sony e4000 serisi lcd tv

muro
07-08-2008, 23:20   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
43 mesaj

merhaba. lcd televizyon almayı düşünüyorum . araştırdığım ve internetten öğrendiğim kadatıyla lcd televizyonlar içinde en iyisi genel ortalama olarak snot en iyisiymiş. bende sony den özellkleri hoşuma giden 2 televizyon buldum aslında aynı modeller fakat ekran küçük. bu modellere bu para değermi. kalite olarak buna bu parayı vereceğine şuna şu parayı vermen daha iyi olduğuna inandığınız modeller varmı? konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

1. SONY KDL-40E4000 40'' FULL HD BRAVIA LCD TELEVİZYON   

link

özellik

Ürün Özellikleri :
  Ekran Özellikleri
  Televizyon Tipi    Lcd  
  Ekran Ebatı    101 cm / 40"  
  Ekran Formatı    16:9  
  Görüntü Çözünürlüğü    1920 x 1080  
  Kontrast Oranı    33000:1  
  Ekran Boyutu    40" - 49"  
  Parlaklık cd/m2    450 cd/m2  
  Tepki Süresi    8 mS  
  HD Ready  ?   Var  
  P.I.P.    Var  
  Tuner    Tek  
  Genel Özellikler
  Scart    2 x Scart  
  Teletext    1000 Sayfa  
  Pc Bağlantısı    Var  
  Kumanda    Var  
  Sehpa    Yok  
  Ses Özellikleri
  Ses Çıkışı    10W x 2  
  Ses Sistemi    Virtual Dolby ve BBE  
  Diğer
  Ürün Ağırlığı (NET) (kg)    21-40 Arası  
  Garanti Süresi (Ay)    24  
2. SONY KDL-32E4000 32'' FULL HD BRAVIA LCD TELEVİZYON   

link

Ekran Özellikleri
  Televizyon Tipi    Lcd  
  Ekran Ebatı    81 cm / 32"  
  Ekran Formatı    16:9  
  Görüntü Çözünürlüğü    1920 x 1080  
  Kontrast Oranı    33000:1  
  Ekran Boyutu    30" - 39"  
  Parlaklık cd/m2    450 cd/m2  
  Tepki Süresi    8 mS  
  HD Ready  ?   Var  
  P.I.P.    Var  
  Tuner    Tek  
  Genel Özellikler
  Scart    2 x Scart  
  Teletext    1000 Sayfa  
  Pc Bağlantısı    Var  
  Kumanda    Var  
  Sehpa    Yok  
  Ses Özellikleri
  Ses Çıkışı    10W x 2  
  Ses Sistemi    Virtual Dolby ve BBE  
  Diğer
  Ürün Ağırlığı (NET) (kg)    1-20 Arası  
  Garanti Süresi (Ay)    24  

Fatih_ARMAĞAN
07-08-2008, 23:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

http://www.hepsiburada.com/produ ... oductid=evph37lzd70

bunuda bi inceleyin.. bakalım..

sony nin ismine artık güvenmeyin Eskiden çok kaliteli tv ler yapardı hep bir adım öndeydi fakat şuan bir adım geri düşmemek için kendisini çok zorluyor..

Panasonic ve samsung LCD-Ve plazmada bence sony den daha ilerde.. heleki Plazma teknolojosinden Panasonic in kalitesi tartışılmaz..
Tabi bu genel bir yorumdur..

muro
07-08-2008, 23:47   |  #3  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam ben kontarksı yüksek olsun(30000)üzeri hatta diye düşünüyorum. çünkü yaptığım araştırmada Kontrast Oranı ve parlaklık oranının yüksek olması görüntü kalitsieni çok arttıyormuş. tavsiyelerinizi bekliyorum.

emre__
08-08-2008, 00:07   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

walla arkadaşım japon malı olsunda eğer plasma felan alacaksan elektrik faturası biraz kabara bilir satıcı diyodu lcd lere göre daha çok elektrik harcar diye genede sen bilirsin ben pioneer in ürünlerini beyendim kuro serisi güzel digicom un sitesinden bakabilirisin özelliklerine veya www.pioner.eu

Son Düzenleme: emre__ ~ 08 Ağustos 2008 00:11
Fatih_ARMAĞAN
08-08-2008, 00:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

8500:1 kontrast inan sana fazla bile gelir...
haklısın yüksek kontrast iyi fakat.. iyi değerlendir
panasonic HDMI 1.3 ( çok önemli bir özellik ) ekran daha büyük..  
ordaki 33000 kontrasta yanıltıcı olabilir.. söylim.. dynamic kontrast olabilir o bir nevi sanal kontrast...

bendeki samsung r81 de hepsiburada nın sitesinde 20.000 kontrast gösteriyordu
halbuki araştırdımki gerçekte 8.000 kontrasttı..

