Soda ve kola tansiyona zararlı !

viking20
10-11-2008, 09:06   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

Soda ve kola tansiyona zararlı !
Uzmanlar soda ve kolanın tansiyona zararlı olduğunu belirttiler..[01.Kasım.2008]

KONYA’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Ülgen, kola ve maden suyu tüketen yüksek tahsiyon hastalarını uyardı. Prof.Dr. Ülgen, “Yüksek sodyum içeren maden suları ve kola yüksek tansiyon riskini artırır. Günlük yeşil çay ya da siyah çay tüketme alışkanlığı olanlarda yüksek tansiyon gelişme riski azdır” dedi.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Ülgen, yüksek tansiyon hastaları konusunda uyarılarda bulundu. Günümüzde hızla artan maden suyu tüketimi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ülgen, “Ülkemizde satılan maden sularının hepsi aynı yapıda değil. Bazı maden suları yüksek sodyum içeriyor. Bunlar kan basıncını yükseltir. Bu nedenle kullanılmamalıdır. Sodyum içeriği düşük, magnezyum ve kalsiyum içeriği yüksek olanlar kan basıncını yükseltmez hatta düşürebilir. Sodyumu yüksek olmayan (Litrede 200 mg’dan düşük) tüketilebilir. Yüksek tansiyon hastaları kullandığı maden suyu üzerindeki etikete bakmalı. Maden suyu üreten firmalar, şişelerin üzerine yüksek sodyum içeren suların yüksek tansiyona yol açabileceği konusunda uyarıcı yazılarla tüketicinin dikkatinin çekilmesi gerekir” dedi.Günlük yeşil çay ya da siyah çay tüketimi alışkanlığı olanlarda yüksek tansiyon gelişme riskinin az olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ülgen, kolanın da yüksek tansiyon riskini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Ülgen, “120 binden fazla bayanın incelendiği bir araştırmaya göre, kahve içme alışkanlığıyla bir ilişkisi bulunamamıştır. Kahve tüketimi yüksek tansiyona yol açmıyor. İster diyet, ister şekerli olsun kola yüksek tansiyon riskini artırıyor” dedi.
Kalp damar sağlığı ve genel sağlık durumunu iyileştirmek, riskleri azaltmak için günlük tuz tüketiminin azaltılması tuz tüketilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Ülgen, hazır, işlenmiş ve konserve yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Ülgen, şu tavsiyelerde bulundu:“Hazır gıdalar ile fast food tarzı beslenmeden uzak durulmalı. Doğal yiyecekler tercih edilmelidir. Günlük meyve ve sebze tüketimi artırılmalıdır. Katı yağlar yerine sıvı yağlar tercih edilmelidir. Şekerli içecekler, meşrubatlar yerine taze meyveler ya da meyve suları tercih edilmelidir. Bol su içilmelidir.”

Banned
10-11-2008, 13:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

 

0

hazır konu açılmışken bende buradan bir ekleme yapayım bari geçenlerde radyodan dinledim arkadaşlar meyveli soda içen bir adam fenalaşarak hasteneye kaldırılmış hastahanede midesi,yemek borusu,oniki parmak barsağının yandığı tesbit edilmiş.henüz ne olduğu tam anlaşılamamış ama şişede kalan soda incelenmeye alınmış siz siz olun her markanın sodasını içmeyin.