıyorum kesinlikle,onların sevmediğim yönlerini söyleyerek bir nebze içimi dökmek istiyorum.

Küçüklüğümden beridir oyun bilgisayarı istemiştim,aslında pek fazla bir şey istemedim,ve 16.5 yaşımdayken bana oyun kasası alındı ( sonunda) bu kasayı zamanında 2400'e almıştık,icabında kazık yedik,çünkü ailem internetten alışverişe karşıdır,kredi kartı asla kullanmazlar.

Neyse,babamın teknolojik bir şeyi alırken her zaman bilgisayar öğretmeni arkadaşlarına danışır onlar ne diyorsa ona göre hareket eder,bundan yaklaşık 3 sene önce monitör alacaktım tüplü monitörden kurtulacaktım,lcd alacaktım.

Tabi o zamanlar pek bir şey anlamıyordum monitör işinden,babamın arkadaşı şu anki monitörümü tavsiye etmiş o zamanlar 75 hz yenileme hızı olan monitörler varken 60 hz hızı olan hayaletlenme yapan bir monitör aldık,bilgisayar hocası sağolsun,o fiyata çok iyi monitörler varken bunu aldık.

Yıl oldu 2013,geldim 18 yaşıma,elimdeki monitör 60hz olduğu için oyunlarda dalgalanma yapıyor,gözümü acayip derecede yakıyor başımı ağrıtıyor,monitör alacak param var,lakin canları sağ olsun ailem yüzünden alamıyorum.

Annemi oturttum sandalyeye,anne bak gözümü yakıyor dedim,annem monitöre baktı 2-3 dakika oturdu 5-10 dakika ekrana yapışmış tozlara bakarak bana ekranı sil dedi falan :D

Ekran cam gibi,çok güzel gösteriyor dedi bu monitör satılır mı dedi,annem otururken içeriye babam girdi.Aynen şu şekilde,

-"behey çocuğum,monitöre o kadar para verdik,mis gibi monitör aldık,şimdi kaldırıp atacak mıyız ! Hiç bir şey beğenmiyorsun"

Sizce ben demi sorun var ? Çok mu bir şey istiyorum arkadaşlar ?Monitör her geçen gün gözümü kör ediyor resmen,ama aileme göre monitör mis gibi,cam gibi gösteriyor.

Ek olarak,kasayı aldığımız zaman,2.5 sene önce,eve gelmiştim ve kasada oyunları açınca arı sesi gibi sesler geliyordu, ve oyunlarda anormal derecede fps düşüşleri oluyordu.

Bende bunu babama söyledim,bilgisayarcıya götüreceğim,dedim ve bana verdiği cevap bu oldu:

- "O kadar para verdik,mis gibi kasa aldık,senin kasandan çoğunda yok ve hayla beğenmiyorsun,kasadan elektrik geçtiği için o ses olur"

Kasayı da aileme anlatamadım.

Ek olarak ayakkabı almak istiyordum,e tabi genç insanız.Ben dedim anne ben ayakkabı alacağım,annemin verdiği cevap şu;

- "Mis gibi 2 tane ayakkabın var,onları eskit öyle yenisini al,yenisini almana izin vermiyorum"

Not "2 senedir eskimesini bekliyorum"

Evet arkadaşlar,benim ailem bu şekilde,ve ailemi ne kadar sevmeye çalışsam da beceremiyorum.

İçimi döktüm,bu yazdıklarımı okuyan herkese gönülden teşekkürlerimi iletiyorum,bu arada Bayramınız Kutlu olsun.

Allah kimsenin başına vermesin,ben çektim siz çekmeyin.Üniversiteyi kazanayım,bir işe gireyim,emin olun yüzlerine bile bakmam.Çok çektirdiler bana,ev benim için otel gibi.Yemeğini ye,yat,ara sıra bilgisayar oyna.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 15 Ekim 2013 15:06
okinkurt
15-10-2013, 15:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Öncelikle hayaletlenme ile ekran yenileme sıklığının alakası yok 60 hz den değil ekran tepkimesi yavaş olduğu için hayaletlenme yaşıyorsun dalgalanma sebebi ise analog bağlantı + dönüştürücü önceki konularınada yazdım bunları hatta monitör de önerdim ailene gelirsek onların da haklı oldugu nokta şu para çok zor kazanılıyor bu teknolojik zımbırtılar ise çok pahallı durumda yani istesende atamazsın onlar ın kafa yapısı farklı çalışıyor iyi veya kötü bir ailen var evsiz ailesiz çocuklar var yinede şükür et bence iyi bayramlar.

