SORU

AYKANUS
26-11-2008, 14:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
329 mesaj

Bu zor günlerde yardım yada hayır yapmayı düşünüyormusunuz
sadece bir soru
eğer isterseniz bir çok kurum var bir tık ötede

Banned
26-11-2008, 14:43   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kimse yokmu
TYH
Lösev
Kızılay
Türk telekom
ve
AKP ye kurban bağışı isteyecekseniz hiç uğraşmayın. Benden selam bile çıkmaz.

Reborn91
26-11-2008, 17:45   |  #3  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
khramn
Kimse yokmu
TYH
Lösev
Kızılay
Türk telekom
ve
AKP ye kurban bağışı isteyecekseniz hiç uğraşmayın. Benden selam bile çıkmaz.
Katılıyorum!!!

physfg
26-11-2008, 17:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

ansını satiim hayır kurumu hayırsız çıkıyor nassı bi dünya oldu bura yauwww...

marsa yolculuk vakti geldi galiba :)

bence elden verilmeli hayır,fitre zekat accık uğraştırır ama madem hayır işi o yolda uğraş da sevaptır...

mesela hiçbir zaman dilenciye para vermem en yakın dükkandan paket yiyecek yaptırırım gelir karnını doyurmasını sağlarım...şimdi para verecen patronu (!) alacak elinden...

frkncyr
26-11-2008, 21:02   |  #5  
Üye
83 mesaj

aracı olan hayır kurumlarına veya kişilere benim güvenim yok.bu yüzden eğer bir yardım yapacaksam kendim bildiğim gördüğüm kişiye kendim veririm.böylelikle hayırı laf olsun diye yapmış olmam,gerçekten ihtiyacı olan birine yardım etmek için yaparım...

OnnuuR
26-11-2008, 21:22   |  #6  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

Kimse Yokmu
Deniz Feneri
Kızılay
THY

I Love GS
26-11-2008, 22:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Küçük hırsızlar ELfeneriyle BÜYÜK HIRSIZLAR DENİZFENERİYLE Çalarmış...

elazilgi_23
26-11-2008, 22:04   |  #8  
Yeni Üye
42 mesaj

ben öğrenciyim bana fitre geçiyor :)

piRe_
26-11-2008, 22:23   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
frkncyr
aracı olan hayır kurumlarına veya kişilere benim güvenim yok.bu yüzden eğer bir yardım yapacaksam kendim bildiğim gördüğüm kişiye kendim veririm.böylelikle hayırı laf olsun diye yapmış olmam,gerçekten ihtiyacı olan birine yardım etmek için yaparım...
Al benden de o kadar.
Yukarıda sayılan kurumlardan lösev de dahil olmak üzere (hele kızılay asla) hiç birine beş kuruş vermem. Nedenini anlatmak uzun sürer, ne siz sorun ne ben anlatayım. Ne demek istediğimi lösemi hastası evladı olan çok iyi anlar.

Kimse yokmu, Deniz Feneri > Kameralı duygu sömürücüleri ile yine kamera karşısında sözde yardım etmek için sıraya giren züppeler, delikanlıysanız kamera olmadan yardım yapın. Hiç olmazsa Allah katında sevaba girersiniz.
TYH (Bu resmi dilenci zaten bir icraatını görmedik hala)
Lösev (Başkanı İnci hanım olmasa söyleyecek çok sözüm var ama, bende kalsın.)
Kızılay (sana günahımı vermem şerefsiz hırsız)
Türk telekom (aldıkların zehir zıkkım olsun.)
AKP (satacak bir şey kalmadı şimdi de dilenmeyemi başladı?)

O zaman ne yapmalıyız.? Çok basit;
Gerçekten yardım yapacaksanız gideceksiniz Cerrahpaşaya yada Çapaya, hemen üst kattaki lösemili hastaların olduğu yerde hastası olan ailelerle görüşeceksiniz. En vicdansız adamın bile ordaki manzarayı görünce duyguları kabarır ve ahh keşke dersiniz.

Bir iki ufak soruyla gerçekleri tüm çıplaklığıyla anlarsınız. Kimisinin bir ilaca, kimisinin kana, kimisinin bir cihaza ihtiyacı vardır. Elindeki evraklar neye ihtiyacı olduğunu anlamanız için fazlasıyla yeterlidir. Kan verecekseniz ve gurubunuz tutuyorsa gönüllü doner olursunuz beraber gider kan bankasında gerekli kanı verirsiniz. O zavallı müşkül insanı Kızılay gibi bir soyguncuyla muhatap etmezsiniz. Cihaz gerekliyse medikalcilere giderek ihtiyacı olan cihazı alabilir, ilaç gerekliyse eczaneden temin edebilirsiniz. Hiç bir şey yapamıyorsanız hayır kurumu adı altında çalışan devletin resmi soyguncu kuruluşlarına vereceğiniz parayı yine o ihtiyaç sahibi aileye verebilirsiniz. Yine kullanmadığınız çocuk kıyafetlerini götürüp bağışlayabilirsiniz.

