sorular sorular

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
04-02-2006, 14:31   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
621 mesaj

işte sorularım:                                             Türkiyede internet hizmetleri neden bu kadar pahalı?        Amerikada 300 dolara satılan işlemci burada neden 450 dolara satılıyor? biz dahamı zenginiz.                      internet kafelerde neden herkes oyun oynayıp chat yapıyor internet bu mudur?                                          Türkiyenin bilişim perspektifini bilen varmı?               Bilgisayar donanım ürünlerinde neden %100 ithalat yapıyoruz.600 dolara satılan ekran kartlarını burada üretemezmiyiz?

Selçuk İslamoğlu
04-02-2006, 14:40   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Sanırım 2. sorunun yanıtı pek çok kişi kızdıracak olsa da, "kıraathane gençliğinin sadece 'dükkan' değiştirmesidir".

Mümkün olduğunca az iş yapmak, tembelliğe kaçmak, faydalı olabilecek şeyleri mümkün olduğunca gevşetmek bizim huyumuz malesef.

LiL_CaT
04-02-2006, 15:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Çok güzel bir konuya değinmişsin.Ülkemizdeki eğitim seviyesi ile America'daki eğitim seviyesi karşılaştırılamaz.Ayrıca ülkemizde Bilgisayar Mühendisi olmak için ÖSS sınavına kadar bilgisayar konusunda hiçbirşey bilmememiz gerekiyor.Kendimden örnek veriyim ben 17 yaşındayım.7 senedir bilgisayar 6 senedir internet kullanıcısıyım.Hayatımın yarısından fazlası bilgisayar başında geçti.Kendimi yaşıtlarıma göre bu kulvarda daha farklı görüyorum.Ama ülkemizde geleceğim konusunda endişeliyim.Çünkü bu ülkede hak eden hak ettiğini alamıyor.

darkstar
04-02-2006, 15:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

ben boyle dusunmuyorum bu soylediginin etkisi yok diyemem ama vergileri de unutmamak gerekiyo cunku zaten bu parcalari turkiye distrubitorlerinden alan firmalar zaten maliyetin baya ustunde almis oluyorlar kiraydi zartti zurttu derken mecburen bu seviyeye cikiyor.

keske boyle olmasa ama bunlarin cozumu bence turkiyeninde artik islemci, board zartiki zurtuku uretiminde biseyler yapmasi..

tubitak seri uretime gecerse ne olur ticari bi sirkete donusurmu yada ne kadar dogru olur. bilmiyorum ama bunu yapabilecek bi grup(holding) oldugunu dusunmuyorum ama devlet boyle bi sirket kursa(kesinlikle bu bi "utopya" bende biliyorum) hersey mukkemmel olur sonra bunu ozellestirse anca baska turlu disa bahili kalmak zorunda olucaz herzaman. bu hep boyle olucak. sesimi burda yazan siradan bi kullanici oldugum icin hic duyan olmicak belki kimse usenipte bu msji bile okumicak ama ne yapalim LANET OLSUN!

ben intele ayni is icin 3 lira oduyosam tubitaka daha kotusu icin 4 dolar verebilirim. kimse atiyorum yada baska bisey sanmasin once ulkem derim ben..

crazy_girl
04-02-2006, 15:41   |  #5  
Yeni Üye
48 mesaj

ARKADAŞLAR!!
ben diyorumki bizim gençliğimizde iş yok.şimdiki gençlerin aklı 5 karış havada teee!!!işleri güçleri chat chat chat başka bi halt bildikleri yok.ganzolist sana katılıyorum internet saadece chat yada sex(çok afedersiniz)sitelerinden ibaret deildir.çok güzel bi konu ama son sorunun cevabını maalesef veremem.çünkü ne desem boşş!!!

darkstar
04-02-2006, 16:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

birak hadi yaaa.....

msne giremiyorum diye cok zor durumda ololdugunu yazanlar var buraya sen ne demissin....

gitarist_girl
04-02-2006, 16:22   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

2. soru çok güzel bi soru bence. genellikle gençler internet cafe ye gidiyolar. bunun nedeni ailelerin ve ülkenin eğitime çok fazla önem vermemeleri. eğer internet sayfalarında gençlerin ilgi çekeceği (eğitimle ilgili) konulara yer verilirse bence bu sorun düşürülebilinir...

Onur OKTAY
04-02-2006, 17:11   |  #8  
Yıllanmış Üye
169 mesaj
ganzolist
işte sorularım:                                             Türkiyede internet hizmetleri neden bu kadar pahalı?        Amerikada 300 dolara satılan işlemci burada neden 450 dolara satılıyor? biz dahamı zenginiz.                      internet kafelerde neden herkes oyun oynayıp chat yapıyor internet bu mudur?                                          Türkiyenin bilişim perspektifini bilen varmı?               Bilgisayar donanım ürünlerinde neden %100 ithalat yapıyoruz.600 dolara satılan ekran kartlarını burada üretemezmiyiz?
Soru1/Cevap1 : Yurt dışına göre daha kötü altyapımız olduğu için internet daha pahalı.

