sorun bilgisayardamı yoksa modemdemi?

jaikocha
12-05-2018, 11:30   |  #1  
jaikocha avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

merhabalar,

bundan yaklaşık 4 5 ay once online oyunlarda ping problemlerim baş göstermeye başladı. özellikle akşam vakitleri online oyuna girmek bir yana dursun youtube dan video bile izleyemiyordum. kendi kendime akşam yoğunluğundandır heralde diyip pek fazla ciddiye almadım ama son dönemlerde bu sorun beni çileden çıkarmaya başladı. 

çözüm olarak bir çok şey yaptım ama fayda etmedi, en son bilgisayardan cmd ile kendi modemime wireless üzerinden ping attım ve 2 ile 10 arası olması gerek değelerin binlere çıktığını gordum bazen gonderilen paket geri dönmüyordu bile. elimde başka bilgisayar olmadığından cep telefonum ile terminal üzerinden aynı işlemi yaptım ve ondada aynı yüksek değerler gözüküyor.

sorum şu yeni bir modem almak sorunu mu halleder mi? yoksa sorun bilgisayarımın wifi kartında mı? yardımcı olursanız sevinirim.

benzer problemi olan arkadaşlar, pingplotter adlı programı kurup sorunun bağlantıdan mı yoksa modemden mi kaynaklandığını öğrenebilirler.

Son Düzenleme: jaikocha ~ 22 Mayıs 2018 12:19 Neden:
White-Fox
12-05-2018, 11:39   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Türkiye de yaşayan birinin internet problemlerinin %99 u internet servis sağlayıcı kaynaklı olduğuna inanıyorum.Modeme ping atma vb diye bir mevzu yok.İletişim işinin ne kadar sürede bittiğinin değeridir ping.Yani belki bir hız testi yapıp paylaşabilirsin , internet sağlayıcın kimse arayıp ping değerlerinin normal olmadığını söyleyebilirsin.Modemlerin bir ömrü var ancak yani ping yüksek evet ömrü bitmiş denmez şimdi burada.

jaikocha
12-05-2018, 12:37   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

ilginiz için teşekkürler buyrun.

speedtest.net/result/7303281763

White-Fox
12-05-2018, 12:46   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

ben bir ping problemi göremiyorum. 8 ms oldukça az.

jaikocha
12-05-2018, 12:53   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

evet sorunun internet kaynaklı olmadığını düşünüyorum online oyunlarda max 60 ping alıyorum hep, yalnız bu ping problemi başladımı değeler çok saçma rakamlara çıkıyor 3k ping gibi ve paket kaybıda oluyor. sorun nüksettiği zaman tekrar ekran görüntüsü paylaşıcam o zaman belki hemfikir olabiliriz.

Son Düzenleme: jaikocha ~ 12 Mayıs 2018 12:56
jaikocha
12-05-2018, 14:34   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

bir kaç ekran görüntüsü atıyorum fikir olması açısından.

modemin bana geri dönüşü
prntscr.com/jgxero

google ve speedtest
prntscr.com/jgxf8p
speedtest.net/result/7303507466

White-Fox
12-05-2018, 22:37   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

son resimde bağlantı hızında problem var , ancak ping süresi yine stabil 8.Bakın sizin bilgisayarınız modem üzerinden internete giriyor eğer bu 3 resim aynı zamanda ise modeminiz de bir problem olduğunu sanmıyorum.Hız testinde sizin pc-modem-servis sağlayıcı üçlüsünün iletişim süresi var.Ayrıca cmd pek kullanışlı değil , zaten modemle bir bağlantınız var internete bağlısınız sonra aynı modeme yok yere iletişim paketi yollamanız bir şey ifade etmez.Sanki iki bilgisayar bağlıymış gibi ping yapabilir.

Ancak şu söylenebilir ciddi bir hız probleminiz var , sabah 11 akşam 2 , video bile izletmez bu :) arayıp stabil bir hız alamadığınızı belirtin.

jaikocha
13-05-2018, 09:12   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

bu sorunu birşekilde eski adsl modemimi router olarak kullanarak az da olsa halledebiliyorum ama tabi o modemde bi 10 senelik olduğu için pek sağlıklı olmuyor. görüşünüz için teşekkürler, yine en iyisi modem almadan önce bir ttnet ile konuşmak.