Oradaki aileler arasında öyle bir yardımlaşma ahlakı vardırki, bazı vicdansız sözde hekimlerimiz bile o zavallı insanlara çelme takmaktan geri kalmıyor. Nasılmı onuda yazayım;
Diyelim bir hastanın yeşil kartı var, bir diğerinin ssk, üçüncü hastanın emekli sandığı... Genellikle benzer ilaçlar kullanıldığı kabul edilirse ve hasta protokolünde (bunu bile hasta yakınlarından sır gibi saklıyorlar) hangi sürede hangi ilacın ne sıklıkla verileceği yazıyor.
Emekli sandığının verdiği X ilacı ssk yada yeşil kartlı hasta alamıyor (örnekler çoğaltılabilir). Hal böyle olunca X ilacı alabilen bir kurum hastası o ilacı karnesine yazdırarak, alamayan diğer kurum hastasına veriyor. Çark böyle dönüyor arkadaşlar ama buna bile bazı doktorlar efendim ssk yı dolandırıyorsunuz diye zaman zaman karşı çıkıyorlar. Ama intörler (Dr adayları) hastayı kobay olarak kullanmaktan vaz geçmiyor. Ölen hastanın haddi hesabı yok.

Yazacak o kadar olay varki...
O günleri değil bir daha yaşamak, rüyamda bile görmek istemiyorum.

eolos
26-11-2008, 22:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

deniz fenerimi ? ilginç

man on the moon
26-11-2008, 23:08   |  #11  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj
elazilgi_23
fitre ramazanda...

physfg
26-11-2008, 23:53   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
elazilgi_23
kardeş açalım bi vakıf öğrenciye fitre GEÇİRİLİR diye :)))

AYKANUS
27-11-2008, 00:30   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

Bu kurumların başında kim var orasını bilmiyorum
Bildiğim şey Lösevde binlerce rahatsız çocuk bu yardımları
bekliyor
Felaketlerde insanlar aç ve açıkta kalır Kızılay bağış bekliyor
Tabi en güzeli yardımı kendi elinle vermen

Ama sen tutupta o kuruma yardım yapmam bu kuruma yardım yapmam o şerefsiz bu şerefsiz dersen yanlış yaparsın bi deniz feneri olayı yüzünden her önüne gelen kuruma dolandırıcı gözüyle bakamazsın

Başımızdakilerden memnun değilsek önce kendi başımızı taşa vuracağız.

piRe_
27-11-2008, 01:06   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
571.1919
Bu kurumların başında kim var orasını bilmiyorum
Bildiğim şey Lösevde binlerce rahatsız çocuk bu yardımları
bekliyor
Felaketlerde insanlar aç ve açıkta kalır Kızılay bağış bekliyor
Tabi en güzeli yardımı kendi elinle vermen

Ama sen tutupta o kuruma yardım yapmam bu kuruma yardım yapmam o şerefsiz bu şerefsiz dersen yanlış yaparsın bi deniz feneri olayı yüzünden her önüne gelen kuruma dolandırıcı gözüyle bakamazsın

Başımızdakilerden memnun değilsek önce kendi başımızı taşa vuracağız.

Her zaman yazdığım gibi yine yazdıklarımın arkasındayım. O senin anlayışına ve hangi pencereden baktığına bağlı. Benim bahsettiğim hadise 2001 yılının ortalarından itibaren başlıyor, oysa deniz feneri daha yeni yapılanıyor. Kaldıki kameralarla yardım yapan kim olursa olsun benim gözümde sıfırdır, bırak dedikoduları.

Şimdi ben sana soruyorum;
Şu ana kadar yukarıda yazdığım mesajda geçen durumlardan hangisini gerçekleştirdin. Ya da kaç hasta ailesini ziyaret ettin ve hangi yardımda bulundun.? Kaç lösemili çocuga hangi oyuncağı aldın.?

Tabi... Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Bekara karı boşamak kolay misali. Senin laf attığın bu adam 2001 yılından beri lösemili çocuk tedavi ettiriyor bundan haberin varmı. Benim evladım azraille pazarlık yaparken ben geceleri elbiselerini koklayarak yatardım. Ne kavgalar verdim, neler yedim bitirdim  ben, yok başımı taşa vuracakmışım. Şükür öyle bir derdim yok. İnsanları oy uğruna bu duruma düşürenler utansın ben değil.

Yine diyorum hiç bir kuruma zırnık çalışmaz benden. Gider hastanın başında yatar kanımı son damlasına kadar veririm, sırtımdan çıkarır giydiririm ama kuruma ASLA.