ThekT0niC
15-10-2013, 15:20   |  #3  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: okinkurt  
Öncelikle hayaletlenme ile ekran yenileme sıklığının alakası yok 60 hz den değil ekran tepkimesi yavaş olduğu için hayaletlenme yaşıyorsun dalgalanma sebebi ise analog bağlantı + dönüştürücü önceki konularınada yazdım bunları hatta monitör de önerdim ailene gelirsek onların da haklı oldugu nokta şu para çok zor kazanılıyor bu teknolojik zımbırtılar ise çok pahallı durumda yani istesende atamazsın onlar ın kafa yapısı farklı çalışıyor iyi veya kötü bir ailen var evsiz ailesiz çocuklar var yinede şükür et bence iyi bayramlar.

Sağ ol dostum,peki monitörün dalgalanması,hayaletlenme v.s gözümü yakıyor,lakin göze bir zararı varmıdır yakma dışında ?

Emin ol korkudan oyun oynamıyorum 1 aydır.

okinkurt
15-10-2013, 15:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
Alıntı: ThekT0niC  

Sağ ol dostum,peki monitörün dalgalanması,hayaletlenme v.s gözümü yakıyor,lakin göze bir zararı varmıdır yakma dışında ?

Emin ol korkudan oyun oynamıyorum 1 aydır.

Bu ekran ın yeniliği veya eski olmasından kaynaklı değil dostum yeni modellerdede var şans işi biraz ben gittim 380tl verdim samsung s23b350h aldım mesela ghosting var üstelik ekran 2 ms düşün artık o yüzden de sana asus önerdiğimi hatırlarsın bunun göze zararı şudur hareket eden görüntü de netlik bozulunca gözler algılamaz ve algılamak için çaba sarf eder ve bu arada gözlerimizi pek kırpmayız bu göz kurumasına yol acar + göz yanması oluşur yani zararlı diyim o yüzden monitör alırken kesinlikle bakarak almalısın özellikleri yanıltıcı oluyor .

ThekT0niC
15-10-2013, 15:57   |  #5  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
 Bu ekran ın yeniliği veya eski olmasından kaynaklı değil dostum yeni modellerdede var şans işi biraz ben gittim 380tl verdim samsung s23b350h aldım mesela ghosting var üstelik ekran 2 ms düşün artık o yüzden de sana asus önerdiğimi hatırlarsın bunun göze zararı şudur hareket eden görüntü de netlik bozulunca gözler algılamaz ve algılamak için çaba sarf eder ve bu arada gözlerimizi pek kırpmayız bu göz kurumasına yol acar + göz yanması oluşur yani zararlı diyim o yüzden monitör alırken kesinlikle bakarak almalısın özellikleri yanıltıcı oluyor .

Vallaha ailemi ikna edene kadar bu çöp monitöre kaldım gibi,inşallah gözüme kalıcı bir zarar vermez.Dalgalanma ve göz yanması sadece oyunlarda oluyor,ama bazı oyunlarda olmuyor genelde eski oyunlarda.(sims 2,bf2 v.s)

Benim korkum gözüme kalıcı bir zarar vermesi.Geri dönüşü olmayan bir yola girmek istemiyorum,daha önce hiç monitörde dalgalanma veya hz düşüklüğü yüzünden gözünden olan genç gibi bir başlık görmedim ama,insan yinede korkuyor,2 senedir gözümle ilgili sıkıntılarım var,ama monitör yüzünden mi hayla çözemedim.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 15 Ekim 2013 15:58
murat5038
15-10-2013, 16:00   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

PSU kalitesiz olabilir O yüzden hem dalgalanma hemde o sesler ortaya çıkıyor büyük ihtimal baban biraz doğru söylemiş :)

Malesef çoğu aile Teknolojinin ne olduğunu bile bilmeyen kişiler olduğundan bu tür şeyler onlar için gereksiz masraftan başka bişey değil. Bu yüzden Kendilerini bilmiş zannedip sizin bilgisiz olduğunuzu düşünürler ve istekleriniz onlar için yanlıştır. Bu durumu değiştirmek oldukça zordur Ya kendin çalışıp kendi paranı harcıyacaksın yada Babanız veya annenizin tanıdık ve Bilgisayarlardan anlayan ancak bu kişi sizin dediklerinizi de dinleyip doğrulayacak bir kişi olması lazım bu kişiye onaylatıp istediğinizi alma imkanınız var. :)

