SORU BANKASI (Bilgisayarla ilgili soru&cevaplar)

suskun47
28-01-2009, 15:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

SORU BANKASI (Bilgisayarla ilgili soru&cevaplar)

:::::::::::::: SORU BANKASI (Bilgisayarla ilgili soru&cevaplar) :::::::::::::::

(Bilmemek ayıp değil;bilipte öğretmemek ayıptır)

Arkadaşlar bilgisayarla ve internetle ilgili örnek soru cevaplarla elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

şimdilik soru & cevap sayısı ( 6 )

SORU: bilgisayarı yeni aldım ram'ım 256 ama bilgisayarın ozelliklerinde 192 gorünüyor ne yapmalıyım?

CEVAP:Kullandığınız anakart paylaşımlı ekran kartı özelliğinden dolayı fiziksel belleğiniz ( RAM ) 256 - 192 = 64 mb kadarlık bir kısmını ekran kartına sağlamaktadır.

SORU: İnternet explorer porgramı ile sörf yaparken açılışta şifre koyabilirmiyiz?

CEVAP:Internet explorer da açılışa şifre koymak mümkün değil fakat sitelere yasak izin ayarlaması sırasında şifre sordurabilirsiniz, fakat ilk açılışta şifre istiyorsanız Netscape 8 versiyonunda kullanıcı tanımlama ve şifre giriş ekranı bulunmaktadır.

SORU: Bilgisayarımda 3 tane disk var c,d,f olmak üzere ben c ve d disklerini birlestirmek istiyorum bunu hangi program ile nasıl yapabilirim?

CEVAP:Bu işlem için Partiton magic programını kullanabilirsiniz.

SORU:bilgisayarımı her açtığımda windows güvenlik uyarısı çıkıyor.bu uyarının her, pc mi her açtığımda çıkmaması için ne yapmalıyım.

CEVAP:Karşılaştığınız uyarı sizi bilgilendirme amaçlıdır, güncel olmayan anti virüs programı, kapalı olan firewall veya otomatik update ile ilgili olan uyarılar sisteminizin güvenliği için size bilgi verir.

SORU:Ben kotalı adsl kullanıcısıyım ve son 2 aydan beri kotam benim dışımda artıyor ozellikle geçen ay ne kadar dosyaya indirdiğimi tek tek yazmama rağmen netten kotama baktığımdan indirdiğimden daha fazla indirmiş gozukuyor acaba bunun sebebi nedir? hata turk telekomdan mı yoksa başkası benim hattıma mı giriyo sorumu cevaplarsanız sevinirim

CEVAP:Merhaba, konu ile ilgili ilk olarak size ADSL erişim şifrenizi değiştirmenizi öneririm ve telekoma konuyu bildirmenizi öneririm.

SORU: Pc dergilerinin verdiği cd ler gibi web sayfa açılışlı cd yapmak istiyorum Nasıl yapabilirim?

CEVAP:Bu işlem için kayıt edeceğiniz cd de autorun dosyası oluşturmanız gerekmektedir bunu da hazır bir cd de autorun ı inceleyerek oldukça basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

SORU:

CEVAP:

SORU:

CEVAP:

SORU:

CEVAP:

SORU:

CEVAP:

SORU:

CEVAP:

SORU:

CEVAP:

Limited
01-07-2009, 18:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
119 mesaj

Gayet iyi soru ve cevaplar paylaşmışsın teşekkürler.

hiko91
01-07-2009, 19:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,899 mesaj

ıstıosan bızde sana soru cevap gonderelm sen yayınla .

alpi550
28-09-2009, 21:45   |  #4  
Taze Üye
13 mesaj

geforce 9600 m gt EKRAN KARTIMIN MAX ISISI NE OLMALIDIR, TÜM OYUNLARI SORUNSUZ ÇALIŞTIRIYOR , NORMALDE 40-50 ARASI AMA OYUN VEYA BAŞKA ZORLAYICI ETKİNLİKTE 10 DK İÇİNDE 65-70 İ BULUYOR DEVAM EDERSEM DAHADA ARTAR SANIRIM.ÜST SINIRINI ÖLÇMEDİM VE BEN BU NOKTADA YAPTIĞIM İŞTEN VAZGEÇİYORUM KAPATIYORUM OYUNU.BUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM YANİ ISI LİMİTİ VARMI VARSA DEĞİŞTİREBİLİYORMUYUM BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM SAYGILAR...

OSMAN BAĞÇEVAN
28-09-2009, 23:46   |  #5  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

geçenlerde bir dergide , fanların kontrolünü yapan bir cihazın olduğunu sölüyordu..