Soru2/Cevap2 : Amerika'da daha ucuz çünkü biz üretemiyoruz. Onlar üretiyor biz alıyoruz. Böylece gümrük vergisi vb. durumlardan daha pahalıya alıyoruz.

Soru3/Cevap3 : Bu soruya en güzel cevabı " Selçuk İSLAMOĞLU " vermiş.

Soru4/Cevap4 : Üretiriz. Ancak Yurtdışına bağlı yarı sömürülen bir ülke olduğumuz için bir işe yaramaz.

Onur OKTAY

Son Düzenleme: Onur OKTAY ~ 04 Şubat 2006 17:13
cursed
04-02-2006, 18:26   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

Biz kendimiz ürettiğimizide kullanmıyoruz ki .. bırakın üretmeye başlamayı... Bu ülke kendi emekleriyle bir işletim sistemi yaptı... yaptırdı.. ama kullanmıyor...

Onur OKTAY
04-02-2006, 21:50   |  #10  
Yıllanmış Üye
169 mesaj

Aslında Curesd kullanmıyor değil, kullanamıyor. Yapılan işletim sistemini kullanabilecek kullanıcı kitlesi var mı ? Microsoft Windows dışında çok az bir kitle başka işletim sistemlerini kullanıyor.

Ayrıca bu Microsoft'un stratejisine ters olur. Derin devlet bu olaya el koyar ve Windows'u kullanır yine herkes. Bu her zaman böyle oluyor.

darkstar
04-02-2006, 21:56   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

derin devlet bakis acisi biraz ilginc olmus tabi....
ama sanki kurtlar vadisi filminden cikipta foruma girmis yazmissin gibi yani sanki filmin etkisi daha atilmamis sanki...

cursed
04-02-2006, 22:28   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

microsoft ile askeriye nin güvenlik ile ilgili anlaşmalarının olduğunu ntv de murat birsel in sunduğu bir programda bill gates gelmeden bir gün önce microsoft türkiye müdürünün söylediği birş ey o yzüden arkadaşımın dediğine katılmamak içten bile değil...

darkstar
05-02-2006, 00:01   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

peki sizce derin devlet ne sekilde buna mudahale edebilirki? yani sen pardus kullanacaksan nasil buna engel olabilir?

darkstar
05-02-2006, 00:10   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

bide sizce derin devlet turkiyenin yaninda mi yoksa microsoftun mu?

Banned
05-02-2006, 01:13   |  #15  
OP Banlandı
621 mesaj

sorun pardus u kullanmak değil bu işletim sistemini destekleyecek yazılım ve driverları nereden bulacaksın,söz buraya gelmişken microsoftun Türkiyedeki kaçak yazılım kullanma oranın aşırı yüksek olmasından ciddi rahatsızlık duyduğu ve Bill Gates in Türkiye ye gelip gitmesinin arkasında bunun olduğunu söyleyenler var.

darkstar
05-02-2006, 01:44   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

ganzolist aslinda cok guzel biseyler soylemissin...

farzederlimki derin devlet yada baska birileri(biseylere engel olmaya gucu yetecek birileri) microsoftun tekelinin kirilmasini istemiyo o zaman driverlara engel olmak yerine direckt olarak bu isletim sisteminin cikmasina engel olurdu. tubitak su anda CPU gelistiriyor bunlara engel olurdu. bence bu dusunceler komplo teorilerinden oteye gecemez.  

Ama su Bill Gates in turkiye gelme nedeninin altinda dolayli yoldan bunun yatiyo olduguna inanmamak elde degil cunku sirf bu korsanligi azaltmak icin ucretsiz windowslar olucagida aciklandi(su sinirlandirilmis olan). bu bana oldukca mantikli geldi dogrusu...

cursed
05-02-2006, 01:58   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

ganzolist ; pardus linux çakirdeği ile yapıldığı için linux için geçerli olan driverlar pardus içinde kullanılabilecek.. darkstar sana gelincede problem zaten senin benim kullanmam değil.. bunu bir resmiyet kazanıp resmi kuruluşlardada kullanılması ... en azından devletin bazı yerlerindeki bilgisayrları hangi işletim sisteminin kullanılması gerektiğini söylüyordur..ki zatne bunu bir standardıda vardır..

darkstar
06-02-2006, 19:49   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

devletten xp varken pardus kullanmasini bekleyemezsinki bende beklemiyorum daha iyisi ve denenmisi varken devlet isini riske etmemeli ufak bi hata oldugunda sonra basliyoz iste burasi turkiyeydi yok boyleydi soyleydi....

keske daha iyilerini yapabilsekte bizim devletimizde diger devletlerde zorunlu olduklari icin bizim isletim sistemimizi kullansalar. derin bi devletimiz varsa bizim icin calismasi gerektigini dusunuyorum microsoft icin deil..

tabi bunlar bizim bildiklerimiz yani ne oldugunu bilmemiz ne yazikki mumkun degil gonul isterki benim dedigim gibi olsun eger senin dedigin gibiysede bizim derin devletimiz derin devlet degil. hayin devlet!