Yakın zamanda Göz doktoruna görünmenizde fayda var çoğunlukla dinlendirici gözlük verecekdir ileri derecelere ulaşmadı ise. Bunu bilgisayar veya elektronik yerlerde sık kullanmaya bakarsan yararını görürsün. Size de iyi bayramlar.

okinkurt
15-10-2013, 16:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Vallaha ailemi ikna edene kadar bu çöp monitöre kaldım gibi,inşallah gözüme kalıcı bir zarar vermez.Dalgalanma ve göz yanması sadece oyunlarda oluyor,ama bazı oyunlarda olmuyor genelde eski oyunlarda.(sims 2,bf2 v.s)

Benim korkum gözüme kalıcı bir zarar vermesi.Geri dönüşü olmayan bir yola girmek istemiyorum,daha önce hiç monitörde dalgalanma veya hz düşüklüğü yüzünden gözünden olan genç gibi bir başlık görmedim ama,insan yinede korkuyor,2 senedir gözümle ilgili sıkıntılarım var,ama monitör yüzünden mi hayla çözemedim.

Dostum dalgalanma olsun veya olmasın PC göze zararlı bir alet zaten 12 senedir oyun oynarım ben suan gözlerimde sinek uçuşması ve ışıklar dolaşıyor göz içi kanama diyelim ufak çaplı o yüzden ekranı sağlam alsanda cok uzun saatler geçirmeni önermem başında özellikle oyunlarda çok yorar akan grafikler.

ThekT0niC
15-10-2013, 16:33   |  #8  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: murat5038  
PSU kalitesiz olabilir O yüzden hem dalgalanma hemde o sesler ortaya çıkıyor büyük ihtimal baban biraz doğru söylemiş :)

Malesef çoğu aile Teknolojinin ne olduğunu bile bilmeyen kişiler olduğundan bu tür şeyler onlar için gereksiz masraftan başka bişey değil. Bu yüzden Kendilerini bilmiş zannedip sizin bilgisiz olduğunuzu düşünürler ve istekleriniz onlar için yanlıştır. Bu durumu değiştirmek oldukça zordur Ya kendin çalışıp kendi paranı harcıyacaksın yada Babanız veya annenizin tanıdık ve Bilgisayarlardan anlayan ancak bu kişi sizin dediklerinizi de dinleyip doğrulayacak bir kişi olması lazım bu kişiye onaylatıp istediğinizi alma imkanınız var. :)

Yakın zamanda Göz doktoruna görünmenizde fayda var çoğunlukla dinlendirici gözlük verecekdir ileri derecelere ulaşmadı ise. Bunu bilgisayar veya elektronik yerlerde sık kullanmaya bakarsan yararını görürsün. Size de iyi bayramlar.

Söylediklerinin hemen hemen hepsine katılıyorum dostum,ne kadar anlatmaya çalışsamda anlamıyorlar,zaten bizim bilgisayarcılarda bir halttan anlamıyor,okinkurt arkadaşım iyi bilir,zamanında çok konu açmıştım.

Göze gelirsek aynı hastahanede gitmediğim göz doktoru kalmadı ama gözümde bir sorun bulamadılar,sol gözüm 0.50 sağ 0.75 astigmatmıdır neymiş,yani gözlüğü takmasam da görüyorum.

Dostum dalgalanma olsun veya olmasın PC göze zararlı bir alet zaten 12 senedir oyun oynarım ben suan gözlerimde sinek uçuşması ve ışıklar dolaşıyor göz içi kanama diyelim ufak çaplı o yüzden ekranı sağlam alsanda cok uzun saatler geçirmeni önermem başında özellikle oyunlarda çok yorar akan grafikler.
 Aynen dostum damdan düşenin halini onun gibi damdan düşen anlar,sendeki şikayetlerin hepsi bende de var,sağ gözümde 3-4 tane sinek var sol gözümde 2 tane,ama bu hafta baya küçüldüler hissetmiyorum,ek olarakta tavuk karası var bende (teşhisi ben koydum,hafif karanlık ortamlar bana çok daha karanlık geliyor.)

İnternette surf yapan,ve bu konuyu açıp yazımı okuyan tüm insanlara şunu söylemek istiyorum,internette doktorların bilgisayar göze zarar vermez demelerine inanmayın,bilgisayar gözü de bozar,kambur da yapar,her haltı yapar.