çünkü 33000 kontrast bir full HD 3000 ytl.. bence bi yanlışlık var.

şimdi sony sitesine baktım..

burayı incelersen görüceksik  33000 dynamic contrast.. buda nasıl hesaplanır bilmiyorum ama buda benim size söylediğim panasonic le aynı kontrasta felan denk geliyor.. o tv max. 10.000 kontrast üstünde değildir..

düşündüğüm gibi yani Sony 33000 kontrastlı bir tv yi o fiyata alamazsınız..

lütfen daha dikkatli araştırın. bu tip bilgiler çok yanıltıcı olabiliyor..

sakın rakamlara aldanmayın..

yarın konuyla ilgili daha detaylı araştırma yapıp sizi bilgilendiririm şimdilik iyi geceler..

Ek bilgi;

Kontrast, aynı anda siyah ile beyaz renk arasındaki değerdir, ne kadar büyükse iki renk arasında kalan gri tonları o kadar çok sayıda olur ve okadar iyi resim verir, yüksek kontrast oranı doğal olarak siyahları tam karanlık gösterir.

Dinamik Kontrast ise farklı iki andaki siyah ve beyazın ölçümüdür, aynı andaki siyah ile beyazın arasındaki değer olmadığı için "bence" pek itibar edilmemesi gereken bir uygulamadır.

Ancak; Dinamikde olsa, düz kontrastta olsa, önemli olan en yüksek değere ulaşan lcd/plazma doğal olarak daha iyi görüntü verecektir. Sadece buna dikkat etsek yeterli olacaktır.
Günümüzde en yüksek değerler, düz kontrastta 1:1600 iken Dinamik kontrastta 1:7000 olarak görülmektedir.

Alıntı...

muro
08-08-2008, 08:44   |  #6  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam peki bu lcd televizonlarda tepki süresinin 8ms olmasıyla 4ms olması arasında çok fark varmıdır. çok belli olurmu. kimine göre televizyonun özellikleri iyi(sony) ama tepki süresinin çok yüksek olduğundan 4ms göre çok ağır kalacağından bahsediyorlar. senin fikrin nedir. ayrıca hocam hepsi burada da indirimli güzel televizonlar var. özellikleri falan da fena değil acaba tepki süresi çok önemli çok fark edecekse oradanda önerebileceğin bir lcd tv varmı.

ilgin için çok teşekkür ederim

Fatih_ARMAĞAN
08-08-2008, 10:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

saçmalamasınlar 4ms  ile 2ms arasındaki farkı imkansız hissedemezsin bile :)

4ms fazlasıyla yeterli .. 6ms yada 8ms olmasıda hiç önemli deği lzaten 6 dan yukarı artık pek üretilmiyorki..

o yüzden bunu bu kadar sorun yapma.. 4ms 6 ms bir lcd fazlasıyla yeterli insan gözünün 2ms le 4ms  arasındaki farkı hissetmesi normal şartlarda imkansız..

Sony tercih edebilirsin.. seni yanlış yönlendirmek istemiyorum helede Sony bravia bir ses/dvd sistemin varsa çok uyumlu oluyor fakat.. lütfen Panasonic,Samsung modellerinide inceleyip karşılaştırmanızı rica ediyorum.

teknik özellikleri incelemede bir siteye bağlı kalmayın gerekirse yetkili bayisini arayıp kritik özellikleri bizzat sorun..

Aklıma gelen Önemli olan özellikler
Kontrast. (32,37,42 inç için bence 7000 ila 10.000 arası gayet yeterli)
HDMI çıkışları(özellikle 1.3 ver. olması önemlidir.)  3 Adet Şart
YUV( kompenent) çıkışlar olması önemlidir.
Duvara Monte vb. aparatların kolay bulunması. Ucuz olması.
şuan alınacak LCd bence FULL HD olması bence kesinlikle Şart (1920*1080)
Elektrik tüketimi önemli..
Yan bakış açısı ile düz bakış açısı arasında fark varmı..
Hızlı bir görüntüde gecikmeler varmı (aksiyon filmi vb.)