Bir bildiğimiz varki yazıyoruz işkembeden sallamıyoruz. Yaptığınız yardımların yüzde kaçı yerine ulaşıyor sanıyorsunuz? Oraları ziyaret eden gönüllü aileler olmasa hastaya serum bile vermiyorlar biliyormusun sen.?

Güzel bir başlık açmışsın bırak insanlar gönüllerince hareket etsin. Kimse kimseyi zorla birşeyler yapmaya itmiyor. Ben sadece yardım düşüncesi olan insanlara bazı noktaları hatırlatmak istedim. Bu insanların, ihtiyaç sahipleriyle birebir irtibat kurup yardımlaşmasından daha güzel ne olabilir. En azından verdiğinin yerine ulaşıp ulaşmadığını bilir gözü arkada kalmaz.

İfadelerimden dolayı diğer okuyuculardan özür dilerim. Çok hassas olduğum bir konu ve daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

AYKANUS
27-11-2008, 10:14   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

Yaptığım yardımları burada ilan etmek istemiyorum
arkadaşına söyle dünya kendisinden ibaret değil
Allah hayırlarını kabul etsin
ben hatırlatma amcıyla bu konuyu açtım

Raxx36
27-11-2008, 10:27   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj
piRe_
Her zaman yazdığım gibi yine yazdıklarımın arkasındayım. O senin anlayışına ve hangi pencereden baktığına bağlı. Benim bahsettiğim hadise 2001 yılının ortalarından itibaren başlıyor, oysa deniz feneri daha yeni yapılanıyor. Kaldıki kameralarla yardım yapan kim olursa olsun benim gözümde sıfırdır, bırak dedikoduları.

Şimdi ben sana soruyorum;
Şu ana kadar yukarıda yazdığım mesajda geçen durumlardan hangisini gerçekleştirdin. Ya da kaç hasta ailesini ziyaret ettin ve hangi yardımda bulundun.? Kaç lösemili çocuga hangi oyuncağı aldın.?

Tabi... Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Bekara karı boşamak kolay misali. Senin laf attığın bu adam 2001 yılından beri lösemili çocuk tedavi ettiriyor bundan haberin varmı. Benim evladım azraille pazarlık yaparken ben geceleri elbiselerini koklayarak yatardım. Ne kavgalar verdim, neler yedim bitirdim  ben, yok başımı taşa vuracakmışım. Şükür öyle bir derdim yok. İnsanları oy uğruna bu duruma düşürenler utansın ben değil.

Yine diyorum hiç bir kuruma zırnık çalışmaz benden. Gider hastanın başında yatar kanımı son damlasına kadar veririm, sırtımdan çıkarır giydiririm ama kuruma ASLA.

Bir bildiğimiz varki yazıyoruz işkembeden sallamıyoruz. Yaptığınız yardımların yüzde kaçı yerine ulaşıyor sanıyorsunuz? Oraları ziyaret eden gönüllü aileler olmasa hastaya serum bile vermiyorlar biliyormusun sen.?

Güzel bir başlık açmışsın bırak insanlar gönüllerince hareket etsin. Kimse kimseyi zorla birşeyler yapmaya itmiyor. Ben sadece yardım düşüncesi olan insanlara bazı noktaları hatırlatmak istedim. Bu insanların, ihtiyaç sahipleriyle birebir irtibat kurup yardımlaşmasından daha güzel ne olabilir. En azından verdiğinin yerine ulaşıp ulaşmadığını bilir gözü arkada kalmaz.

İfadelerimden dolayı diğer okuyuculardan özür dilerim. Çok hassas olduğum bir konu ve daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

Gayet güzel açıklamışsın ayrıca bu topic'i açan arkadaş iyi niyetle düşünmüştür ama şöyle bir sokağa çıktığında biri ötekine dalaşmak için ve nasıl sömürürüm mantığıyla yaşadıkları için insanın içinden yardım etmek fazla gelmiyor(Bu benim yardım yapmadığım anlamına gelmiyor yanlış anlamayın ben her ay yada iki ayda bir durumuma göre eşyalarımı durumu kötü olanlara gönderirim) ... artık dilencilerde bile min. 5bin ytl para çıkıyorsa üstüne ve birde vakıflardan gelen yoksulluk maaşı var TV de çıktı her ay şu kadar miktar para gönderiliyor onlara diye ağzım açık kaldı... açıkcası yardım duygusunun insanın içinde oluşması lazım buraya yazarak hatırlatmaya çalıştın ama zaten içinden gelen ''üşenmeden'' bu işi üstlenir

STEELHEAD
27-11-2008, 10:27   |  #17  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

piRe arkadaşımızın yorumlarına  imzamı atarım.
bana söyleyecek söz bırakmamış.gerçekleri yazmış

OnnuuR
30-11-2008, 18:46   |  #18  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj
senduran78
piRe arkadaşımızın yorumlarına  imzamı atarım.
bana söyleyecek

yalan

bırakmamış.gerçekleri yazmış
Buna uzun uzun cvp verirdimde şimdi evde değilim...
Kamera karşısında zübbelik demiş adam kamera karşısında yapmasa nere gittigini KİM bilecek verdiği paranın?
Boş kuruntular bunlar...
Kimse Yok Mu derneğini ve gönüllülerini destekliyorum...