üst limiti olduğunu sanmıyorum..üst limite çıktığında zaten sisteminizin kendi kendine reset atması gerekiyor..bios ayarlarından değiştirme imkanınız olabilir fakat önermem..kötü sonuçlar doğurabilir...

ozserelin
19-10-2009, 22:11   |  #6  
Taze Üye
6 mesaj

merhaba.Benim daha onceki programim xp idi.sonra ben windows 8 yukselttim.Simdi ise hp marka icinde fax ta olan bir yazici aldim ama yazici windows 8 e uyumlu degil ve de ben bunu kurmayi basaramadim.B u gidisle normalbir yaziciya kalacagim.Ustelik yeniden format atarsam nasil yapacagimi eklentileri nasil kuracagimda bilmiyorum .Bana yardimci olurmusunuz lutfen.

poyrazzz70
20-10-2009, 19:42   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

İşlemci  
Intel(R) Celeron(R) CPU 2.66GHz  
Sürüm: x86 Family 15 Model 4 Stepping 1  
Hız: 2666 MHz
Sistem Modeli: 671MX
BIOS Sürümü: Phoenix Technologies, LTD 6.00 PG  
Kapasite: 512 MB
hdd80gb
bu türde bir sistemi nasıl seriye alırım
4 çeker yaparım

pinargorgun
17-11-2009, 20:12   |  #8  
Taze Üye
7 mesaj

movie maker da veb camla kayıt yapmak isterken video aygıtını yakala deyip kameraya tıklayınca bilgisayarım kilitleniyor

anakonda0133
18-12-2009, 22:47   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

iyi akşamlar arkadaşlar benim bilgisayarım masa üstü 1 haftaya kadar problem yoktu taramalı tüfek gibi çalışyordu :) şimdi bilgisayarın ilk açılışında masa üstünde bilgisayarımı ve interneti tıklayınca dtx hatası veriyor acaba yardımcı olabilirmisiniz

mustafa2116
20-12-2009, 00:49   |  #10  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

explorer.exe çökmüş olabilir. genel çözüm format atmak ama birde bakım programnları var onları dene ondan sonra faormatı düşün.

Coskuner
12-05-2010, 12:44   |  #11  
Taze Üye
15 mesaj

ben laptop'um ile İlgili Soru Sormak istiyorum Acer Asp5720Z Serisinden bir model Kullanuyorum Şuan üstünde 8400m Gs Turbocahce Var  256 mB 64 Bit. Onu Yükseltmek İstiyorum 512mb 128 Mb Civarı Modele. İçin açtığımda Ekran Kartının Cıkabildiğini gördüm. Bir Dükkanı Aradığımda Anakart Desteklemez Dediler. Sizin Yorumunuz Nedir.

ozserelin
10-06-2010, 21:01   |  #12  
Taze Üye
6 mesaj

benim sorum mesenemle ilgili benim mesengerimden istegim disinda baskalarin mesaj gonderiyor.Arkadslarda sniyorki ben gonderiyorum.Herhalde vvirus bulasmis ama nasil halledecegimi bilmiyorum.antivirusum win32 lutfen bana yardimci olurmusunuz.lutfe iyice bunaldim.tesekkurler

infoman
10-06-2010, 23:13   |  #13  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj
Alıntı: alpi550  
geforce 9600 m gt EKRAN KARTIMIN MAX ISISI NE OLMALIDIR, TÜM OYUNLARI SORUNSUZ ÇALIŞTIRIYOR , NORMALDE 40-50 ARASI AMA OYUN VEYA BAŞKA ZORLAYICI ETKİNLİKTE 10 DK İÇİNDE 65-70 İ BULUYOR DEVAM EDERSEM DAHADA ARTAR SANIRIM.ÜST SINIRINI ÖLÇMEDİM VE BEN BU NOKTADA YAPTIĞIM İŞTEN VAZGEÇİYORUM KAPATIYORUM OYUNU.BUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM YANİ ISI LİMİTİ VARMI VARSA DEĞİŞTİREBİLİYORMUYUM BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM SAYGILAR...
üst limC dir. biostan biosa değişir ama 100'C de bilgisayarın kendisini kapatır.
70-85 'C oyun oynarken normal değerlerdir. zaten ısınır ısınır bu seviyelere gelince ısı sabitlenir. Korkma kolay kolay bir şey olmaz. Bilgisayarında oyun oynarken düz ve sert bir zemin seç. yatak yorgan kanepe gibi yerlerde bırak oyun oynamamayı kullanmamaya özen göster. 70 'C leri bulduğunda bilgisayarının egzos çıkışını kulağına doğru 3-5 cm uzaktan tut, kulağına fan üflüyor mu dikkat et birde üflediği hava kulağını YAKMAMALI

calderon505
02-07-2010, 14:39   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

Benim Şöyle bir sorunum olacaktı. Bugünlerde Adobe Flash Player 10 çıktı. Ve ben onu yükledim.Keşke yüklemez olaydım:( Yüklemeden önce videoları takılmadan çok rahat seyrediyordum. Ama şimdi Takılıyor Donuyor. Görev yöneticisini açtığımda ise video izlerken plugin-container diye bişey açıyor buda benim pc yi cok kasıyor. Bundan nasıl kurtulabilirm. Çıldırmak üzereyim.

