SMS kısaltmaları dile zarar veriyor

ozgur_v
26-04-2007, 19:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
285 mesaj

İrlanda'da yapılan bir araştırmaya göre SMS yazarken kullanılan kısaltmalar özellikle öğrencilerin yazma standartlarını doğru kullanımı olumsuz etkiliyor.
26 Nisan 2007
İrlanda'da yapılan bir araştırmaya göre SMS yazarken kullanılan kısaltmalar özellikle ilk ve orta dereceli öğrencilerin yazma standartlarını doğru kullanımı olumsuz etkiliyor.

Geçtiğimiz yılın ilköğretim öğrencilerinin sınav sonuçları üzerinde yapılan incelemede kelimelerin orijinal yazımlarının yerine fonetik heceleme biçimlerinin yazıldığı ve noktalama işaretlerine dikkat edilmediği dikkat çeken noktalar olarak öne çıkıyor.

Öğrencilerin çok kısa cümleler kurduğu ve basit zamanlar kullandığı dikkat çekerken kelime dağarcığının kısıtlı olması da ayrı bir problem olarak göze çarpıyor. İrlanda'nın bu problemi üzerinde araştırmalar yapacak kadar ciddiye almasının arkasında yatan sebep ise İrlandalı öğrencilerin 2003 yılında OECD üyesi ülkeler arasında yapılan bir araştırmada diline hakimiyeti en üst seviyede olan 10 ülke arasında yer alıyor olması.

Ülkemizde de durumun çok daha farklı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bizim bu gibi basit meselelerle uğraşacak vaktimiz olmadığı için şarkılar yapıp örovizyonlara katılıyoruz. Haydi bakalım şeyk it ap şekerim!

BOOMFUNKMCS
26-04-2007, 19:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

katılıyorum ancak sms yazarken fazla kontör gitmemesi için bu tür uygulama yapıyorum ;) ama gerek forumdaki yazışmalarımda gerekse diğer yazışmalarımda Türkçemizi düzgün kullanmak için bu tür kısaltmalardan kaçınıyorum.ek olarak kısaltmalardan ziyade "cafe" ci zihniyete çok kızıyorum!

theironman
26-04-2007, 20:23   |  #3  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

kusura bakma ama dile zarar veriyorum diye operatörlere para bayılamam daha fazla.

TuncaBozkurt
27-04-2007, 16:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
elvis32
kusura bakma ama dile zarar veriyorum diye operatörlere para bayılamam daha fazla.
Katılıyorum.Dili korumak tabii ki çok önemli bir konu.Ama kişiler sadece SMS lerde bu kısaltmaları kullanır ve normal yaşamlarında dili iyi kullanırlarsa hiçbir sorun çıkmaz.

sakin_insan
27-04-2007, 17:42   |  #5  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

msn de de bu kısaltmalar çok kullanılıyor ve öğrenciler dersde de not alırken de sesli harfleri yutuyorlar. noktalama işaretleri ve noktalı harfler zaten hiç kullanılmıyor. sonra nasıl okuyabiliyorlar anlamıyorum

Zülfikar
28-04-2007, 14:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
135 mesaj

ve ben de malesef öyle yapanlardan biriyim.Utanma
kursa gidiyorum hemde muhasebe aldığım her notta bir kısaltma var hoca smmm'yi açarak yazdırmaya çalışıyor ilk günden beri Uykulu ve msn alışkanlığı malesef.Terleme

Özalp
28-04-2007, 16:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
139 mesaj

Bu tür kısaltmalar her yerde var. Burada açılan başlıklarda bile kaç defa gördüm. Kısaltmaların yanında bir de kelimelerin yanlış yazıldığını görüyorum. Bunu tarz için mi yoksa başka bir sebepten mi yapıyorlar bilmiyorum ama gerçekten sinir bozucu bir durum.

jeomania
06-05-2007, 09:12   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

msn yada sms ile iki kelimeyi kısaltmaktan bişe olmaz.. işin daha kötü boyutu var. üni.deki hocalara yetişmek mümkün değil.! derste not tukarken kullandığınız kısaltmaları aynı gün içinde akşam o dersi tekrar etmezseniz, sonraki gün ne yazdığınızı anlayamayacak durumlar oluyorsa, bence bu araştırma çok saçma çünkü; yeri gelince çok güzel yazarımda konuşurum da.. Cool

sakin_insan
06-05-2007, 12:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

ben şunu demek istedim geçen arkadaş bir ödev yazacak hocaya vermek için...  ödevi tamamen kısaltmalarla yazmış bide onları düzeltmeye uğraştı.  ödevi   bilgisayarda yazmasa düzeltme işi uzun sürerdi...