Skype, PC'nizi bir botnet'e dönüştürebilir!

CHIP Online
23-10-2012, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'un bu masum yazılımı, uzaktan gönderilen bir kodla bir canavara dönüşebiliyormuş!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sky ... urebilir_36592.html

Dünyanın en fazla kullanılan anında mesajlaşma ve görüntülü sohbet platformlarından biri olan Skype, saldırganların zararlı yazılımı dağıtmasına araç oldu. Bir kullanıcıya bulaşmasının ardından listedeki diğer kişilere de sıçrayan yazılım, şu ana kadar hem İngilizce hem de Almanca olarak rapor edildi. Zararlı yazılımın yayılım hızı göze alındığında Türkçe şikayetlerin de gelmesi olası görünüyor.


Kullanılan diller farklı olsa da mesajlarda gönderilen bağlantıların aynı olduğunu dile getiren Trend Micro Güvenlik Araştırmaları ve İletişim Direktörü Rik Ferguson, "Kullanıcıların birbirine göndermeye başladığı mesajlarda, kısaltılmış bir URL doğrudan hotfile.com adresine yönlendiriliyor. Bu adresten 'Skype_todaysdate.zip' klasörü indirilirken, klasörün içinde aynı isimli bir yürütme dosyası daha bulunuyor." bilgilerini verdi.


Dorkbot solucanının bir çeşidi olan bu zararlı yazılım, bilgisayarı bir botnet'e dönüştürerek geniş ölçekli bir tıklama hırsızlığı (click-fraud) aktivitesine dahil ediyor. Saldırganlar kurbanlarına sıradan bir üslupla yaklaşarak kurbanlarının gelen mesajdan şüphelenmemelerini sağlıyorlar.


Tüm Konu: Skype, PC'nizi bir botnet'e dönüştürebilir!

Kaynak: www.chip.com.tr