Sogutma sistemlerinin seciminde nelere dikkat...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
MerovingiaN
20-03-2004, 16:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
286 mesaj

ne kadar iyi bir sisteminiz varsa o kadar iyi bir sorutma sistemine ihtiyaciniz var demektir.ama bircok kullanici fan ve benzeri sogutma sistemlerini pek onemsemez ve butceden kucuk bir pay ayirir.ama sonradan ornegin 200-300 dolar verdigi cpu,...vb donanimlarinin asiri isinma sonucu tam werimle calismadigini veya kullanilamaz bir hale geldigini gorunce anlar sogutma sistemlerinin donanimlar arasinda ne kadar onemli bir yere sahip oldugunu...

bu kadar yazdim ama bende iyi bir sogutma sisteminin genel ozelliklerinden habersizim.bu konuda birikimli arkadaslardan bu birikimlerini ben ve benim gibi kullanicilarla paylasmasini rica ediyorum.....

OnlyHuman

CYRUS THE VIRUS
21-03-2004, 00:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
209 mesaj

Soğutma sistemleri çok çeşitli... İhtiyacına ve bütçene göre kriterler çok değişebilir. Ama kabaca hava soğutma için, sessizlik, kolay montaj, maliyet ve iyi soğutma; sıvı soğutma için kolay montaj, verim, maliyet ve güvenilirlik; kompresör için ise bana göre tek kriter, ne kadar küçük olduğudur Gülümseme

MerovingiaN
23-03-2004, 09:47   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

kompresor sogutmanin ne oldugunu tam olarak bilmiyorum.biraz aciklayabilirmisin?

CYRUS THE VIRUS
28-03-2004, 14:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

Buzdolaplarında ve de klimalarda kullanılan soğutma sistemidir. R serisi gazlar sıkıştırılmış halde sistem içinde dolaştırılır. Gazın sıcaklığı da -70, -80 civarlarında soğutma sağlar. Extreme o/c durumlarında kullanılan sistemdir. Ayrıca bu tip bir soğutma sistemini sıvıyla birleştiren chilled-water sistemleri de vardır. Bu sistemde kompresörlü sistemle soğutulan borular anti-friz'le karıştırılmış su dolu kabın içinden geçirilir ve soğutulan sıvı sıvı soğutma pompaları yardımıyla water bloklara gönderilerek soğutma sağlanır. Böylelikle yakşaşık -30, -40 derece civrında soğutma sağlanabilir. Güzide forumumuzun imaj desteği olmadığı için resim koyamadım, koyabilseydim daha rahat anlatabilrdim.

Son Düzenleme: CYRUS THE VIRUS ~ 28 Mart 2004 14:22
Micy
29-03-2004, 14:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Resmin adresini yazarmısın birde ne kadar tutuyor bu sistemin maaliyeti.

CYRUS THE VIRUS
29-03-2004, 17:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

1.350 milyarın varsa sistemi satın alırsın. Türkiye'de www.ncstr.com  satıyor. Ürün için: http://www.ncstr.com/product_inf ... 2d719eeb1a4cfc7a519

MerovingiaN
30-03-2004, 11:58   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

hoca ne yaptin bu paraya makine toplanir...

CYRUS THE VIRUS
30-03-2004, 15:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

Zaten adı üstünde "extreme cooling". Yani meraklısı dışında kullanan olmaz. Ancak eğer istenirse chilled-water sistemi yaklaşık 200-250 milyon Tl. civarına mal edilebilir. Biraz vaktiniz ve de şansınız varsa buzdolabı tamircilerinden bulabileceğiniz mini buzdolaplarının kompresör sistemleri rahatlıkla işinizi görecektir. Ayrıca eklemeyi unuttuğum bir diğer soğutma sistemi de "Peltier" soğutma sistemidir. Peltier'de içinden akım geçen bir metal plakada elektronların tek yönlü hareketi sağlanır. Dolayısıyla da örneğin ısı taşıyan elektronlar tek yönlü, geri dönüşümsüz olarak hareket ederler ve ısıyı çok hızlı bir şekilde yüzeyden uzaklaştırabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus peltier'in ısınan kısmının çok iyi soğutulması gerektiğidir. Normalde endüstriyel bazlı bir soğutma sistemidir ancak cpu soğutmasında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Basit bir örnek:  http://www.tomshardware.com.tr/b ... t2003_final-03.html