3-4 saatten fazla asla bakmayın arkadaşlar,kendi sağlığınızı düşünün,ben sağlığımdan oldum,siz olmayın.

Ama elinde sonunda anladım,bazen insanın sağlığı gidince aklı başına geliyor,bu yaştan sonra bilgisayara elimi bile sürmüyorum,benim için konsol devri başlıyor,en azından uzaktan oynuyorsun onda.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 15 Ekim 2013 16:35
mhmt06
15-10-2013, 16:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

yaşın itibariyle bencil ve sadece kendi açından düşünüyorsun.  emin ol ki ilerde çocuklarına aynı şeyi yapacaksın. çünkü insanın 18 yaşında düşündükleriyle 40  50 yaşında düşündükleri farklıdır. kaldı ki sen sadece iyi bir bilgisayarım olsa yada arabam olsa,  son model telefonum olsa filan istiyorsun,  onlar sana böyle basit şeyler değil, seni ayakta tutacak bir gelecek hazırlama derdinde. 
ve onlar pc başında daha fazla vakit geçirip fiziken yada manevi olarak daha fazla zarara uğramaman için her istediğini almıyordur. çünkü her istediğine evet deseler, 6 aya bir son teknolojik ürünü istersin. vede saatlerini onun başında harcarsın. bunu kabul edecek hiçbir anne baba yoktur emin ol. ve ailenin kıymetini bil. 
ayrıca ne güzel ayakkabı almışlar 2 senedir eskitememişsin.  ayakkabın yırtılsa yada dar gelse, işe yürüyerek gidip gelir ama sana ayakkabı alır bundan emin ol. 2 senedir sana ayakkabı almıyorsa, babanın da kendine her sene ayakkabı almadığına bahse girerim.

bak bunu bir siteden kopyalıyorum sana:
ZAMAN İLERLEDİKÇE ÇOCUKLARIN BABALARI HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ
5 YAŞINDA: Babam herşeyi bilir. 

10 YAŞINDA: Babam çok şey bilir. 

15 YAŞINDA: Bende babam kadar biliyorum. 

20 YAŞINDA: Aslında babamın sandığım kadar bilgisi yok. 

30 YAŞINDA: Bir kere de babamın fikrini sorsam fena olmaz.

40 YAŞINDA: Nede olsa babam bazı şeyleri biliyor.(Bu arada çocukları olmuş, onu çileden çıkartmaktadır.) 

50 YAŞINDA: Babam herşeyi biliyor. 

60 YAŞINDA: Aaaaaaah babam aaah, hayatta olsan da sana bir kelime olsun danışabilsem.

Büyüklerinizin değerini onları kaybetmeden bilin...

mhmt06 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
okinkurt
15-10-2013, 17:21   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
Söylediklerinin hemen hemen hepsine katılıyorum dostum,ne kadar anlatmaya çalışsamda anlamıyorlar,zaten bizim bilgisayarcılarda bir halttan anlamıyor,okinkurt arkadaşım iyi bilir,zamanında çok konu açmıştım.

Göze gelirsek aynı hastahanede gitmediğim göz doktoru kalmadı ama gözümde bir sorun bulamadılar,sol gözüm 0.50 sağ 0.75 astigmatmıdır neymiş,yani gözlüğü takmasam da görüyorum.

Aynen dostum damdan düşenin halini onun gibi damdan düşen anlar,sendeki şikayetlerin hepsi bende de var,sağ gözümde 3-4 tane sinek var sol gözümde 2 tane,ama bu hafta baya küçüldüler hissetmiyorum,ek olarakta tavuk karası var bende (teşhisi ben koydum,hafif karanlık ortamlar bana çok daha karanlık geliyor.)

İnternette surf yapan,ve bu konuyu açıp yazımı okuyan tüm insanlara şunu söylemek istiyorum,internette doktorların bilgisayar göze zarar vermez demelerine inanmayın,bilgisayar gözü de bozar,kambur da yapar,her haltı yapar.

3-4 saatten fazla asla bakmayın arkadaşlar,kendi sağlığınızı düşünün,ben sağlığımdan oldum,siz olmayın.

Ama elinde sonunda anladım,bazen insanın sağlığı gidince aklı başına geliyor,bu yaştan sonra bilgisayara elimi bile sürmüyorum,benim için konsol devri başlıyor,en azından uzaktan oynuyorsun onda.

