soğuk fan sesi

icakmak
07-11-2006, 13:52   |  #1  
icakmak avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
195 mesaj

bilgisyarımın bulunduğu oda kışın biraz soğuk oluyor bilgisayarı açınca 10 ila 15 dakika fanlaradan motor sesine benzer bir ses geliyor genelde uzun süre bilgisayar kapalı kaldıktan sonra açınca oluyor yaz aylarında böyle bir ses duyulmuyor bu normal bir şeymidir.

ufuks
07-11-2006, 17:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

normal bi ses bende de var.Kasaya vurunca düzeliyor bende

barisaydiner
07-11-2006, 18:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
486 mesaj

mevsimle pek alakası olmaz.
fan kirlenmiştir bi elektrikli süpürgeyle temizlemenizde fayda var veya yerine tam bir şekilde oturtturmayı deneyin gevşeme felan da olmuş olabilir.

icakmak
08-11-2006, 01:12   |  #4  
icakmak avatarı
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

fan temiz ama sadece soğuk havalarda yapıyor cpu fanı normal ses kasa fanlarından geliyor

barisaydiner
08-11-2006, 11:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
486 mesaj

dışarının soğuukluğunun etkisi olmaz olsa bile zaten kasanın içinde belirli bir sıcaklığa kavuşunca ses kesiliyodur. bu yüzdende fanındada arıza olabilir yenisi ile denemekte de fayda var hatta chip in ekim sayısına bakarak sessiz bir fan seçebilirsiniz.

COBE38
10-11-2006, 10:12   |  #6  
Yeni Üye
37 mesaj

Arkadaşım ben de senin gibi havalar soguk dur ondan yapıyor dediydim ama ben de ilk günler ses az geliyordu Birgün bir açtım ki sanki içinde araba çalıştırıyor gibi ses çıktı hemen fişleri felan çektim kasayı açtım ki az kalsın bilgisayarın hakkı rahmete kavuşuyormuş işlemci üzerindeki fanın işlemciye baglı olan yuvası kırılmış son an da farkettim ama sıfır parçları takınca bir daha böyle ses çıkarmadı be de yani parçalaı metalik alimüyon aldım işlemci sogutmasının parçalarını bir daha pilastik parça takarsam.işte ben böyle kurtuldum içini aç bir bak kontrol et kırılma olabilir bir yerler de ona göre selamlar

icakmak
10-11-2006, 23:07   |  #7  
icakmak avatarı
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

ses kasa fanınıdan geliyor fansğlam ve temiz ses sadece sogukta geliyor ortam sıcak olduğu zaman herşey normal 20 derecelik ortam sıcaklığında ses çıkmıyor

OwEn
28-11-2006, 12:50   |  #8  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

icakmak sana öyle geliyor soguk havada gelme veya sıcakta olmuyor diye bir durum değil. fanın uzun süreli çalışmayıp çalıştırıldıgında ilk başta ses yapabiliyor. bun sogukla alakası yok. benim güç kaynagın fanı her gün ilk açtıgımda 1,2 dakka ses yapıyor sonra sesi düzeliyor. veya ufuks arkadaşımızın tarızı gibi bir vursanız düzelir.ama ufuks arkadaşımızın fanla alakası yok gibi kasa kapakları titredigi için ses yapıyor o sorun bende de var. kapaga söyle birazcık dokununca ses gidiyor yada vurunca ses gidiyor.

yani ya kapaktan ses gelir yada fandan. ama hava sıkcaklıgı ile alakası yok bunların.

İtacHi_
07-01-2007, 17:13   |  #9  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

arkadaşlar lafı uzatmayalım bunun nedeni ya fanın ömrü bitmiş yada senin fanın da sorun var.OnayOnay

mardina
13-01-2007, 19:33   |  #10  
Üye
82 mesaj

fanı yerinden çıkar ve bir boya fırçasıyla güzelce temizle,daha sonra arkasındaki kağıt etiketi sök,tam ortasında (belki bir kapak olabilir varsa kapağı iğne ucuyla kaldır)bulunan bölüme biraz gres yağı sürüp fanı elinle döndürerek alıştır veya fan çalışırken de bu işlemi yapabilirsin pervanenin eline değmemesine özen göster.işlem bitince kapak varsa yerine tak ve etiketi tekrar yapıştır hepsi bu.Bazı fanlarda kapak veya etiket olmuyor bu durumda ya fanı değiştirirsin yada şansına yağlayıcı bir sprey iş görür.ama fanın yenisi 2-3 $ zaten değmez.

jeomania
31-01-2007, 04:48   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj
ufuks
normal bi ses bende de var.Kasaya vurunca düzeliyor
OwEn
icakmak sana öyle geliyor soguk havada gelme veya sıcakta olmuyor diye bir durum değil. fanın uzun süreli çalışmayıp çalıştırıldıgında ilk başta ses yapabiliyor. bun sogukla alakası yok. benim güç kaynagın fanı her gün ilk açtıgımda 1,2 dakka ses yapıyor sonra sesi düzeliyor. veya ufuks arkadaşımızın tarızı gibi bir vursanız düzelir.ama ufuks arkadaşımızın fanla alakası yok gibi kasa kapakları titredigi için ses yapıyor o sorun bende de var. kapaga söyle birazcık dokununca ses gidiyor yada vurunca ses gidiyor.

yani ya kapaktan ses gelir yada fandan. ama hava sıkcaklıgı ile alakası yok bunların.

siz kasalara vurmaya devam edin..
yakında bad sectorden hddyi elinize alırsınız

flytorpedo2
01-02-2007, 11:12   |  #12  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

Aynısı bende de var(kasa fanında).
Traktör sesi gibi.Onu elimle durdurunca ses kesiliyor anında,işlemci fanı sessiz.

Devir sayısı yükselince ses yapar(ucuz fan olduğundandır.)
Belki de hava (fanın önündeki) kasanın deliklerine çarpınca ses yapıyordur yüksek devirde.