Son Düzenleme: OnnuuR ~ 30 Kasım 2008 18:50
piRe_
01-12-2008, 06:31   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
OnnuuR
Buna uzun uzun cvp verirdimde şimdi evde değilim...
Kamera karşısında zübbelik demiş adam kamera karşısında yapmasa nere gittigini KİM bilecek verdiği paranın?
Boş kuruntular bunlar...
Kimse Yok Mu derneğini ve gönüllülerini destekliyorum...

Yapılan yardımı illa birilerinin bilmesimi gerekiyor.? Laf ebeliğini sen cebinden yemeye başladığında yaparsın olurmu.?
Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin. Birine yaptığın iyiliği gizli tut Herkesin gözü önünde yaparsan, yardım yaptığın kişiyi incitebilirsin Onun da bir onuru vardır, Dinimiz olan İslâm da zekât ve sadakaların verilmesinde bu gizliliğe uymayı emretmiştir Aslolan kişinin kendini gösterip övdürmesi değil, kendini göstermeden yardım yapıp yoksulu sevindirmesidir.

SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL BİLMESİN:
Yapılan hayrın sırf Allah için yapılması gerektiğini ve bundan başka bir gaye güdülmemesi icâbettiğini bildiren bir atasözü. Yaptığın hayrı ve sana yapılan kötülüğü unut, esprisi içinde bu atasözü, aynı zamanda, yardım yapılanın kişiliğini korumayı hedeflemektedir. Ayet: "Sadakalarınızı, eza ve başa kakarak boşa çıkarmayınız: (Bakara/264). "Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır" (Bakara/271).
Okumadığım gazete bile bak ne güzel yazmış.

Oku da kültürün artsın. Belki imana gelirde kırdığın insanların gönlünü alırsın. Kızgın

Son Düzenleme: piRe_ ~ 01 Aralık 2008 06:35
AYKANUS
01-12-2008, 15:47   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

Arkadaşlar şunu bilmeliyiz evet birileri yolsuzluk yapmış
Lakin bu o derneklerin hepten kötü olduğu anlamı taşımaz
Lügatımız ve dimağımız hep olumsuzluk dolu
Ama yolsuzluklarıda hoş göremeyiz buda doğru
Hepimiz elbette yardım yapmışızdır Allah kabul etsin

Bunu gizli yapmak açık yapmaktan daha hayırlıdır güzeldir.
İnsan yani  biz değerliyiz bunu bilelim hepinize Allah
Rahatlık versin esirgesin.

OnnuuR
04-12-2008, 22:39   |  #21  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj
piRe_

Yapılan yardımı illa birilerinin bilmesimi gerekiyor.? Laf ebeliğini sen cebinden yemeye başladığında yaparsın olurmu.?
Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin. Birine yaptığın iyiliği gizli tut Herkesin gözü önünde yaparsan, yardım yaptığın kişiyi incitebilirsin Onun da bir onuru vardır, Dinimiz olan İslâm da zekât ve sadakaların verilmesinde bu gizliliğe uymayı emretmiştir Aslolan kişinin kendini gösterip övdürmesi değil, kendini göstermeden yardım yapıp yoksulu sevindirmesidir.

SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL BİLMESİN:
Yapılan hayrın sırf Allah için yapılması gerektiğini ve bundan başka bir gaye güdülmemesi icâbettiğini bildiren bir atasözü. Yaptığın hayrı ve sana yapılan kötülüğü unut, esprisi içinde bu atasözü, aynı zamanda, yardım yapılanın kişiliğini korumayı hedeflemektedir. Ayet: "Sadakalarınızı, eza ve başa kakarak boşa çıkarmayınız: (Bakara/264). "Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır" (Bakara/271).
Okumadığım gazete bile bak ne güzel yazmış.

Oku da kültürün artsın. Belki imana gelirde kırdığın insanların gönlünü alırsın. Kızgın

(Ordan burdan kopyalayıp durmuşsun)
Adam şahsi bişey yapmıoki bir sürü destekçileri var...
Hem programda "gizli el" de var verdiğin ayetlere uyan e daha nesi olsun...
Millet görsünde ders alsın kimlerin ne hal içinde yaşadığını...
Yoksulluk ayıp mı yoksa bi kusur mu?
Kim bilebilir zengin veya fakir aileye gelebileceğini?
(O) gazete(yi) okumadığımı nerden çıkardın, sen okudun kültürün arttımı?