Göz doktorları genelleme yapmıyım yine ama %80 i bir halta yaramıyor damla damlatıp bakarlar dedikleri şudur perde inerse gelirsin iyide arkadaşım perde inene kadar sen ne halta yarıyorsun ? adamlarında haklı oldukları yönler var günde sürüyle hastaya bakıyorlar ama sallapati yapılacak birşey değil göz çok önemli birşey ve kaç tane doktora sorduysamda Pc nin göze zararlı olmadığını iddaa ediyorlar ki ben kullanan biri olarak çok zararlı diyorum özellikle crt ekranlar canına ot tıkıyor ya doktorlar bu işi bilmiyor ya biz kullanıcılar olarak bilmiyoruz ben doktora gitmeden bir sürü araştırma yaptım doktor un ne diyeceğini bile bile gittim ve beklediğim yanıtı aldım sonra kendi raporumu diğer insanlar ile karşılaştırıp ne var ne yok öğrendim birde bizim ülkede tıp daha iyi derler zenginlere iyi sanırım devlet hastaneleri ölü durumda.

çhip10line
15-10-2013, 17:33   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

yorumlar arasında bence en doğru yorumu mhmt06 kardeşim yapmış, sizin yaşınız ergenlik çağında ki gençler her şeyin doğrusunu bildiğinizi düşünürsünüz, ailelerinizin sizi hiç düşünmediğinden, sizi hiç anlamadıklarından şikayet edersiniz.. özellikle bu forum üyeleri arasında teknoloji konusunda tam olarak bir fikre sahip olmamasına rağmen, tamam ben olayı çözdüm bilgisayar konusunda her şeyi biliyorum fikrine sahip olup, gereksiz donanım veya teknolojik ürünlere para harcayan onlarca insan tanıyorum.. yeni nesil arasında bir donanımın üst modeli çıktıysa onu mutlaka elde etmeliyim şeklinde bir zihniyet oluşmuş durumda, bunun bir numaralı sebebi kıskançlık, ikincisi kulaktan dolma yanlış bilgiler.. biriniz bir diğerinin sahip olduğu teknolojik oyuncağın aynısına mutlaka sahip olmak istiyorsunuz. ama ailelerin bazıları bunları maddi olarak karşılayacak güçte olmayabiliyor, yada manevi olarak her istediğinizin yerine getirilmesinin sizin kişiliğinizi olumsuz olarak etkileyeceğini düşündükleri için yerine getirmiyorlar. anneniz yada babanız size destek vermek için her zaman yanınızda olmayacak, bu yaşlarda her istediğinize sorgusuz sualsiz çok kolay şekilde ulaşırsanız, yarın iş hayatında ulaşamadığınız bir makam, mevki için, yada komşunuzun sahip olup, sizin sahip olamadığınız yaşam standartları için gerekli olan güce asla sahip olamazsınız... bazı şeyleri zor yoldan öğrenip, kendi ayaklarınızın üzerinde durmak sizi güçlü bir birey yapar.. bunun haricinde ailenizin olanakları ile her şeyi elde ederek gelişen bir çocukluk ve gençlik evresinin sonunda insanlar sizden sadece zengin şımarık bebe'nin teki diye bahsedecektir. 16.5 yaşında bilgisayarın alındığını yazmışsın, şuan 18 yaşındasın yani 1,5 yıllık bir bilgisayarın var, bence bu makinenin teknolojisi o kadar eskimiş olamaz, sadece yetersiz bakım, ve hatalı kullanım payı söz konusu olabilir, okinkurt'un tavsiye ettiği gibi monitör >> kasa bağlantılarını tekrar düzenle, ekran kartı ve monitörün yazılımlarını güncelle ve uzun süre bilgisayar başında vakit geçirme, arada mola vermeyi ihmal etme..

üniversiteyi kazandıktan sonra, kendi paramı kazanıp ailemin yüzüne bile bakmayacağım şeklinde ki saçma düşünceyi de aklından sil bence hayat zannettiğiniz kadar kolay değil, her zaman ailenizin desteğine ihtiyaç duyarsınız, tıpkı onlarında size ihtiyaç duyacağı gibi.. aile olmak bunu gerektirir...

okinkurt
15-10-2013, 17:47   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Aile yi anlamanın tek yolu para kazanmaktır paranın ne kadar zor kazanıldığını anlayınca ancak kafa dank ediyor parayı kazanmak zor harcamak çok kolaydır .

ThekT0niC
16-10-2013, 14:44   |  #13  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar,tavsiyelerinize uyacağım.