mcafee23 ayrılmıştır
02-07-2010, 15:30   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bu nasıl bir konu böyle.
@suskun47 bununla başedebileceğini düşünmüş ama konu çöp olmuş
Ayrıca konudaki soru cevaplar herkesin bildiği basit sorular

CharShe
22-07-2010, 14:08   |  #16  
Yeni Üye
38 mesaj

Merhaba,
Kasayı açarken fanla ilgili (düşük fan çalışımı hakkında) uyarı veriyor. Bu uyarıyı F1 ile geçebiliyorum.  Uyarının hiç çıkmamasını (Disabled) olmasını SETUP menülerinden hangisi sağlıyordu?
* Uyarının çıkmasının nedenini de bilmiyorum. Çünkü fan değişti ve makina 24 saat açık dahi kalsa aşırı ısınmıyor. Sadece açılırken biraz yapıyor sonra ses kesiliyor. Fanı değiştiren eleman, bu sesle ilgili herhangi bir şey yapamayacağını söyledi, çünkü kasanın yapısına en uygun fanı takmış. Zaten kasa açıldığında makina bir süre sonra sesi kesiyor. O nedenle çok dikkat etmiyorum. (Etmem gerekir mi acaba?)

onurx5
04-08-2010, 18:17   |  #17  
onurx5 avatarı
Taze Üye
16 mesaj

selamun aleyküm sayın hocalarım benim bir sorum olcaktı ben dvd nero dan bu programı yazdıracam DriverPack Solution 10 tamamen ücretsiz kendi sitesinden indirdim. Dvd yazdıracam ama programı otamtik başlatmasını istiyorum ve dvd icon eklemek istyorum bunu nasıl yapabilirim yardım edebilirmisiniz selametle...

kkleta
25-08-2010, 13:45   |  #18  
Taze Üye
3 mesaj

sistem bilgisi:
Pentium 4 CPU 3.20 GHz
768 MB RAM
internet explorer
windows xp
ekran kartı:
geforce 6200 turbocache

allahınızı severseniz bu bilgisayar hala neden video izlerken yavaslıyo :S

Mustafa Kalaycı
26-08-2010, 23:09   |  #19  
Taze Üye
6 mesaj

İyi akşamlar. Benim bilgisayarımda değişik bir virüs mü var bilmiyorum anlamadım ama şöyle bir problem yaşıyorum. Bilgisayarımı bir süre düzenli olarak kullanıyorum. Ama daha sonra birşey oluyor virüs geliyor galiba müzik dinlerken takılıyor counter strike 1.6 da belirli bir aralıkla donuyor ama kısa donmalar . Anlıyacağınız işlemciye bişey fazla yükleniyor . Görev yöneticisini açtığımda pekte fazla birşey göremiyorum . Normal değerler. Format atınca düzeliyor 1 hafta 2 hafta ne kadar antivirüs varsa tarattım . Ama sonuç alamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

ok_tay
11-09-2010, 11:03   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

iyi bayramlar.etkileşimli oturum açma hatası alıyorum.oturum açamıyorum.format atınca gene aynı hatayı veriyor.güvenli modda açınca açılıyor.

Son Düzenleme: ok_tay ~ 11 Eylül 2010 11:05
tatlicocuk
24-10-2010, 16:58   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

mynet te 3 top bilardoya girdiğim zaman sunucu hatası diyo. diğer oyunlarda soorun yok sorunsuz giriyo ama 3 topta sunucu bağlantısı koptu diyo. yardımcı olursan sewinirim. teşekkürler.

selefkos
22-11-2010, 20:02   |  #22  
Taze Üye
3 mesaj

Bilgisayardaki resimlerim klasörüne girdiğimde masaüstündeki ve ekrandaki her şey siliniyor 3 saniyeliğine ve o sırada yapılan işlemler de (kopyala yapıştır vs.) iptal oluyor. Sonra hiçbir şey olmamış gibi masaüstü geri geliyor. Resimlerime ulaşamıyorum. Sorun nedir acaba? Yardımcı olabilir misiniz?

sarp_deniz
12-12-2010, 18:21   |  #23  
Taze Üye
1 mesaj

bazen ekranımda fm 2011 oynarken yada nette gezinirken----------Bu filmdeki bir komut dosyası. Adobe flash player uygulamasının yavaş çalışmasına neden oluyor.Bu komut dosyası çalışmaya devam ederse bilgisayarınız yanıt vermeyebilir. Komut dosyasını iptal etmek istiyormusunuz?" diyor... ---------- kaldırıp tekrar yüklemem ragmen hep aynı uyarıyı veriyor.yardımcı olabilirmisniz.

123456a
26-12-2010, 18:46   |  #24  
Yeni Üye
22 mesaj

çok yararlandım teşekkürler arkadaşlar

BatuhanKeskin
21-01-2011, 12:42   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

Ben bilgisayar toplıycam ama sırf oyun için hani ne gibi şeyler almam lazım bana yardımcı olabilirmisniz ?