Sorun Kaynağı Bilinmiyor !

xCerkes
20-01-2015, 15:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba arkadaşlar sorunum şöyle başladı internetten oyun yükledim bu oyunu D'ye yüklicektim oyun yarısına gelince Siyah ekran çıktı ve kapandı oyun ile ilgi sorun diye geçtim.yaklışık 1 hafta sonra pes2015 yükledim onuda D'ye yüklicektim busefer mavi ekran çıktı ve resetledi,tam sinirlendim format atıcaktım  o anda pcde Hem Lol hemde Skill oldugunu hatırladım lol C ye yüklüydü Skill ise D ye yüklü bu oyunlarda yüklenirken hiç hata vermemişti bu yüzden Hdd'nin diğer kısımlarında sorunmu var acaba diye Hdtune ile tarattım ve en başta 7 bad sector buldu.İşte sorunum bu 1 Aydır kafayı yiyicem lütfen yardım edin en baştaki kısmı silip bu bad sectörden kurtula bilrimiyim yada bunun bir çözümü varmıdır ? 

YARDIM EDERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM :(

PC özellikleri 

atıhd6750

4 gb ddr2 ram ddr2 anakart

e8400 pentium 3 ghz 160 gb HDD

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
Son Düzenleme: xCerkes ~ 20 Ocak 2015 15:38
xCerkes
20-01-2015, 16:18   |  #2  
OP Taze Üye
6 mesaj

C yükledigim oyun çalıştı

mehmet_93
20-01-2015, 17:34   |  #3  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Hata bad sectörün olduğu kısımlara gelince oluşur. c ve d kendine diskte belli alanları sahiplenirler. d ye yüklerken sorun oluyor olması bad sectörlü kısmın d nin içinde olduğu anlamına geliyor. hd tuneden bakılırsa kırmızı blokların kaçıncı sırada olduğu x 60 size diskinizin hangi gblarının bozuk olduğunu verir. örneğin kırmızı noktanın birisi 80 inci karedeyse 80x60 dan 4800. mb(+-60) da problem var demektir. Sizde bi kaç adet kırmızı nokta var hepsi için bu hesaplamayı yapıp bozuk bölümü tespit edebilirsiniz. diskinizi bu duruma göre bölümleyip bozuk alanı kullanım dışı bırakabilirsiniz. Low level format deneyebilirsiniz. Ayrıntılar google amcada yer alıyor. Bu sorunu yaşayan çok ne yazıkki.

Son Düzenleme: mehmet_93 ~ 20 Ocak 2015 17:41
mehmet_93 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
xCerkes
21-01-2015, 14:27   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

Çok teşekkür ederim bu kısımlar en başta olduğu için 7. bad sector hesaplasam geri kalan hepsi gider herhalde tek tek hesaplamama gerek yok :) ??

7.bad sector 6970 mb çıkıyor şimdi ben sondan mı kesicem yoksa ilk baştanmı ? 7 gb alanı ?

Son Düzenleme: xCerkes ~ 21 Ocak 2015 14:37
mehmet_93
21-01-2015, 14:42   |  #5  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

blokları saymadım ama her kırmızı bloğu kapsayacak şekilde bi dışarda bırakma yapmanız gerekiyor. Normalde baştan başlayarak okuyor hdtune yani diski hiç bölüme ayırmamışkenki halinden ilk x gb ını(hatalı kısım.) oluşturup  sonra kalan kısmı biçimlendirip kullanmanız gerekiyor sanırım.

xCerkes
21-01-2015, 16:40   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: mehmet_93  
blokları saymadım ama her kırmızı bloğu kapsayacak şekilde bi dışarda bırakma yapmanız gerekiyor. Normalde baştan başlayarak okuyor hdtune yani diski hiç bölüme ayırmamışkenki halinden ilk x gb ını(hatalı kısım.) oluşturup  sonra kalan kısmı biçimlendirip kullanmanız gerekiyor sanırım.
 7.bad sector 6970 mb denk geliyor 1 blok ise 4500 mb denk geliyor d biçimledirip baştan 7 gb alan silmelimiyim ?

mehmet_93
21-01-2015, 17:37   |  #7  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

o tabloda c + d birlikte hesaplanıyor.(Tek fiziksel diskiniz var diye düşünüyorum). Yani d den değil diskten 7. gb ı bulmanız gerekiyor. Bununla uğraşmak yerine disk yönetiminden d yi küçültüp sağlam kısımdan yeni bir birim oluşturmayı deneyebilirsiniz. (Bu arada tüm bu işlemleri yaparken veri kaybı ihtimalinz mevcut önemli şeyleriniz yoksa diskten başka bir yere yedekleyin.