Aklıma gelenler bunlar

Fakat beğendiğiniz cihazı birde alışveriş merkezlerinde kendi gözünüzle görüp incelemek daha güzel olur..

muro
08-08-2008, 11:27   |  #8  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam ben zaten sony in ev sinemaa paketiyle bu ürünü kullanmayı düşünüyorum. ayrıca ürün sony in kendi sitesinde geçen hafta (40e4000 modeli)4 taksite 3050 ye verildi. eğer bu ürün veya bunun 4020 si 4030 u falan bu hafta indirime girerse aynı fiyata yakın bir fiyata almayı düşünüyorum. ayrıca bu ürünün ses sistemide fena değil gibi geldi. dediğim gibi ev sinema sistemiyle çok güzel olacağını düşünüyorum. aynı özelliklere sahip başka tvlere baktığımda fiyat oalrak daha cazip geldi gibi . (senin önerebileceğin benim göremediğim bir ürün varmı)

yazdıklarından anladığım kadarıyla bu tv fena değil. tepki süresinin 8ms olması fazla fark oluşturfacak bir durum değil.

eğer önerebileceğin başka bir ürün yoksa(özellik, performans ve fiyat olarak birbirine yakın önerebileceğin bir ürün yoksa) ozaman ürünü birde satıcısında inceleyip ona göre karar vereyim diyorum.

hocam cevabını bekliyorum

Fatih_ARMAĞAN
08-08-2008, 11:44   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

fiyatına göre özellikle makul..

fakat 32" mi 40" mi alcaksın   40" içi en iyi izleme mesafesi 3mt den başlar.. söylim 32 de 215 cm den başlar koycağın odanın büyüklüğüne göre düşün..

gerisi sana kalmış :) şimdiden hayırlı olsun..

muro
08-08-2008, 11:53   |  #10  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam çok sağol ozaman ben 40 lığını alayım diyorum.(sayende :) ) çok sağol. ama almadan önce dediğin gibi bir mağazada bakayım. ona göre son kararı vereyim diyorum. hocam son sorum. bu ürünün özellikleri 1 sene içinde çabul değişirmi. yani 1 sene sonra ürün özellikleri çok gereide kalıp modeli çabuk gerçermi

Fatih_ARMAĞAN
08-08-2008, 12:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

o konuda ne kadar endişe edersen buna cevpa vememiyceğim ama önemli olan kolay kolay Full HD özelliğininin ve HDMI standardının uzun bir süre geride kalmayacağı..

he şunuda söylemeden geçemiycemm.. Japonya FULL HD teknolojisini 20 yıldır kullanıyor.. adamlar SUPER HD olayına geçmek üzerine çalışıyorlar.. :)
HDTV ye Avrupada son bir iki yıldır başlandı..

buda aklında olsun

muro
08-08-2008, 12:21   |  #12  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam çok sağol ilgin için çok teşekkür ederim. bu ürünün üst modelenin (super hd) bize gelmesi ve alt yapısının tamamlanması bizde epeyce süre alır ozaman. ozaman ben bu ürünü son oalrak mağazadan inceleyip alayım.

tekrar teşekkürler

muro
08-08-2008, 20:07   |  #13  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam tekrar merhaba sana dediğim 40e4000 sony yetkili satıcısında bu hafta sonuna özel 3066 ytl ye word e 4 taksite veriliyor. bilgin olsun

Fatih_ARMAĞAN
08-08-2008, 22:46   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
muro
hocam tekrar merhaba sana dediğim 40e4000 sony yetkili satıcısında bu hafta sonuna özel 3066 ytl ye word e 4 taksite veriliyor. bilgin olsun

teşkler..

çok saol ben pek sony yanlısı değilim :)

Plazma -Panasonic-Pioneer
LCD-Samsung-Panasonic

muro
08-08-2008, 22:55   |  #15  
OP Yeni Üye
43 mesaj

arkadaşlar bu 40e4000 ini indirimli sony mağazasında 3100 e worde 4 taksit buldum. bu ürünün fiyatı 6 ay yada 1 sene içinde çok düşürmi. mesela benim aldığım fiyat bu zaman sonunda çok yüksek kalırmı. çünkü ben ürünü yaklaşık 6 ay veya 1 sene içinde etkin olarak kulanmaya başlayacağım. bir başka deyişle hemen kullanmaya bilirim. yoksa fazla değer kaybı olmazmı. sony rünlerini takip eden arkadaşlar bilgi verebilirmi