xCerkes
21-01-2015, 22:15   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj
o tabloda c + d birlikte hesaplanıyor.(Tek fiziksel diskiniz var diye düşünüyorum). Yani d den değil diskten 7. gb ı bulmanız gerekiyor. Bununla uğraşmak yerine disk yönetiminden d yi küçültüp sağlam kısımdan yeni bir birim oluşturmayı deneyebilirsiniz. (Bu arada tüm bu işlemleri yaparken veri kaybı ihtimalinz mevcut önemli şeyleriniz yoksa diskten başka bir yere yedekleyin.

k.b çok soru soruyorum :D ama bu yöntemi biraz açarmısnız yanlış birşey yapmaktan korkuyorum ve bilgisayarcıya para vermek istemiyorum donanımdan anlıyorum anlattınız şeyleri anlayacağımı sanıyorum şöyle en azından yazlı bir şekilde anlattasanız ?

mehmet_93
22-01-2015, 00:18   |  #9   ÇÖZÜM
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-18-17-18-19   (her birim 10 ar gb olcak şekilde 190 gblık diskiniz varsayalım). C ve D diskleri oluşturulurken mesela C yi 100 gb yaptınız. D ye de 90 gb kaldı. Bu durumda diskin üzerinde 1 den 10 a kadar ki kısım C ye (ilk birim) ayrılır. 11 den 19 a kadar olan kısımda D ye(ikinci birim) ayrılır.  Mesela sizin diskinizde bi problem oluştu  ve hdtune ile 70. gb ta problem olduğunu gördünüz. Yani ilk baştaki örnekteki disk rakamlarımız üzerindeki 7. kısım bozuk. Bu durumda 7 ye denk gelen 6-8 aralığını diski biçimlendirirken yoksayarsınız. (1 den 6 ya kadar bi disk oluşturup biçimlendirirsiniz.6 dan 8 e kadar olan kısmı oluşturursunuz.O kısım büyük ihtimalle biçimlenmez zaten.Son olarakda 8 den 19 a kadarki kısmı oluştururup biçimlendirirsiniz..6-8 aralığı bozuk olduğundan o kısmı silersiniz. Elinizde 1-6 ve 8-19 aralığında iki adet bölüm kalmış olur). Pratikte mantık böyle ama sizin diskinizde hdtuneye göre (ilk 7 gb lık kısımda) c diskinde bi problem olması muhtemeldi siz d de bi problem olduğunu sözlediniz. Yanıltıcı bilgi vermek istemem mantığı açıkladım ama size uymayan kısmınıda açıkladım. Ne sonuca varırsınız bilemiyorum :) Low level format olayını bi inceleyip tüm diske köklü bi format atmayıda deneyebilirsiniz. Kolay gelsin umarım çözersiniz :)

xCerkes
22-01-2015, 13:13   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj
1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-18-17-18-19   (her birim 10 ar gb olcak şekilde 190 gblık diskiniz varsayalım). C ve D diskleri oluşturulurken mesela C yi 100 gb yaptınız. D ye de 90 gb kaldı. Bu durumda diskin üzerinde 1 den 10 a kadar ki kısım C ye (ilk birim) ayrılır. 11 den 19 a kadar olan kısımda D ye(ikinci birim) ayrılır.  Mesela sizin diskinizde bi problem oluştu  ve hdtune ile 70. gb ta problem olduğunu gördünüz. Yani ilk baştaki örnekteki disk rakamlarımız üzerindeki 7. kısım bozuk. Bu durumda 7 ye denk gelen 6-8 aralığını diski biçimlendirirken yoksayarsınız. (1 den 6 ya kadar bi disk oluşturup biçimlendirirsiniz.6 dan 8 e kadar olan kısmı oluşturursunuz.O kısım büyük ihtimalle biçimlenmez zaten.Son olarakda 8 den 19 a kadarki kısmı oluştururup biçimlendirirsiniz..6-8 aralığı bozuk olduğundan o kısmı silersiniz. Elinizde 1-6 ve 8-19 aralığında iki adet bölüm kalmış olur). Pratikte mantık böyle ama sizin diskinizde hdtuneye göre (ilk 7 gb lık kısımda) c diskinde bi problem olması muhtemeldi siz d de bi problem olduğunu sözlediniz. Yanıltıcı bilgi vermek istemem mantığı açıkladım ama size uymayan kısmınıda açıkladım. Ne sonuca varırsınız bilemiyorum :) Low level format olayını bi inceleyip tüm diske köklü bi format atmayıda deneyebilirsiniz. Kolay gelsin umarım çözersiniz :)

Formatlarda D C nin üzerinde duruyordu :D şimdi benim llformat atmam bütün hdd bilgileri silermi ? 

uğraştıracağını zannediyorum ama teşekkür ederim :)